İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Sabancı Türkiye'yi geleceğe uçuracak

Sabancı Holding, Kompozit Teknolojileri Merkezi'ne 65 milyon TL yatırdı. Kompozit daha çok havacılık ve savunmada kullanılıyor.

Sabancı Holding, Kordsa Global ve Sabancı Üniversitesi'ni 65 milyon liralık yatırımla kompozit üretimi için bir araya getirdi.

İstanbul Teknopark'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından temeli atılan 'Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi'nde üniversite ve sanayi işbirliği ile daha çok uçak ve savunma sanayi araçlarının yapımında kullanılan 'kompozit' alanında Ar - Ge (araştırma ve geliştirme) çalışmaları yapılacak.

Ekonomi Bakanlığı'nın 'öncelikli yatırım' kapsamında 36 milyon liralık yatırım teşvik belgesi verdiği yatırımın 1 yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, bugün için değil gelecek 30 yıl için yatırım yaptıklarına dikkat çekerek, bu merkezde Sabancı Üniversitesi öğrenci ve araştırma görevlileri ile Kordsa Global çalışanlarının ve mühendislerinin Ar - Ge merkezinde bir arada çalışacaklarını söyledi.

Türkiye fark yaratacak

Yıllardır hayal edilen üniversite sanayi işbirliğini hayata geçireceklerini anlatan Sabancı, şunları söyledi:

"Kendi alanında iki başarılı örnek bir arada yeni bir başarıya imza atacak. Bugün geleceğin temelini atıyoruz yeni bir başlangıcın temelini atıyoruz. Türkiye'nin ileri teknoloji ile fark yaratması global güç oluşturması amacı ile yola çıkıyoruz. Bu merkezin yaratacağı model, hem toplumumuza hem de sektöre getireceği yenilik ile 65 milyon liralık yatırımın çok üzerinde bir getiri sağlayacak.

2023 yılı hedeflerine ulaşmamızda önemli katkı sağlama potansiyeli olan, örnek modeli ortaya koyuyoruz. Bu model ile farklı kültürler, aynı ekosistemde bulunacaklar, yakın çalışacaklar, birbirlerinin sorunlarını daha iyi anlayacaklar ve ortak akıl ile daha hızlı çözüm oluşturmaya çabası içinde olacaklar. 2023 yılı için hedefimiz dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almak. Bu hedefe ulaşmanın yolu inovasyon odaklı büyüme politikasından geçiyor. inovasyon odaklı büyüme ise, ancak yüksek teknoloji içeren ürünlerin tasarımı ve üretimi ile mümkün."

Merkezde, 10 bin metrekare kapalı alan ve 3 bin metrekare laboratuvar altyapısı yer alacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner