İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

İzmir İç Hatlar Terminali törenle açıldı

TAV'ın 266 milyon euro yatırımla gerçekleştirdiği yeni terminal 21 ayda tamamlandı.
Havalimanı projeleri ve işletmeciliği alanında dünyanın lider kuruluşları arasında olan TAV Grubu tarafından gerçekleştirilen Adnan Menderes Havalimanı yeni iç hatlar terminali düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve Tav Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener'in yanı sıra çok sayıda milletvekili, bürokrat ve siyasetçi katıldı.
TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener "Bugün burada açılışını yaptığımız Adnan Menderes İçhatlar Terminali ve daha önce yine bizim firmamız tarafından yapılan dış hatlar terminali bağlantısıyla birlikte bölgenin en önemli havalimanı terminal binalarından birisi olacaktır. Bu terminal Türkiye'nin ilk LEED Sertifikalı terminal binası ve LEED Sertifikalı en büyük binası olacaktır. Yine bu terminalde bilgi sistemlerinin pratik uygulamalarını da yolcu konforunu arttıracak şekilde geliştirdik. Toplumsal kullanım mekânları olarak havalimanları bir ülkenin kalkınmışlığının göstergesidir. LEED sertifikalı, çevre dostu ve bilgi sistemlerinin yoğun kullanıldığı bir havalimanının ülkemizin kalkınmışlığına çok iyi bir örnek olacağına inanıyorum. Bir şirket olarak ülke çıkarlarının gözönünde tutulmadığı, sosyal faydaların dikkate alınmadığı finansal kârlar peşinde hiçbir zaman olmadık. Yurt içinde ve yurt dışında yaptığımız ve işlettiğimiz havalimanlarında, ülkemizi temsil ettiğimizi hiç unutmadık.
"Ben; başta Sayın Başbakanımız olmak üzere Ulaştırma Bakanlığı'na, DHMİ Yönetimine ve çalışanlarına, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne, Adnan Menderes Havalimanı Mülki İdare Amirliği'ne, Müellifimiz Yüksek Mimar Yakup Hazan'a ve bu yatırımın finansmanını sağlayan EBRD, Denizbank, Unicredit, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası'na, Siemens Bank'a, bu terminalin yatırımının gerçekleştirilmesinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Tabii ki bir özel teşekkür de 12 yıl boyunca Türk havacılığının önünü açan sayın eski bakanımız Binali Yıldırım'a... ENR gibi dünyanın en prestijli mühendislik yayın organı tarafından Amerikan Bechtel firmasının ardından dünyanın en büyük 2. Havalimanı inşaat firması seçilen TAV İnşaat'ı tebrik ediyorum ve bu projede çalışan tüm mühendis, mimar, tekniker ve işçi arkadaşlarımı kutluyorum. TAV İnşaat'ın mühendisleri, Tav Havalimanları'nın mühendislerine, yapımın başladığı ilk günden bu güne kadar olan "Yapı Bilgi Modülündeki" tüm teknik bilgileri ve spesifikasyonları "Bulut Sistemi"ne yükleyerek teslim ettiler. Yapım Dönemi ile İşletme Dönemi arasında hiçbir bilgi kaçağı olmayacağı için, işletmeci firma Tav Havalimanları burayı en yüksek verimlilikle, başarıyla işletecektir. Terminalin Türkiye'ye ve İzmir'e hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
2032 SONUNA YETİŞECEK
DHMİ tarafından 17 Kasım 2011'de yapılan ihalede en iyi teklifi veren TAV Havalimanları iştiraki TAV Ege, İçhatlar terminalinin 2032 sonuna kadar işletme hakkını 610 milyon euro artı KDV karşılığında kazandı.
Yeni terminalin temeli 15 Haziran 2012'de atıldı. Geçiş sürecinde iç hat uçuşları da yine TAV tarafından işletilen dış hatlar terminalinden gerçekleştirildi.
TAV, dış hatlar terminalinin işletmesini 2007'de üstlenmişti. İzmir Adnan Menderes Havalimanı, 2013 yılında, önceki yıla göre yüzde 9 artışla yaklaşık 10,2 milyon yolcuya hizmet verdi. Bu yolcuların yaklaşık 2,5 milyonu dış hatlar; 7,7 milyonuysa iç hatlarda seyahat etti.
EN BÜYÜK İÇ HATLAR TERMİNALİ
TAV İnşaat tarafından hayata geçirilen yeni iç hatlar terminali yaklaşık 200 bin metrekare kapalı alana sahip. Projede 2537 araçlık kapalı otopark ve 3 bin araçlık açık otopark da yer alıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner