İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Üçüncü havalimanının temeli atılıyor

Türkiye'yi havacılık sektöründe bir üst lige taşıyacak olan 3. havalimanı için yer temini anlaşması yapıldı. Yasaya göre ihaleyi alan firma olan İGA?Havalimanı A.Ş'nin bir ay içinde temel atması gerekiyor. Havalimanı inşaatı 3 etapta yapılacak.

Dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğini taşıyacak olan üçüncü havalimanında inşaat başlıyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve İGA Havalimanı İşletme AŞ arasında yapılan anlaşma ile yer temini sağlandı. Dünyanın korkulu rüyası haline gelen ve Türkiye'yi havacılık sektöründe bir üst lige taşıyacak olan üçüncü havalimanında temel atılıyor. Günlerdir tartışılan 'üçüncü havalimanı ne zaman başlayacak' sorusuna son noktayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koydu. Geçtiğimiz günlerde DHMİ ile İGA Havalimanı İşletme arasında yapılan anlaşma ile yer temini de sağlandı. Yasalara göre yer temini sağlandıktan sonra ihaleyi alan firmanın en geç bir ay içinde temel atması gerekiyor.

Uçuşlar 42 ay sonra

Toplamda 26 milyar 142 milyon Euro'luk rekor rakama mal olacak olan havalimanı yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli birbirinden bağımsız altı pistli olacak ve inşaatı üç etaptan oluşacak. Birinci etabın en geç 42 ay sonra hizmete girmesi bekleniyor. Bu etapta iki adet bağımsız paralel pist, bir adet cross pist, üç adet paralel taksirut, yüksek hız ve bağlantı taksirutları, apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve Meteoroloji sistemleri, diğer hizmet binaları ve sistemler yapılacak. İkinci etapta Akpınar yerleşimi tarafına bir adet bağımsız pist, bir adet paralel taksirut ve üçüncü etap inşaatlarda da Tayakadın-Yeniköy tarafına bir adet bağımsız pist, bir adet paralel taksirut, mevcut yerleşkenin güneyine bir adet cross pist, bir adet paralel taksirut yapılacak.

3. havalimanı yabancılarında gözdesi oldu

İstanul'da yapılacak olan ve dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak 3. havalimanına yabancı şirketler ortak olmak için büyük çaba harcıyor. Geçtiğimiz yıl 3 Mayıs'ta Ankara'da yapılan ihaleyle 3. havalimanının yapımı ve 25 yıl süreyle işletim hakkını toplamda  22 milyar 152 milyon Avroluk bedelle Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazanmasının ardından yabancı şirketlerin gözdesi oldu. Avrupa ve özellikle Çin'den bir çok firma ortak olabilmek için Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kapısını çalıyor. 3. Havalimanına ortak olmak isteyen şirketler arasında en istekli olanı ise Çinli şirketler. Çinli şirketler 3.havalimanına ortak olabilmek için Çin Ulaştırma Bakanını bile devreye soktu. Çin Ulaştırma Bakanı ve iş dünyasının temsilcileri ile 3. havalimanı temsilcileri arasında bir toplantı gerçekleştirilecek. Çin Ulaştırma Bakanının toplantıya 3. havalimanı temsilcilerine finans garantisi vermek için katıldığı da iddialar arasında.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner