Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Gazipaşa Havalimanı, Alanya ve bölgesinin gözdesi oldu

Gazipaşa Havalimanı Alanya ve bölgesi için büyük öneme sahip. Gazipaşa Havalimanı'nın hak ettiği yere gelmesi için sürdürülen istikrarlı çalışmaların olumlu sonuçları alınmaya başladı.

Finlandiya'nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Finn Havayolları, Helsinki'den Gazipaşa Havalimanı'na ilk direkt seferini saat 10:45'de gerçekleştirdi. Dönüş yolcularını alan Finn Havayolları, saat 11:35'de ise 37 yolcusuyla GZP'den havalandı. Uçuşlar Mayıs sonuna kadar haftada bir kez Cumartesi, Haziran ortalarına kadar haftada 2 kez Perşembe ve Cumartesi, sezon sonuna kadar Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri haftada 3 kez olmak üzere artan uçuşlarla karşılıklı olarak A319 ve A320 tipi uçaklarla gerçekleştirilecek.
Gazipaşa Havalimanı'ndan 2014 yılında dış hatlarda 16 ülkede 19 destinasyona  doğrudan uçuşlar gerçekleşmesi bekleniyor. Ayrıca Ankara Esenboğa ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanlarına da doğrudan karşılıklı seferler yapılıyor. Gazipaşa Havalimanı her geçen gün artan destinasyon ağına Onur Air'in Gazipaşa'dan İstanbul Atatürk Havalimanı'na gerçekleştirmeye başladığı seferlerini ekledi.

Onur Air Gazipaşa'ya ilk uçuşunu yaptı
Onur Air'in İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan, Gazipaşa Havalimanı'na uçuşları başladı.
İstanbul Atatürk Havalimanı- Antalya Gazipaşa Havalimanı'na her gün karşılıklı uçuş düzenlenecek Onur Air'in ilk uçuşu yapıldı. Atatürk Havalimanı'ndan saat 14.40'ta havalanan Onur Air'a ait Airbus 320 uçağı, saat 15.50'de Gazipaşa Havalimanı'na iniş yaptı.
Aralarında Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk, Alanya Belediye Başkanı Adem MHP'li Murat Yücel, Gazipaşa Belediye Başkanı AKP'li Adil Çelik, turizmciler ve gazetecilerin de bulunduğu 186 yolcusuyla başarılı bir iniş gerçekleştiren uçaktan inen yolcular, çiçeklerle karşılandı. İnişin ardından Gazipaşa Havalimanı apronunda ilk uçuşun anısına pasta kesildi.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDAN İLK UÇUŞ
Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun, ilk kez bir havayolu şirketinin İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Gazipaşa Havalimanı'na sefer düzenlediğini söyledi. İlkleri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Tosun, "İlk tarifeli uçuşu gerçekleştirdik. Bürokratik engelleri aşmaları halinde Atatürk Havalimanı'ndan Gazipaşa Havalimanı'na günlük 2 uçuş yapmayı planlıyoruz. Büyük ihtimalle bu bölgeyi Onur Air ile yurtdışına da bağlamayı düşünüyoruz. Bu altyapı meselesi. Bu uçuşu 2.5 ay gibi sürede planladık. Diğerleri daha sağlıklı uçuşlar olacak. Allah bizleri utandırmasın" dedi.

TARİHİ UÇUŞ
Uçuşa katılan Gazipaşa Kaymakamı Pamuk ise seferi, 'tarihi bir uçuş' olarak nitelendirdi. Atatürk Havalimanı'ndan Gazipaşa'ya ilk seferi düzenleyen Onur Air ailesine teşekkür eden Pamuk, "Hem onlar kârlı çıkacak, hem de bölge olarak bizler. İstanbul'un her iki yakasına da bağlantımız var. Bölge için çok önemli bir gelişme" diye konuştu.
Gazipaşa Belediye Başkanı Çelik de çok güzel bir uçuş gerçekleştiğini belirterek, "Gazipaşa'yı çok güzel günler bekliyor" dedi.


Gazipaşa Airport has the ears of Alanya and its region


Gazipaşa Airport has a great importance for Alanya and its region. The favorable results of the consistent works to bring Gazipaşa Airport to its own place are coming true.

FinnAir, the flag carrier airline company of Finland, made its first direct flight from to Gazipaşa Airport from Helsinki at 10:45 am. After arrival FinnAir took of from GZP with its 37 passengers in 11:35 am. As from May, flights will be made once per week in Saturdays and as from June thrice per week in Thursday, Saturday and Sunday. These mutual flights will be made with A319 and A320 type aircrafts.
From Gazipaşa Airport it's been expected contour direct flights to 19 destinations in 16 countries in 2014. Besides currently direct shuttles are being made also to Ankara Esenboğa and Istanbul Sabiha Gökçen airports. Gazipaşa Airport has added the flights of Onur Air's Gazipaşa-Istanbul Atatürk Airport flights to its day by day spreading destination network.

Onur Air made its first flight to Gazipaşa
Onur Air's flights to Gazipaşa Airport from Istanbul Atatürk Airport have started. The first flight of the daily shuttles between Antalya Gazipaşa Airport Istanbul Atatürk Airport flights has been made. Onur Air's Airbus 320 aircraft took off from Atatürk Airport in 14:40 and landed to Gazipaşa Airport in 15:50.
Passengers deplaned from the successfully landed airplane with its 186 passengers involving District Governor of Alanya Erhan Özdemir, District Governor of Gazipaşa Muhittin Pamuk, Mayor of Alanya from MHP Adem Murat Yücel, Mayor of Gazipaşa from AKP Adil Çelik, tourism professionals and journalist are been greeted with flowers. After the arrival there was a celebration in the Gazipaşa Airport apron a cake was cut in commemoration of the first flight.

FIRST FLIGHT FROM ATATÜRK AIRPORT
Onur Air General Manager Teoman Tosun, said that it is the first time an airline company is launching flight from Istanbul Atatürk Airport to Gazipaşa Airport. Stating that they are glad to break new ground, Tosun: "We made the first scheduled flight. In the case if they clear the bureaucratic obstacles we are planning to launch two flights per day to Gazipaşa Airport from Atatürk Airport. Most probably we think to connect this region to foreign countries by Onur Air. This is a matter of substructure. We have planned this flight within about 2.5 months. Others will be much better flights. Allah bless us!"

HISTORICAL FLIGHT
Attending to the flight, Governor of Gazipaşa Muhittin Pamuk described the event as a 'historical flight'. He extended his thanks to the Onur Air family which had launched the first flight to Gazipaşa from Atatürk Airport, Pamuk continued: "Both them and as the region we will make profit. We have connections to both of the sides of Istanbul. This is an important development for the region."
Expressing that a beautiful flight was made, Çelik, the Mayor of Gazipaşa said: "Gazipaşa will see better days."

YAZARIN DİĞER YAZILARI