Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Türkiye'de Bir İlk: Havacılık Eğitim Fuarı

Geçtiğimiz yıl Türkiye'de Havacılık Eğitim Fuarı düzenleyerek bir ilke imza atan Mavi Fuarcılık, bu yıl 17-18 Ekim'de ikincisini düzenlemeye hazırlanıyor.

Mavi Fuarcılık, bu yıl da geleceklerinden endişe eden lise ve üniversite öğrencilerini 17-18 Ekim'de ikincisi düzenlenecek IFTE'ye bekliyor. Mavi Fuarcılık, ilgililere sektörde önemli yere sahip eğitim kuruluşları ile birebir görüşme ve yurt içi/yurt dışındaki alternatiflerle karşılaştırma yapabilme imkânı sağlıyor.

İstanbul öyle bir konuma sahip ki; 41 ülkeye 3 saatlik uçuşla, 53 ülkeye 4 saatlik uçuşla, 66 ülkeye ise 5 saatlik uçuşla varılabilen tek şehir. Dünyanın doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine yarısından fazlasının tam ortasında... Bu duruma ülkenin giderek kalkınmasını ve ekonomik iyileşmeleri de eklediğimizde ülkemizdeki havacılık sektörünün hızla gelişmesi için hiçbir engel kalmıyor.

İstanbul Dünyanın Aktarma Noktası Olacak

Hava taşımacılığında fiyatların kara ile neredeyse rekabet edecek düzeyde olması halkı da hava yollarına yöneltti. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada ucuz havayolu şirketleri binlerce hatta milyonlarca yolcuyu güvenle sevdiklerine ulaştırmaya çalışıyor. Dünya çapındaki bu talebin ve konumu gereği transit yolcunun artması İstanbul'u da harekete geçirdi ve artık yetmeyen mevcut havalimanına alternatif 3. havalimanı inşaatı start aldı. Dünyanın en büyükleri arasında yer alacak olan liman, dünya uçuş güzergâh dengesini de değiştirecek nitelikte. Daha önce Almanya Frankfurt aktarma merkezi iken inşaat tamamlandığında dünyanın aktarma noktası İstanbul olacak.

Türkiye'de Bir İlk: Havacılık Eğitim Fuarı

Peki, Türkiye için çok büyük bir avantaj olan yeni havalimanında kimler görev alacak? Yabancılar mı? İşte tam da yakın gelecekte yaşanacak bu açığın farkına varan Mavi Fuarcılık geçtiğimiz yıl Türkiye'de Havacılık Eğitim Fuarı düzenleyerek bir ilke imza attı. Bu fuar sadece yeni mezunların iş imkanı bulmasına vesile olmadı, sektörde var olanlara, yer değiştirmek isteyenlere ve var olmak isteyenlere de ışık oldu.

Fuarda Yok Yok

Sadece Pilot ve Kabin Memuru değil. Uçak Bakım Teknisyeni, Yer Hizmetleri Memuru, Hava Trafik Kontrolörü (ATC), Uçuş Planlama Uzmanı (Dispatch) olmak isteyenler de bu fuarda düşünülmüş. Fuara sadece uçuş okulları değil, TIP eğitim organizasyonları, havacılık akademileri, üniversiteler, broker şirketlerinin yanı sıra yedek parça tedarikçileri, bakım-onarım şirketleri, piston motorlu uçak üreticileri, simülatör üretim şirketleri, uçuş ekipman sağlayıcıları, havacılık basın yayın kuruluşları gibi tüm hizmet sağlayıcılar da katıldı ve bu yıl da yerlerini alacaklar.

Geçtiğimiz yıl Avrupa, Amerika ve Orta Doğu'dan 40 Türkiye'den ise 63 firmanın katıldığı fuarı, 10 binden fazla kişi ziyaret etti.

Uçuş Okulunu Karşılaştır En Doğrusunu Seç

Geleceklerinden endişe eden lise ve üniversite öğrencileri, bu yıl 17-18 Ekim'de ikincisi düzenlenecek IFTE'de sektörde önemli yere sahip eğitim kuruluşları ile birebir görüşme ve yurt içi/yurt dışındaki alternatiflerle karşılaştırma yapabilme imkânı bulacak.

Kurumlar Arası İş Birliği

Havacılık sektöründe yer alan kurum ve kuruluşlar IFTE ile; network ağını genişletme, uluslararası düzeyde bilinirliğini arttırma, diğer kurumlarla işbirliği zemini hazırlama, havacılık eğitimlerinin sürekli gelişimine katkı sağlama ve sektörle ilgili gelişmelerden ve fırsatlardan haberdar olmak gibi imkanlar yakalamış olacaklar.

Profesyonellerden Konferanslar

Geçtiğimiz yıl konferanslar ve söyleşilerle ziyaretçilerden tam not alan IFTE'nin bu yıl açılış konuşmasını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Ana Sponsor Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban yapacak. IATA ve EASA gibi resmi kurumların da aralarında bulunduğu profesyoneller ziyaretçilere alanlarında bilgiler verecekleri konferanslar düzenlenecek.

Konferansın en büyük sürpriz konuşmacıları ise milli gururumuz Solo Türk ve Türk Yıldızları ekibinin söyleşi yaparak sevenleriyle bir araya gelecek olması...

Hediye Çekilişleri

IFTE'de ziyaretçilerin keyifli zaman geçirebilmeleri için çeşitli etkinliklerin yanı sıra, aralarında simülatör uçuşu, tek motorlu eğitim uçağında demo uçuş, maket uçak gibi hediyelerin olduğu çekilişler de düzenlenecek.

İNGİLİZCESİ

A First in Turkey: Aviation Training Expo

Mavi Fuarcılık Fair Organization last year blazed a trail by organizing Aviation Training Expo in Turkey, is now preparing to organize the second in 17-18 October. This year Mavi Fuarcılık is waiting high school and university students to visit the second IFTE which is going to be held in 17-18 October. Mavi Fuarcılık is providing opportunity to those concerned to make one on one interview with leading education institutions and make comparison with their domestic/foreign alternatives.

Istanbul is in a very important location; it is the only city which you can fly to 41 countries in 3 hours and 53 countries in 4 hours and 66 countries in 5 hours. From the east to west, north to south it is in the middle of the more than half of the world... When the progress and development is added to this there is no any obstacle for the rapid development of the aviation sector in our country.

Istanbul is going to be Transfer Point of the World

Fall in the prices of aerial transportation made it rival to land transportation and so people steer for airlines. Not only in Turkey are all over the world economic airline companies striving to transmit millions of passengers to their lovers. Globally increase of this demand, transit passengers increased and due to its location Istanbul started up and an alternative 3rd airport construction began. This airport which is going to be one of the biggest of the world will change the balances of the air route of the world. Now Germany-Frankfurt is the transfer point of the world but after the completion of the 3rd airport Istanbul will take the place of it.

A First in Turkey: Aviation Training Expo

Well, who are going to take charge in the new airport which is a big advantage for Turkey? Foreigners? Mavi Fuarcılık, which noticed this following deficit and blazed a trail by organizing an Aviation Training Expo in Turkey last year. This fair didn't only conduce business opportunities for newly graduates, also guided those who wants to be a part of the sector or change place.

Everything is in the Fair

Not only pilot and cabin crew, those who want to be aircraft maintenance mechanic, ground services officers, air traffic controller (ATC), flight planning expert (Dispatch) are also been considered in this expo. Not only flight schools, Medicine education organizations, aviation academies, universities, broker companies and spare part suppliers, maintenance and repair companies, piston-engined producers, simulator producer companies, flight equipment suppliers, aviation press institutions attended to the expo and they will also attend this year.

Last year 40 companies from Europe, America and Middle East and 63 companies from Turkey, and more than 10 thousand visitors attended to the expo.

Compare Flight Schools Pick Up the Best

High school and university students who are anxious about their futures will have opportunity to those concerned to make one on one interview with leading education institutions and make comparison with their domestic/foreign alternatives with the IFTE which is going to be held in 17-18 October.

Inter-enterprise Cooperation

With the IFTE, institutions and organizations in aviation industry will take advantage of opportunity to expand network, increase the recognition level at an international level, position theirselves to do cooperation with other institutions, contribute to aviation educations and be informed of recent developments and occasions in the sector.

Conferences from Professionals

This year the oppening speech of IFTE, which got the thumbs up from visitors by the conferences and conversations, is going to be made by Minister of Transportation, Maritime Affairs and Communications, Lütfi Elvan, Civil Aviation General Manager Bilal Ekşi, Main Sponsor Turkish Airlines General Manager Temel Kotil and Turkish Air Association University Rector Ünsal Ban. Professional authorities from public enterprises including IATA and EASA will give lectures about their fields.

The most surprising speech of the conference will be the made by Solo Turk and Turkish Stars squad...

Gift Draws

Alongside the various activities aiming to entertain IFTE, there is going to be gift draws in which gifts like simulator flight, a demo flight in a single engined training plane, model plane will presented.

YAZARIN DİĞER YAZILARI