ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Dünyayı Allah Yarattı Ama Onu Şeytanlar Yönetiyor

Evet;  dünyayı Allah yarattı. Dünyanın ve yaşamların başlangıç düzenini o ilahi kudret şekillendirdi. Ama bu günümüzün dünyasında birçok şey iyi gitmiyor.
Allah  acaba insanların bu denli egoist, başkalarını hiç dikkate almayan ve yalnız kendilerini düşünen yaratıklara dönüşebileceklerini varoluşun ilk aşamasında öngörmedi mi?
İnsanlar kendilerinden mutlu değil,
İnsanlar birbirinden mutlu değil,
İnsanlar yaşamlarından mutlu değil,
Peki, bu mutsuzluğu kim hazırlıyor?
Bu mutsuzluğu kim kime uygun görüyor?
Mutsuzluğun nedeni, hazırlayıcıları apaçık ortada değil mi?
Evet; genelleme yapmadan ifade etmek gerekirse, değişmeceli anlamı ile dünyayı şeytanlar, kötü düşünceli ve kötü niyetli kimseler yönetiyor demek yanlış bir yaklaşım değil.
Bu durumda; dünyayı kasıp kavuran, yönü ve kuvveti her an değişen rüzgârların, yaşamın iyilik tohumlarını taşıyıp bizlerin arazisine bırakması ne kadar zor değil mi?
Zor, zira marifetli şeytanlar rüzgârları da kendilerine göre estiriyor.
Evet; kaptanı usta olmayan gemi için her rüzgâr kötü.
Kaptan kim mi? Herkesin içinde bulunduğu geminin kaptanı başka değil mi?
Rumuz veya unvan kaptan ama anıldıkları, çağırıldıkları isimler birbirinden farklı.
Evet; teknoloji her gün ilerliyor, Aya gittik yetmedi, Mars'a indik. Kuşlar gibi uçuyoruz artık. Denizlerin altında yüzüyoruz, balıklar gibi. Bu önemli yetileri kazanırken bir şeyleri unuttuk. İnsan neslini sevmeyi. Ve de herkese insan gibi davranmayı. Kimsenin hakkını yememeyi ve de herkese hakkını vermeyi.
İnsanların ne kadar kötü olduğunu görmek beni hiç şaşırtmıyor, fakat bu yüzden hiç utanmadıklarını görünce hayretler içinde kalıyorum demiş Goethe. Bu söz unuttuğumuz önemli bir şeyi daha hatırlatıyor bizlere. Başka insanlara yaptığımız kötülüklerden ötürü utanmadığımızı. Başka bir deyişle " utanmayı da unuttuğumuzu "
Şimdilik tek teselli; kötülüğe maruz kalanların acılarının ne kadar derine gömülürse gömülsün bir gün mutlak açığa çıkacağına olan inanç. Siz umursamadıklarına bakmayın. Kötüler bundan korkar.
Tabii ki şimdi yapacak bir şey kalıyor bizlere. Oturup sektörümüzün şeytanlarını belirlemek için çalışmak. Bunun için bedelsiz, karşılıksız ( ? ) bir  fazla mesai çalışması yapmaya gerek yok herhalde. Nasıl olsa herkes kendi kaptanlarını ve bu keşmekeşin oluşmasını destekleyen yardımcılarını çok iyi tanıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter