Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Üçüncü Havalimanının Duty Free İhalesi

İstanbul'da yapılacak üçüncü havalimanının, İGA Havalimanı İşletmesi AŞ tarafından yapılan Duty Free mağazaları işletme ihalesini 25 yıllık süreyle Unifree DutyFree kazandı.

Anlaşmanın imza töreninde konuşan İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2017'de hizmete açmayı planladıkları yeni havalimanının sadece Duty Free alanında 6 bin kişinin istihdam edileceğini, 150 bin metrekarelik ticari alana yer verileceğini kaydetti.

İstanbul ve Boğaz'dan ilham alan mimarisi ve 400'den fazla yerli ve yabancı markayı ilk defa tek çatı altında buluşturan 53 bin metrekarelik Duty Free alanında yolcuların alışveriş deneyimi yaşayacağını belirten Özdemir, seyahat perakendeciliği alanında ilk defa kullanılacak teknolojileri havalimanı mağazalarında tanıtacaklarını anlattı.

3. havalimanında yerli ÇED raporu olduğunu, uluslararası ÇED raporunun da 1-2 ay içinde sonlanacağını aktaran Özdemir, "Şu an 3. havalimanı finansmanında öz sermayemiz ve köprü krediyi kullanmaktayız. 50 milyon avroluk köprü krediyi aldık. Mayısta 7 bankayla olan 4,5 milyar avroluk kredi ve 1 milyar da öz sermayeyle toplam 5,5 milyar avroyla finansmanımızı güçlendireceğiz" dedi.

İhaleyi alan Unifree Duty Free'nin Yönetim Kurulu Üyesi Claus Heinemann ise 135 yıldır Duty Free işi yapan bir aile olduklarını, 30 yıldan daha fazla bir sürede de Türkiye'de faaliyet gösterdiklerini belirterek, yolcuların paralarını diğer havalimanlarında harcamamalarını, bu paranın Türkiye'de kalmasını hedeflediklerini kaydetti.

"Yolcular, özel salonlarda lüks ürünleri deneyebilecek"

Unifree Duty Free Hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kerem Üstünkaya da klasikleşmiş veya geleneksel Duty Free anlayışından uzak bir alışveriş ortamı yaratacaklarını, yolcularına aynı anda tüm lüks markalara ulaşma imkanı sağlayacaklarını kaydetti.

Üstünkaya, "Yolcular, özel salonlarda lüks ürünleri deneyebilecek, oyun merkezinde eğlenebilecek, alanlarında uzman kişiler tarafından verilecek SPA, kuaför ve bakım alanlarında kendilerini yenileyebileceklerdir. Ayrıca son teknoloji ile donatılacak sinemada vizyon filmleri izleyebilecek, Unikids alanına çocuklarını güvenle bırakarak, alışverişlerine rahatça devam edebilecekler" dedi.

Unifree DutyFree Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Çilingiroğlu da başarılarının devamı için "Unifree Akademi" adını verdikleri bir takım kurduklarını belirterek, "Söz konusu akademi ile yolcuların tüm beklentilerini karşılamak için tüm çalışanlarımızın en iyi seviyede eğitim görmesini, kendilerini geliştirmesini ve ilham vermesini sağlayacak bir sistem kurmayı hedefledik. Eğitimli ve deneyimli satış danışmanlarımız, 7/24 müşterilerimize sınırsız ve kişiye özel hizmet vermeye hazırdır" diye konuştu.

Toplam 53 bin metrekarelik alanda faaliyet gösterecek Duty Free'de, 6 bin 500 metrekarede lüks butik, 3 bin metrekarelik alanda ise Türk ürünlerinin satılacağı pazar konseptinde mağazalar bulunacak.

Unifree DutyFree, seyahat perakendeciliği alanında dünyada ilk defa İstanbul Yeni Havalimanı mağazalarında en son teknolojileri de kullanacak.

3D Hologram sisteminden şarj edebilen akıllı alışveriş sepetine, mobil kasalardan elektronik müşteri profil tanıma ve analiz sistemine kadar birçok teknoloji mağazalarda yer alacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI