İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

"3. Havalimanı Topografik Olarak En Doğru Yere İnşa Ediliyor"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte 3. Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu.
3. Havalimanı projesinin Türkiye'nin yükselen ekonomik gücünü yansıtması bakımından gurur verici olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Dünyada bu çapta bir proje şu anda yürümüyor. Dünyanın en büyük projelerinden birisi Türkiye'de gerçekleşiyor. İstanbul için gurur verici. İstanbul'un bu merkezi konumu uluslararası havacılık anlamında da en önemli merkez haline dönüşme istidadı gösteriyor" diye konuştu.
Ülkelerin kalkınmışlık göstergelerinden birisinin de havalimanları olduğuna değinen Davutoğlu, "İstanbul bu anlamda son dönemde gerek ekonomik ve siyasi aktivitelerin merkezi olarak, gerek THY'nin olağanüstü performansı ile Uluslararası havacılıkta yükselen şehirlerinden biri oldu. Dünyada da uluslararası havacılık merkezlerinin batıdan doğuya doğru kaydığını görüyoruz. Bu kayışa paralel şekilde İstanbul'da bu havalimanının inşa ediliyor olması vizyonel yaklaşımın önceden ortaya konduğunun işareti" şeklinde konuştu.
Projenin Türk firmalarının oluşturduğu konsorsiyum tarafından üstleniliyor olmasının da önemli olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Maliyeti ve finansman itibariyle çok büyük bir proje. Aynı zamanda İstanbul'un çevre dokusu ve bu bölgenin zemini itibariyle duyarlı olmamız gereken bir proje. Projenin büyüklüğü ile İstanbul'un çevre duyarlılığı at başı giden hususlardır. Tesisin ilk etapta 10 milyar 247 milyon euro yatırımı gerçekleşecek. Daha sonra 22 milyar 112 milyon euro yatırım daha yapılacak ve toplamda 32 milyar euroluk bir büyük proje bedelinden bahsetmek mümkün. Böylesi bir projeyi uzun dönemli üstlenilmesi, ülkenin istikrarına duyulan güvenin işaretidir. 150'den fazla havayolu şirketinin bu alanı kullanacağını planlıyoruz" ifadelerini kullandı.
Davutoğlu projenin 4 aşamada tamamlanacağını anlatarak şunları söyledi;
"İlk fazda 2 pist ve terminal ile birlikte yılda 90 milyon yolcu ağırlanacak. 29 Ekim 2017 itibariyle bitmesini planlıyoruz. Daha sonra yapılacak 3. pist, 2018 yazı itibariyle devreye girecek. 3. fazda bu potansiyeli 120 milyon yolcuya ve 4. faz tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacağız. Bütün bu etapların başta iyi planlaması gerekiyor. Topografik özelliklere baktığınızda en doğru alanın seçildiğini söyleyebiliriz. Bu alan yıllardır madencilik faaliyetleri kapsamında adeta delik deşik edilmiş. Bu doğallıktan uzaklaşan maden aktiviteleri dolayısıyla bozulmuş zeminin düzeltilmesi ve doğal özelliğine dönmesi söz konusu olacak. Burada bir çevre duyarlılığı asli unsur. 79 milyon metrekare alanın sadece 15 milyonu tesisler için kullanılacak. Geri kalan 65 milyon metrekare alan bozulmuş topografyanın düzelmesi sonucu yeşil alan haline dönüşecek. Bu proje bir orman alanının havaalanına dönüşmüş değil, topografyası bozulmuş bir alanın eski niteliğine dönüştürülmesi. Çok sağlam bir zemine dünyanın en büyük projesi hayata geçirilecek."
Projenin istihdama da katkı sağlayacağını ifade eden Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"3 bin iş aracı burada faaliyet gösterecek. 30 bin kişilik istihdam oluşacak. İşletme aşamasına geçildiğinde de 120 bin istihdam oluşacak. Bazı Anadolu şehirlerimizin nüfusu kadar bu havalimanı üzerinden istihdam edilecek. Kesinlikle bölgenin dokusu, ağaçlık yapısı, çevredeki yaşayan orman alanlarında eksiklik olmayacak. Takriben 600 bin ağaçla ilgili işlem yapılması gerekebilir ama 5 milyon ağaç bu alana dikilecek. Geniş bir ağaçlandırma faaliyeti de olacak Çevre duyarlılığı, işletmenin hacim büyüklüğünü kapsayan entegre bir projeden bahsediyoruz"dedi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner