İstanbul Airport 1
Dr. Mustafa Üzeyir
Dr. Mustafa Üzeyir

S İ N Ü Z İ T

Sinüs Nedir?

Yüz kemiklerinin içinde sinüs denilen hava dolu boşluklar vardır. Bunlar birer kanalla burun içine açılırlar. İç yüzeyleri burnun iç yüzünü de kaplayan mukoza dediğimiz cilt tabakasıyla örtülüdür.

Yeni doğan bebeklerde bazı sinüs boşlukları oluşmuştur. Özelikle maksiller ve ethmoid sinüsler mevcuttur. Doğumdan sonra sinüs boşluklarının gelişimi sürer. Tüm sinüsler 10-12 yaşa kadar gelişerek erişkin boyutuna ulaşır.

Sinüzit Nedir?

Sinüs boşluklarının iltihabı olan sinüzit, günlük yaşamı altüst eden, çalışma gücünü etkileyen oldukça yaygın bir hastalıktır. Sinüslerin buruna açıldıkları kanallarda oluşan darlıklar, tıkanıklıklar, burun içinden gelen mikroplar ve diğer bazı etkenlerle hastalık ortaya çıkar.

Aynı anda burun içindeki dokularda hastalandığı için daha çok Rino-sinüzit olarak adlandırılmaktadır. Bazı sinüzit olguları üst diş köklerindeki enfeksiyonun direk olarak sinüse geçmesi sonucunda oluşabilir.

Sinüzitte; keyifsizlik, halsizlik, kafada dolgunluk, geniz akıntısı gibi basit yakınmalar olabileceği gibi şiddetli baş ağrısı, göz ağrısı, burun tıkanıklığı olarak da karşımıza çıkabilir.

Akut Sinüzit nedir?

Başlangıçta sinüzit soğuk algınlığı veya alerjik hastalık sonucunda fazla miktarda mukus salgılanması ile ortaya çıkar. Mukozadaki şişlik sinüslerin buruna açılan kanalları kapanabilir. Mukus sinüsler içinde birikir ve basıncın artmasına neden olur. Hangi sinüsün etkilendiğine bağlı olarak yüzde veya alında üzerine basmakla artan, gözler arasında veya gerisinde, yanaklarda ve üst dişlerde ağrıya neden olur. Çıkışı kapalı ve mukus dolu bir sinüste bakteri denilen mikroplar üremesi kolaylaşır. Sümüğün rengi yeşil-sarıya dönerse veya garip bir tat oluşursa muhtemel bakteriyel enfeksiyon gelişmiştir.  Burun akıntısıyla birlikte burun tıkanıklığı da sıklıkla oluşur.

Kronik Sinüzit nedir? Ne zaman akut sinüzit kronik sinüzite dönüşür?

Sinüzit erken safhada tedavi edilemez 8-10 haftayı geçerse kronik sinüzite dönüşür. Baş ağrısı akut dönemden daha hafiftir. Ancak akıntı ve kötü kokuda artış vardır. İltihabın  aşırı olması ,alerji varlığı, çevre kirliliği hastalığın daha artmasına ve polip adı verilen etlerin  oluşmasına yol açar. Tedavi edilmemiş kronik sinüzit çevredeki kemik yapılarda hasara yol açabilir.

Sinüzit Tedavisinde Neler yapılır?

Sinüzitte erken dönemde tedavi ilaçlarla yapılır. Antibiyotikler, ağrı kesici ve şişlik giderici ilaçlar, burun damlaları kullanılır.

Bakteriyel sinüzit tedavisi mutlaka uygun bir antibiyotik içermelidir. Uygun olmayan, yanlış ve yeterinden az kullanılan antibiyotikler sonucu mikropların direnç kazanacağı ve antibiyotiğin o mikroba etkisiz hale geleceği unutulmamalıdır.

Antibiyotik tedavisinin yanında tablet ağızdan alınan ya da burun spreyi şeklinde kullanılan  ödem çözücü dekonjestanlar ve antiinflamatuarlar, mukusu inceltici ve rahat atılmasını sağlayacak mukolitikler tedaviye eklenebilir. Dekonjestan burun damlaları buruna zarar verebileceği için gereğinden uzun süre kullanılmamalıdır. Bu ilaçlara ek olarak burundan kortizon tedavisi (nazal kortikosteroidler) sinüs kanlalrındaki ödemi çözer. Nazal kortizon tedavisinde alınan kortizon mikron seviyesinde çok düşüktür. Kana geçmez. Ağızdan alıma göre yan etki görülmesi çok çok nadirdir. Tuzlu su ya da eczanelerden temin edilebilecek deniz suyu spreylerle burun içini temizlenebilir.

Sinüzit ilerleyip kronik hale geldiğinde ilaçlar tek başına yeterli tedavi sağlamayabilir. İlave olarak farklı müdahale ve ameliyatlar gerekebilir bunlar fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi, Navigasyon cerrahisi, Balon sinoplasti, RF-laser.

Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 280
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 279
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 278
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 277
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 276
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner