İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Ordu-Giresun Havalimanı açıldı

Türkiye'nin ve Avrupa'nın deniz üzerine kurulan tek havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'nın resmi açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun katıldığı törenle yapıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün olmaz denilenin olduğu, yapılamaz denilenin yapıldığı, bitmez denilenin bitirildiği bir gün" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine denize dolgu bir havalimanını da Trabzon ve Artvin'in Ardeşen-Pazar ilçeleri arasına yapılacağı müjdesini verdi.
Yapımına 2011 yılında başlanan ve Ordu'nun Gülyalı ilçesinde deniz üzerine taş dolguyla inşa edilen dünyanın üçüncü, Avrupa'nın ve Türkiye'nin ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı yaklaşık 360 milyon liraya tamamlandı.
Ordu ve Giresun illerinin ortak kullanması amacıyla 24 Temmuz 2011 tarihinde temeli atılan, Avrupa'da 1. ve dünyada 3. deniz üzerine inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı'na ilk uçak indi.
Türkiye'nin prestij projelerinden biri olan ve 3.5 yıldır inşaatı süren 3 km'lik piste sahip Ordu-Giresun Havalimanı'na ilk uçak 08.38'de iniş yaptı. İstanbul-Zeytinburnu Belediyesi tarafından kiralanan ve İstanbul'da yaşayan Orduluları getiren Türk Hava Yolları'na (THY) ait 180 kişilik uçak Atatürk Havalimanı'ndan 07.00 sıralarında kalkış yaptı. Uçak, Giresun yönünden 08.38'de Ordu-Giresun Havalimanı'na rahat bir iniş gerçekleştirdi.
Havalimanının pist uzunluğu 3 bin, genişliği ise 45 metre. Günde 2 bin seferle yaklaşık 36 milyon ton taşın denize doldurulmasıyla yapılan havalimanının daha konforlu olması için piste "stone mastic asfalt" döküldü.
Öte yandan, Avrupa ve Türkiye'nin deniz doldurularak inşa edilen tek havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'nın yapımında kullanılan 36 milyon ton taş için kamyonlar 950 bin sefer yaptı.
Tahmini yolcu rakamlarına değinen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz; "Deniz üzerinde inşa edilen havalimanı 750 bin nüfuslu Ordu ve 450 bin nüfuslu Giresun illerine hizmet edecek ama yılda 2 milyon yolcu taşınması bekleniyor. Zira iki ilin, il nüfusu dışında başta İstanbul olmak üzere dünyanın birçok yerine yayılmış çok yoğun bir nüfusu var. Ordu ve Giresun'u bir araya topladığımızda tahmin ediyorum 3 milyona yakın dünyada yaşayan vatandaş vardır. Dolayısıyla 2 milyon rakamını bu şekliyle tavsiye edebiliriz. Ordu ve Giresunlulara hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner