ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Rüyamda Babamı Gördüm Dün Gece

Thomas Alva Edison: Başarısız olması nedeni ile Michigan Port Huran ilkokulundan ailesi tarafından alınmış. Öğretmeni, "O beyinsiz bir çocuk hiç bir işte başarılı olamaz" demiş. İlk işi Posta idaresindeydi. Oradan da kovulmuş. Sonra ise ampul dâhil insanların yaşamını kolaylaştıran birçok buluş ile adını "Unutulmayacak bilim adamları" listesine yazdırmış.
Michael Jordan: Lise ikinci sınıftayken okul basketbol takımına alınmamıştı. Antrenörü yetenekli olmadığını ve boyunun kısa olduğunu söylüyordu. Zaman geçti, şimdi o dünyanın yetiştirdiği en büyük basketbol yıldızı diye anılıyor.
Walt Disney: Müracaat ettiği her işten ret cevabı aldı. Kansas City' de bir gazetenin editörü "onda zerre kadar resim yapma kabiliyeti olmadığını" söylemişti. O ise bir dünya kurdu. Disneyland. Tasarımları torunumun en sevdiği çizgi kahramanların başında geliyor.
Beethoven: Hocası keman tutuşunu görünce müzisyen olamaz demişti. Müzik tarihinin en önemli isimlerinden biri oldu.
Winston Churchill: Askeri Akademi sınavlarını 2 kez kazanamadı.  Üçüncüde zar zor girebildi. Sonrası malum. İngiltere Harbiye Bakanlığı ve Başbakanlık...
Henry Ford: 1903'de otomobil imalatı için istediği krediyi hiç bir bankadan alamamıştı. Banka Müdürü "Otomobil geçici bir moda olabilir de bizim bu tür işlerle uğraşacak zamanımız yok"  Ford uğraştı, çalıştı. Beş kez iflas etti. Bugün otomobil sektörünün kurucusu olarak anılıyor. Ve on binlerce Ford sokaklarda şimdi.
Enrico Caruso: Müzik hocası ona "Sesin pencere kenarından giren rüzgârın ıslık çalmasına benziyor" diyerek ders vermeyi reddetmişti. Zaman geçti İtalya'nın ve dünyanın en büyük tenorlarından biri oldu.
Benjamin Disraeli: İngiliz Parlamentosunda ilk konuşmasını yaparken ıslıklanmış ve yuhalanmıştı. Kürsüden inerken "Şimdi konuşmayı sonlandırıyorum. Ama beni dinleyeceğiniz zaman gelecek" demişti. Bir süre sonra aynı kürsüye İngiltere Başbakanı olarak çıktı.
Evet; rüyamda babamı gördüm dün gece.
Gençliğimde ısrarla "sen adam olmayacaksın" derdi. Son ümidi askere gitmemdi. Babamın hesabına göre o da boş çıkmıştı. Evlenince biraz ümitlenmişti ama ömrü vefa etmedi. Göremedi.
Dün gece bana sordu. " Adam oldun mu? " diye.
"Evet" dedim, "Önümüzdeki genel seçimlerde adaylığımı koyacağım. Siyaset beni bekliyor" diye cevapladım onu.
Rüyanın sonrası mı?
Hani çocuk filmlerinde vardır ya.
Koca balonlar gökyüzüne, bulutlara yükselir ve sonra bir ışık saçarak patlar ve kaybolur.
İşte öyle yükseldi, uzaklaştı. Ve kayboldu.
Arkasından bağırdımsa da dönmedi. Bakmadı.
Neden ki acaba?
Yoksa halen adam olamadığımı mı düşündü dersiniz?

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin