İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Yemeksepeti.com

Param olsaydı ve ticari bir faaliyette bulunarak kazanmayı düşünseydim bir site kurup, gıda üretim noktalarını portföyüme alarak, müşterilerin onlara benim sitem üzerinden vereceği siparişlerden alacağım komisyonla para kazanabileceğime inanmaz ve de bu işe yatırım yapmazdım. Sizler ne düşünürdünüz bilemiyorum.
Yemeksepeti.com sitesinin satıldığını ve satış şartlarını okuyunca görüşlülükten yeterince nasibini almamış biri olduğumu bir kez daha anladım.
Evet;  15 sene önce Nevzat Aydın tarafından kurulan,Türkiye yemek sektörünün önemli şirketlerinden biri olan yemeksepeti.com'un tüm hisselerine dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero 581 Milyon Dolar ödeyerek sahip oldu. Şirket yetkilileri bu satın almanın global online yemek siparişi sektöründeki en büyük işlem olma özelliğini de taşıdığını ifade ediyorlar. CEO Nevzat Aydın'ın Yemeksepeti'ndeki mevcut görevine devam edeceği ve Delivery Hero'nun yönetiminde aktif rol alacağı da verilen bilgiler arasında.
Ve de kamuoyunda en çok sitenin satış fiyatı değil, Nevzat Aydın'ın çalışanlarına yaptığı jest konuşuldu. Bu güne kadar ülkemizde benzeri duyulmamış olan bu jest medyada gündeme oturdu tabii ki. Bu hareket milyarlar kazanırken, çalışanlarına hak ettikleri maaş artımlarını bile en minumum seviyede uygulayan patronları ne denli rahatsız etti bilemiyorum. Veya etti mi? Evet patron 27 milyon doları, gelir vergisini de bizzat ödemek sureti ile 114 çalışanı arasında pay etti. Kendisine bu hareketinin nedeni sorulduğunda da "hiçbir sözümüz ve yükümlülüğümüz olmamasına rağmen kazancımızın 27 Milyon Dolarının çalışanlarımıza pay edilmesinin tek nedeni bunu hak etmiş olmalarıdır. Eğer ortada bir başarı varsa bu hepimizindir."şeklinde cevaplamışlar.
Evet; anlı şanlı zenginlerimiz var. Bunların karları trilyonları bulan şirketleri var. Bu şirketlerin herhangi birinin veya bir kaçının hisselerinin satış işlemlerinin ikmalinde çalışan özel olarak görevlendirilmiş onlarca personel var. Satış işlemi bitip milyon dolarlar cebe konulunca bu konuda çalışan üst yöneticilere emekleri karşılığı olarak belirli bir miktar ikramiye ödemesi yapanları biliyorum. Hiç birinin jesti hisseleri satılan kuruluşun satış işleminde görev yapanların tümünü kapsamıyor.
Sayın Nevzat Aydın, Sizi hiç görmedim. Tanımam. Yemeksepeti.com'da hiçbir yakınım da çalışmıyor. Kuruluşunuzun hizmetinden de hiç istifade etmedim. Ancak bu jestinizden dolayı sizinle ilgili çok özel duygular besliyorum içimde. Temenni ederim ki, Allah size önce sağlık, sonra sevdiklerinizle birlikte mutlu bir yaşam ve daha büyük kazançlar versin. Ve de bu hareketiniz bazılarına da ders olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter