İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Atatürk Havalimanına Yeni Terminal Binası Yapılacak

Atatürk Havalimanı'nda artan yolcu sayısı üzerine mevcut terminallerin büyütüleceği ve ek terminal binasının inşa edileceği açıklandı. Konuya ilişkin bilgi veren DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, "Atatürk Havalimanında terminallerin büyütülmesi konusunda bizim de kararlılığımız ve kararımız var" dedi.
Atatürk Havalimanı'nda artan yolcu talebi üzerine terminallerin büyütülmesine karar verildi. DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal Atatürk Havalimanı'nda pek çok yatırım yaptıklarını anlatarak, "Yani bu yatırımın anlamı şu; 2018 dedik, 2018 yılına kadar Türkiye'de havacılık durmayacak. Atatürk Havalimanı şu anda kapasitesini zorlayan noktaya geldi. Ama dört yıl daha bu havalimanında hizmet devam edecek. Bu hizmeti devam ettirebilmek için, şu an ki ve önümüzdeki yıllarda doğacak ihtiyaçlara cevap verecek" dedi.
'Tedbirlerimizi almamız lazım' diyerek sözlerini sürdüren Birdal, "Bu meyanda uzun süredir devam eden çalışmalar neticesinde bir takım inşaat işleri yapıyoruz. Askeri alandan aldığımız kısma yeni apron yapıyoruz. Taksi yollarımızı iyileştiriyoruz. Hava trafiği ile ilgili pek çok yeni karar aldık. Düzenlemeler yaptık. Bütün bunları beraber düşündüğünüzde bu sıkışık olan kapasiteyi bu havalimanı açık kaldığı sürece olabildiğince yüksek seviyede tutabilmek için her türlü gayreti gösteriyoruz" diye konuştu.
Terminal kapasitelerinin de büyütüleceğini aktaran Birdal, "Bunun bir diğer ayağı da terminallerin kapasitesinin aynı oranda büyütülmesi olacaktır. Bildiğiniz gibi bu terminallerin ihalesi de yine kuruluşumuz tarafından, Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından kiralama ihalesi yapıldı. Şu anda işletmeci firma tarafından işletiliyor. Tabi ki idarenin vereceği görevle ve işletmeci şirketin de buna hazır olmasıyla ve projelendirmesiyle terminaller de büyütülecek. Şu kadar paraya çıkacak bu kadar paraya çıkacak bununla ilgili bir şey söylemek doğru değil. Şu an için mümkün de değil. Terminallerin büyütülmesi konusunda bizim de kararlılığımız ve kararımız var. Yakın zamanda inşallah onunla ilgili de kargodan boşalacak olan yere doğru terminal büyüyecek" diyerek sözlerini noktaladı.
ATATÜRK HAVALİMANI'NDA TARİHİ REKOR
Atatürk Havalimanı, okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte yeni bir rekora imza attı. Okulların kapanmasıyla birlikte 24 saat içinde yolcu sayısında 142 bine ulaşılırken, uçak trafiği ise bin 294'e yükseldi.
Okulların sömestr tatiline girmesiyle birlikte Atatürk Havalimanı bir önceki yolcu sayısı ve uçak trafiğini geçerek yeni bir rekora imza attı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, "Atatürk Havalimanı'nda rekorlar devam ediyor. 13 Haziran Cuma günü uçak trafiğinde tüm zamanların rekoru kırıldı" ifadelerini paylaştı. Birdal ayrıca, DHMİ ve tüm havaalanı personeline teşekkür ederek, Atatürk Havalimanı'nda bin 294 uçağa ve 142 bin yolcuya sorunsuzca hizmet verildiğini açıkladı.
DHMİ yetkililerinden alınan bilgiye göre okulların tatile girdiği 13 Haziran 2014 Cuma günü Atatürk Havalimanı'ndaki uçak ve yolcu trafiği şöyle:
"İniş yapan uçak sayısı 640, kalkış yapan uçak sayısı 654, toplam sayı bin 294. Dış hat gelen yolcu sayısı 43 bin 319, dış hat giden yolcu sayısı 42 bin 529, toplam 85 bin 848. İç hat gelen yolcu sayısı 26 bin 569, iç hat giden yolcu sayısı 29 bin 519, toplam 56 bin 88. Dış ve iç hatlardaki giden ve gelen toplam yolcu sayısı 141 bin 936."
Atatürk Havalimanı'nda bu yıl ilk rekor 1 Mayıs günü kırılmış, uçak trafiği bin 267, yolcu trafiği ise 130 bin 794 olmuştu. Daha sonra 10 Haziran'da ikinci rekor kırılmış ve uçak trafiği bin 271, yolcu trafiği ise 138 bin 794 olmuştu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner