Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

''Barış Kartalı'' Türk ordusuna teslim edildi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in katılımıyla gerçekleştirilen törende Türkiye'nin ilk havadan kontrol ve istihbarat uçağı olan ''Barış Kartalı'' orduya teslim edildi.
Uzun zamandır teslim edilmemesine rağmen rutin bakım zamanları gelen AWACS uçakları için Türkiye, ABD'li Boeing firmasından, 600 milyon dolara yakın tazminat talep etmişti. 1.6 milyar dolarlık projede teslimat konusundaki taahhütler yerine getirilmedi. Barış Kartalı projesi çerçevesinde 2007'de teslim edilmesi gereken uçaklar, radar sistemleri çeşitli sıkıntılardan dolayı 7 yıl gecikti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Konya'daki 3. Ana Jet Üssü'nde gerçekleştirilen Barış Kartalı'nın teslim töreninde açıklamalar yaptı.
Törende konuşan Başbakan Erdoğan, Türk ordusunun gökyüzünde gözü olacak olan Türkiye'nin ilk havadan kontrol ve istihbarat uçağını bugün ordunun envanterine kattıklarını belirterek, "Biz kendi mühendislerimize güvendik. ATAK helikopterlerimizin üretimine başladık. Bugün de genel maksat helikopterleriyle ilgili 3.5 milyar dolarlık bir adım attık. 109 helikopter TSK'ya kavuşacak. İnsansız hava araçlarımız geliştirme aşamalarını tamamlandı. Milli uydularımızı fırlatıyoruz. Milli tasarım uçağımız HÜRKUŞ gökyüzüyle buluştu. Kendilerine olan güveni boşa çıkarmadığı için bu süreçte sorumluluk üstlenen herkese şükranlarımı sunuyorum. 2023'te savunma sanayi alanında dışa bağımlılığımızı yüzde 100'e yakın oranda ortadan kaldırmayı düşünüyoruz. '' dedi.
Erdoğan'ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, böyle bir projenin hayata geçirilmesinden ötürü çok mutlu olduğunu belirterek, '' Güçlenecek hava kuvvetlerimiz için gurur duyulacak bir gün. Barış Kartalları gücümüze güç katacak ve ordumuzun gözü olacak. Bu uçaklara ilk sahip olma arzumuz 2002 yılında ortaya çıkmıştı. Bu süreçte görev alanların büyük emeği geçmiştir.'' diye konuştu.
3 BİN CİSMİ GÖRÜYOR
Dünyanın en çok satan yolcu uçağı Boeing 737 üzerinde geliştirilen Barış Kartalı uçağı tepesinde özel bir radar taşıyor. Radar, 350 kilometre menzili içinde aynı anda 3 bin cismi tespit ve takip edebiliyor. Uçak, elektronik karıştırma ve şaşırtma da yapıyor. Havadan yakıt ikmali yapılırsa 24 saat görevde kalabiliyor. Hava Kuvvetleri'ne teslim edilecek uçaklarla birlikte Türkiye'nin hava sahası sıkı kontrol altında tutulacak. Uçak, radarları sayesinde hava sahasına giren yabancı uçaklar ve füzeler anında tespit edilebilecek. Uçak, üzerindeki yeni nesil sabit radarın 360 derecelik görüş açısıyla Hava Kuvvetleri, coğrafi engellerden etkilenmeden yüzlerce kilometrelik alanı tarayabilen kapasiteye sahip olacak. Uçakla elde edilen istihbaratlar yer destek birimine iletilerek operasyonlarda kullanılacak.
10 YILDIR BEKLENİYOR
Savunma Sanayi Müsteşarlığı, uçaklar için ihaleyi 2000 yılında açtı. Barış Kartalı programı kapsamında Boeing firması ile 4 uçak ve 1 Yer Destek Sistemi tedariki amacıyla imzalanan sözleşme 2003 yılında yürürlüğe girdi. Boeing 737 yolcu uçağının askeri uçağa dönüştürülme işlemleri ABD-Seattle'da yapıldı. Ankara'daki TAI tesislerinden görev yapacağı Konya'da 131'nci Filo'ya gönderilen ilk uçağı bu yıl ikinci ve üçüncü uçaklar izleyecek. Dördüncü E737, 2015 başında teslim edilecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI