ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Problemleri Onları Üreten Kafalarla Çözemeyiz (*)

Hepimizin işyerinde onca sorun var. Yöneticilerimizi de iyi tanıyoruz. Tabii ki patronumuzu da. Onları değiştirmek bizim elimizde değil. Sorunlarımızla yaşamaya alışmışız belli ki. Biraz da sektörün genel durumu buna mecbur ediyor insanı. Ama insanoğlu bir şey olmayacağını, şartların iyileşmeyeceğini bile bile yine de konuşuyor, serzenişte bulunuyor bazen de daha ileri gidiyor. 5226 çalışan ile bir anket yapmışlar. Deneklerin yüzde 16 gibi bir oranı çalıştıkları şirketten şikâyetçi. Sürekli şikâyet edip iş yapmayan % 8'lik bir grup ise diğer çalışanların performanslarını menfi yönde etkileyecek boyuttaki serzenişlerini otomatiğe bağlamışlar gibi. Anket sonucunda bu menfiliğin nedenine açık olarak ulaşılmış. Hepimizin tahmin edeceği üzere yaşanan sıkıntıların en büyük bölümünün nedeni tamamı ile yönetimsel.
Neye hayret ederim? (X) şirkette tüm çalışanlar (Y) yöneticiden nefret ederler ve güvenmezler. Bu yönetici sistemi tarumar etmiş, insanlara her türlü yakıştırmada bulunarak onları işinden etmiş en azından işinden ve de işyerinden soğutmuş biridir. Dolayısı ile bu sözüm ona yöneticiye güvenen hiç kimse yoktur şirkette. Onun içinde bulunduğu her türlü projeye "acaba" diye yaklaşır çalışanlar. Gel gelelim bu yönetici patronlara inanılmaz ölçüde sadıktır.
Tepe yönetimin bu zavallıyı şirketin her türlü işine dâhil etmelerinin nedeni ise olandan, bitenden haber alma alışkanlığından öte değildir. Sonuç olarak şirketten çalışanlarda aidiyet duygusu oluşmamasının en büyük nedenlerinden biri bu yöneticinin yaptığı allem kullem oyunlardır. Ve de sistemi düzelteceği düşünülen her türlü projenin başına bu garip insan konulur ve kendisinden bozduğu sistemi düzeltmesi, yarattığı sorunları çözmesi beklenir. Bu yöneticiyi çok iyi tanıyan patronların bile bile yaptıkları bu görevlendirmelerin nedenini anlayabilmek mümkün değildir. Çalışanlar, "Herhalde tepedekiler hiç bir şeyin düzelmesini istemiyorlar" diye düşünürler zaman zaman.
Gelelim bu konuda yapılan araştırma sonuçlarına. Prof. Dr. Baş; bazı şirketlerin personeli daha mütevazı şartlarla çalışıyor olmalarına rağmen yapılan ankette yüksek memnuniyet oranlarını ifade ettiklerinin görüldüğünü söylüyor. Özetle bazı şirketler ne yaparsa yapsın çalışanlarını mutlu edemezken, diğerlerinde insanlar daha azı ile çok daha mutlu olabiliyorlar. Bundan anlaşılan şudur ki;  çalışanların şirketlerinde memnun olmamalarının temel nedeni isteklerin tam olarak karşılanmaması değil, Beklentilerin iyi yönetilmemesidir.
( * Einstein )

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter