ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

İş Yaşamında Duygusal Zekâ

Duygusal zeka' nın kişinin "duygularını akılcı bir yöntemle kullanması " olarak tariflenmesi mümkün. Bu haslete sahip kişinin çalıştığı iş arkadaşı veya görev yaptığı kurum ile arasındaki sorunları, problemleri daha kolaylıkla giderebileceği de açık.  Gerek üstlerine ve gerekse üçüncü şahıs, kurum ve kuruluşlara yönelik olarak ifade edeceği her türlü eleştiriyi daha akılcı bir şekilde ve en önemlisi şimşekleri üzerine daha az çekerek yapabilmesi ve kendisine verilen görevleri daha süratle sonuçlandırması mümkün. Salt bu örnekler bile, bu önemli hasletin, duygusal zekanın yaşamdaki önemli yerini göstermiyor mu?

Duygusal Zeka insanda doğuştan var olan özel bir yetenek değil. Mevcut olanın farkındaysak, onu geliştirebilmemiz ve hatta artırabilmemiz mümkün. Ancak bunun için insanın yetenek ve becerilerinin farkında olması gerekir. Eğer duygularınızın bilincindeyseniz bir adım öte diğer kişilerin sizin hakkınızdaki görüşlerini mümkün olduğunca tarafsız bir düşünce tarzı ile değerlendirebiliyorsanız, yaşamın her aşamasında tutum ve davranışlarınızı ve buna bağlı olarak hareketlerinizi, yararınıza olabilecek biçimde yönlendirmeniz mümkün olabilecektir.

Kişinin duygularını yönetmesi ile belirli olaylar karşısında duygularını bastırması birbirinden tamamen farklı iki olgu. Duygularının sentezini doğru yapan ve onları doğru anlayan ve de doğru olarak değerlendirebilen kişilerin yaşam merdiveninin her basamağında karşılaşabileceği olayları kendi lehlerine çevirmeleri bu farkındalığa sahip olamayan kişilerin aynı noktaya ulaşabilmesinden haliyle çok daha kolay olacaktır. İlk iki adımı davranışlarınıza ve duygularınıza inanarak / güvenerek atmalısınız. Bu bir anlamda kendinize güveninizin de somut bir göstergesi olacaktır. Bunu takiben öncelikle kendimize karşı her konuda olduğu üzere dürüst olmalıyız ki, buda kendi hatalarımızı da görebilmemiz hareketlerimizi düzgün bir senteze tabi tutabilmemize olanak sağlayacaktır.

Bu konu yaşamın her aşamasında sizi, sürekli sizden tarafa çekecek ve o nokta da tutacak bir olgu. Tabii ki çalışma hayatında boğuşan genç kardeşlerimize duygusal zekâ ile ilgili tüm bilgileri bu kısa seslenişle verebilmek mümkün değil. Amaç genç arkadaşlarımıza "duyguların akılcı bir şekilde kullanılmasının " önemini, gerek iş ve gerekse özel yaşamların da bu olgudan sağlayabilecekleri faydaları anlatabilmek.

Muhtemelen büyük bir bölümünüzün bildiği bu konunun detaylarını internetten veya kitapevlerinde kişisel gelişim köşelerinde mevcut kitapların içerisinde bulabilmek mümkün. Faydalı olacağına eminim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin