ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Seçim Sonuçları Ve Yeni Hükümetimiz

Bu günlerde, yazılı başında okuduğumuz, sözlü basında en çok dinlediğimiz söz " Türk halkı bizlere Seçim sonuçları ile bir mesaj verdi. Onu iyi değerlendirmek gerekir." Seçimden bir gün sonra bu sözü dinlemeye, okumaya başladık. Halen dinliyoruz. Buraya kadar normal diyelim. Ancak bu mesajı değerlendirme durumunda olanlarda bu güne kadar müspet bir adım diyeceğimiz bir hareket yok. Helalleşmeden barışamayız, hesap, adisyon, baltaları toprağa gömüp gelin,  yüce divan, saray, anayasal çizgi vb, sözlere ilaveten " Halkımız bize muhalefet görevi verdi. Milli iradeye saygılıyız vb. " gibi deyişlerle günleri tüketiyoruz.
Çoğumuz bekliyorduk ki, AKP bu seçimlerde daha fazla kayıp verecek. Olmadı. Bunu dikkate aldığımız takdirde AKP'nin iktidardan düşmesini isteyen diğer siyasi partilerin işi daha da zorlaşıyor.
Ben halkın ne mesaj verdiğini siyasiler gibi değerlendiremiyorum. Bana kalırsa, AKP dışındaki siyasi partiler bir hükümet kuramazlarsa veya daha da önemlisi kısa ömürlü bir koalisyonda bir araya gelirlerse, bunun sonucu arzu edelim veya etmeyelim yeni bir seçimle noktalanır. Adına ister erken seçim deyin, isterseniz seçim tekrarı deyin. Sonucu fark etmeyecektir. HDP ne yapar? Onu bilemem ama bu durumda tekrarlanacak bir seçimde AKP'nin tek başına iktidara gelebileceği oy oranını ve milletvekili sayısını yakalayacağına yüzde yüz eminim. Her ne kadar herkes yine değişik değerlendirmede bulunacaklarsa da bu defa da milli irade CHP ve MHP'ye ve yöneticilerine "Siz bu işi beceremiyorsunuz, bu net bir şekilde anladık." mesajını açık, seçik ve net olarak verecektir. Bu güne kadar yapılan muhalefetin ne boyutta olduğunu yaşamış ve görmüş olmamıza rağmen bu atmosferde yapılacak bir seçim sonucunun daha cılız ve etkisiz bir muhalefeti sahneye süreceği mutlak. Başrolü oynayacak olan da belli, diğer aktörlerde.  Ve de diğer aktörler hani var gibi yok derler ya, işte o hesaptan çıkacaklar sahneye.
İstenilen buysa, CHP ve MHP'nin takdiri olur. Aklımızın erdiğinden bu yana birçok siyasi parti gördük. Anladık ki, siyasi partiyi ülkenin göz bebeği yapmak ne kadar zorsa, onu gözden çıkartmak bir o kadar kolay.
Bildiğim o dur ki, AKP'li veya AKP'siz bu hükümet asgari müştereklerde görüş birliği sağlanarak mutlak kurulmalı ve siyasilerimiz seçim meydanlarındaki vaatlerini öncelik sırasına göre yerine getirmeye çalışmalıdırlar. Üç beş kişiden hesap sormanın her zaman için mümkün olabileceğini Sn. Mesut Yılmaz örneğinde yaşamıştık. Belirli hususların ertelenmesini partililere anlatmak sizin işiniz.
Aksi takdirde "hani millet menfaati her şeyden üstündü" türü sualleri cevaplamak imkânsız olacaktır. Belki de milli irade bu siyasilerimize belirtilen suali sormayı bile gereksiz göreceklerdir.
Neden sorsunlar ki, sizler millet menfaatinin nerede olduğunu halen bilmiyorsanız.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin