İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

"Atatürk Havalimanı Devam, 3. Havalimanı Tam Gaz"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan askeri alandan alınarak Atatürk Havalimanı'na katılan 585 bin metrekare alandaki inşaat çalışmalarını yerinde inceledi. Bakan DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, THY Genel Müdürü Temel Kotil ve TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ile birlikte yeni uçak taksi yolu ve park sahalarını gezdi. Havalimanı Muhabirleri ile sahayı gezen Bakan Elvan, yeni açılan park yerini ilk olarak kullanan THY'na ait uçakla Cenevre'ye giden yolcuları da bizzat uğurladı. Bakan Elvan Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde bulunan İstanbul Havalimanları Muhabirleri Derneğini ziyaret ederek Dernek Başkanı Cemil Yıldız'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
3. Havalimanı Olmazsa Olmazımız
Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından yılda 80 milyon yolcu geçtiğine  dikkat çeken Elvan, "Yakın gelecekte bu limanlarımız da yeterli olmayacak. Bu yüzden 3. Havalimanı bizim olmazsa olmazımız. Türkiye'nin hem bölgesel ve küresel güç hem de havacılık sektörüne sağlayacağı katkı açısından çok önemli bir yatırımdır.
Atatürk Havalimanı Kapanmayacak
Bakan Elvan üçüncü havalimanı devreye girdikten sonra Atatürk Havalimanı'nın geleceğinin ne olacağı konusundaki bir soru üzerine net konuştu. Elvan, "Atatürk havalimanı ile ilgili gelecekte hiçbir sıkıntı yaşanmayacak. Bu havalimanımız da kullanılmaya devam edecek" dedi.
TAV, Atatürk Havalimanı'nı 75 milyon euro yatırımla genişletecek
TAV ile DHMİ arasında varılan sözleşmeye göre dış hatlar terminali genişletiliyor. Bu çerçevede sekiz yeni köprü eklenecek ve terminal 27 bin metrekare büyütülecek. Yaklaşık 75 milyon euroluk yatırımla check-in kontuarı sayısı, bagaj işlem kapasitesi ve otopark kapasitesi de artırılacak.
Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye'nin dünyadaki lider markası TAV Havalimanları ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ, İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar terminali tadilatı ve büyütülmesine yönelik ek yatırım için el sıkıştı. Atatürk Havalimanı'nda geçtiğimiz ay DHMİ tarafından hizmete alınan ek 26 uçak park alanı ve taksi yolları düzenlemesinin ardından şimdi de TAV, dış hatlar terminalinin genişletilmesi için 75 milyon euro yatırım yapacak.  Çalışmaların 16 ayda tamamlanması planlanıyor.
TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, "Atatürk Havalimanı Türkiye'deki hava trafiğinin çok önemli bir bölümüne hizmet veriyor. Geçen hafta DHMİ'nin hava tarafındaki yeni apron yatırımı hizmete açıldı. İlave gelen 26 park pozisyonu park kapasitesinde ciddi bir rahatlama yaratacak. Yeni kargo bölümünde de THY, Havaş ve Çelebi'nin kargo hangar yatırımları tamamlandı. Onların çıkmasıyla boşalan kargo alanına doğru büyüyecek dış hatlar terminali, THY'nin artan transit yolcusu için yapılacak olan üçüncü bagaj tesisi ve erken bagaj depolama tesisi ile ana binada yeni bir check-in adası gibi yatırımların yapılmasını içeren sözleşmeyi imzaladık. Yaklaşık 75 milyon euro civarında bir yatırım olacak. Atatürk Havalimanı'nda DHMi başta olmak üzere THY, Havaş, Çelebi dâhil bütün kuruluşlar yatırım yaparken bizim yatırım yapmamız gerekmez diye bir düşüncemiz olamaz. Biz her zaman karlılığın yanında sosyal faydalara ve ülke menfaatlerine öncelik veren bir yönetim anlayışına sahibiz. TAV, Türkiye'nin çıkardığı ender küresel markalardan biridir. Atatürk Havalimanı'nın dünyanın en önemli havalimanlarından biri haline gelmesinde DHMİ, THY ve diğer havayolları ile birlikte önemli bir pay sahibidir" dedi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner