ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Mağrur Olma Padişahım

Hani derler ya; "Ölüm Köle ile Kıralı Eşit Kılar."
MÖ. 333 yılında Pers imparatoru III. Darius yenilmiş ve Büyük İskender İssos Savaşını kazanmıştı. Bu savaşın sonunda İskender İmparatorluğu genişledi ve böylece Doğu ve Batı medeniyetleri tanıştı. Sonuç açısından tarihin akışını etkileyen bir savaş kazanmıştı Büyük İskender. Ve de bu zaferin gururunu yaşıyordu.
Diyojen'i birbiri üzerine yığılmış insan kemikleri arasında bir şeyler ararken görür Büyük İskender ve ona ne yaptığını sorar. Diyojen zafer sarhoşluğu içinde gördüğü ve o süreçte eski halinden uzaklaştığını hissettiği hükümdarına, ölüm gerçeğini anlatabilmek amacı ile "Babanızın kemiklerini arıyorum. Ama hangilerinin babanıza ait olduğunu bulamıyorum" cevabını verir. Koca imparator, Diyojen'in ne demek istediğini anlar, duygularına gem vurur ve de süratle eski saygın haline döner.
Hani bir söz var ya. Bazı horozlar kendileri öttüğü için sabah olduğunu zannederler. İnsanoğlundan bazısı da böyle işte. Yaşamımızın her kesitinde, bu tarzın değişik örneklerini görebilmemiz mümkün. Hele bazıları Büyük İskender misalinden kendilerine en küçük bir pay çıkarma konusunda kabiliyetli değillerdir.
Kendilerinde normal zekâ, dürüstlük, doğru konuşmak veya takdir edilebilecek hiçbir vasıf bulunmamasına rağmen, başkalarının belirli özelliklerinin gölgesine sığınarak kendilerini arş-ı ala'da görürler. Hele hele sığındıkları üstünlük başka birinin "parası, bundan kaynaklanan gücü ve makamı" ise insan gibi görünen, içinin çirkinliği yüzüne yansımış olan bu koca yapının gerek içinin ve gerekse dış görünümünün kalitesizliğini düşünebilmek bile hayli zorlar normal yapıdaki insanları. Bu tür insanların etrafında bulunanlara verdikleri en büyük zarar ise onları kendi seviyelerine indirmiş olmalarıdır. Çıkarlarını başkalarının zararından sağlama alışkanlıkları onları gözlerde cüceleştirmiştir. Gölgesine sığındıkları insanın istediklerini yapmak için çırpınırlar, görüşlerine göre bu tutum iyi dost olmanın gereğidir. Yanlışlara karşı çıkanları ise düzeni bozmaya çalışan gafillerdir onun için.
Yine de mağrurdurlar, "Yüce Padişahımız Efendimizin Haremağası" misali.
Evet; yukarıdaki paragraf bu tür insanların bir anlamda karakter tahlili ve özet tarifidir. Şimdi etrafınızdaki insanlara iyi bakın. Bu tarife uygun olan kim / kimler var.
Amerika'da bir mezarlık girişindeki tabelada, "Bu mezarlık hayatta iken, dünyanın ancak kendileri dümende bulunduğu müddetçe yürüyeceğine inanmış insanlarla dolu. Onlar dünyayı çoktan terk ettiler. Fakat dünya yine de yürümeğe devam ediyor" yazılı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter