ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Hayatla Barışık Olmak

İnsan hayatla nasıl barışık olur?

Sabiha Çetin Hn. bu duyguyu şöyle tarif ediyor. "Yaşamımız boyunca taşımış olduğumuz bütün yükleri üzerimizden atmış olurduk. Kendimize güvenirdik, kendimizi iyi hissederdik. Hayattan keyif alırdık. Kendimizi iyi şeylere layık görürdük. Daha iyi bir eş, daha iyi bir anne baba, daha iyi bir çalışma arkadaşı olurduk. Neşe ve mutlulukla dolup taşardık. Kendimizin en iyi arkadaşı olurduk. Yalnız kalmaktan korkmaz sürekli biriyle birlikte olma ihtiyacı hissetmezdik. Çünkü sevdiğimiz insanla birlikte olurduk." Evet; bu duyguları hissedebilmek, böyle olmak güzel de bunların oluşabilmesi için başka etkenler yok mu dersiniz.

Kendi yaşamınızda ekonomik açıdan rahat olmanız ve bunun verdiği konfor içinde hareket etmeniz ve insanların etrafınızdaki varlığı hayatla barışık bir kişi olduğunuzu göstermez. Şunları düşünün, İyi bir eşmisiniz? İyi bir çalışma arkadaşı mısınız? Tüm yaşamınızda sürekli olarak yanınızda hep birini taşıdınız mı? Bunları net cevaplayamıyorsanız başka bir deyişle iki evet' i takip eden bir hayır'ı düşünmeden söyleyemiyorsanız hayatla barışık olduğunuzu ifade etmeniz bir masaldır.

İnsandaki kin duygusu, tek başına yaşamla barışıklığın birincil engeli. Kindar insanların hayatla barışık olması mümkün değil. Bir adım öte "Kin insanı aptallaştırır"

Ben hayatla barışık mıyım? Tam olarak değil. Bunu sağlamak için üç senedir ilaç kullanıyorum. Sağlayabiliyor muyum bilemiyorum. Bu durumdaki insanların iddialı konuşmaları doğru değil. Hele hele 8-10 senedir ilaç tedavisi görenlerin.

Hayatla barışık olmak için öncelikle yaşamın diğer motifleri ile de barışık olmak şart. Özetle bu hayat yalnız sizin değil. İçinde sizden etkilenen başkaları da var. Bu motiflerin sizin yaşamla barışıklığınızı etkileyecek işlevlerinden önemli bir kısmının ise parayla satın alınması mümkün değil. Başkalarının yaşamlarında etkili olan insanların belirli şartları yerine getirmeden bu hayatla barışıklık duygusunu içten bir şekilde yaşayabilmeleri zor. Eğer bunun gereklerini yerine getiremiyorsanız galiba yaşamla değil, yalnız kendinizle barışıksınız.

Yastığa başınıza koyunca hissedilen yapay barışıklık yerini mutlak derin bir iç huzursuzluğuna bırakacaktır. Bu duygu bu gün yaşanmasa da yarın bir şekilde o insanın benliğini huzursuzluk boyutunun üzerinde bir duygu ile sarması kaçınılmaz. Ne zaman mı hissedilir bunlar. Bilmem ki, İnsana göre değişir. Belki de son nefesini verilmesinden üç dakika önce. Ölmeden önce herkes neye koştuğunu, neden kaçtığını öğrenmeğe çalışırmış ya. Belki de ancak o zaman.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter