ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Derin Nefes Alın Ve Sektörün Kokusunu Alın

Eğer, tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de işsizlik hüküm sürüyorsa insanlar çalıştığı işi neden bırakır gider ki? Gitmez tabii ki. Peki, buna rağmen giderse neden gider?

Bu konu genel bir inceleme olup tüm Turizm de dâhil olmak üzere hizmet sektörünün genelini kapsamaktadır. Esasen Ahmet'in, Mehmet'ten Mehmet'in ise Hüseyin'den görünümde bir farkı yoktur.  

Bir kitap görmüştüm. "Çalışanları elden kaçırmanın 50 Muhteşem yolu."

Bizim sektörümüzdeki bazı yöneticiler (özellikle İnsan Kaynakları uzmanları), kendilerine özgü uygulamaları ile kitaptaki 50 maddeyi, 100'e çıkartabilecek bilgi ve beceriye sahipler...

Uluslararası istatistikler işten ayrılan personelin yalnız % 25'nin akçeli konulardan % 75'nin ise yönetim hatalarına bağlı uygulamalardan ötürü işten koptuğunu belirtiyor. Küçük bir araştırma bu sonucun sektörümüzün bazı şirketleri için de geçerli olduğunu bize gösterdi.

Gelelim " Çalışanları İşyerinden Kaçırmanın 50 Muhteşem Yolu" na. Belirlenmiş olan 50 yöntemi de buraya almamız mümkün değil. Kendi düşüncemle şekillenen maddeler dışında, bu kitaptan aldığım başlıkları biraz değiştirip yakından tanıdığımı zannettiğim Turizm ve Sivil Havacılık sektörünün özel kokusunu biraz da olsa sıktım üzerlerine.

Çalışanlarınız ile yaptığınız ender görüşmelerde veya mümkün olan her fırsatta personelin yadırgadığı / benimsemediği tüm uygulamaların patronun emri ile yapıldığını ısrarla belirtin. Onlar size " Peki de siz ne işe yararsınız" diye soramayacaklardır nasıl olsa. Çalışanları dinlemeyin, güvenmeyin.. Gönderdikleri mailleri okumayın. Siz çok meşgul bir yöneticisiniz. İşiniz başınızdan aşkın. Bu yetmezmiş gibi bir de çalışanlarla mı uğraşacaksınız!

Çalışanların da bir sosyal yaşamı olduğunu hiç dikkate almayın. Çalışma saatlerini uzatın. Az uyusun, çok çalışsınlar. Evdekilerin onun işte olduğunu bilmeleri yeterli.

İş kanunu dâhil tüm mevzuatı kendinize göre yorumlayın. İşinize geldiği zaman mevzuatı öne sürüp, işinize gelmediği zaman çalışana "siz bilirsiniz!" deyin. Bu 'siz bilirsiniz' in ne anlama geldiğini arif olan çalışanlarınız nasıl olsa anlayacaktır. Çalışanlarınızın sizin tarafınızdan kiralanmış bir makine olduğunu düşünün. Makineler çalışır. Yağını suyunu zamanında koyun. Kontağı açınca çalışacak, kapatınca duracaklardır.

50 Maddeyi bu şekilde kısaltmak mümkün değil tabii ki. Ama iyi koklarsanız bu dört ila beş maddenin burnunuza sektörümüzün kokusunu getireceğine inanıyorum.

Sayın. Patronlar ve Saygıdeğer Genel Müdürler.

Eminiz ki mal sahibi ve vekili olarak sizler çalışanlarınıza böyle davranmazsınız.

Saygın yöneticilerinize söyleyin lütfen.

Kraldan fazla kralcı olmanın da âlemi yok.

Böylesi herkes için daha hayırlı.

Yoksa bunları sahaya siz mi sürüyorsunuz?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin