ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Madonna'nın Yaşama Bakışı

1958 yılında Michigan'da doğdu. Dans eğitimi almak için 35 dolarla New York'a taşınan, toplumsal tabuları yıkan şarkıları sayesinde kültürel ikon haline gelen ve 300 milyondan fazla albüm satan... Time dergisi tarafından dünyanın en güçlü kadınlarından biri seçilen ve de sürekli kendisini yenilerken gündemde kalan bir sanatçı.

Aşağıdaki ifadeler kendisinin:

Her başarı bir "kendine meydan okuma" hareketidir. Etrafımda neler olup bittiğine dikkat ediyorum. Sürekli yeni enerji, yeni yetenekler ve yeni sesler peşindeyim. Bunu yaptığınız zaman, taze fikirler bulmak daha kolay oluyor. Benim işim insanları şaşırtmak değil, kendime meydan okumak üzerine kurulu. Sürekli ufkumu genişletecek, başka insanlarla da bağlantıya geçmemi sağlayacak yeni işler yapma peşindeyim.

 

Bazı sınırlayıcı gelenekleri bilmemek, özgür ve öncü olmanızı sağlayabilir. Kendimi korkmadan ifade edebilmemin en önemli nedeni bence annemi erken yaşta kaybetmiş olmamdı. Kadınlar genellikle itaatkâr ve pasif olacak şekilde yetiştiriliyor... Erkek yaşamda öncü.. Benim sınır tanımamamın arkasında yatan neden annemin erken ölümü... Anneler, kızlarına görgü kurallarını öğretirler. Ben büyürken bu kuralların hiçbirini öğrenmedim.

 

Dünya görüşünüz, bir süre sonra hayata bakışınızı belirleyecektir. Neleri iyi bildiğimi biliyorum, çünkü müthiş bir okulda okudum. Bana öğrenmeyi sevdiren öğretmenlerim vardı. İnsanların artık öğretmen olmayı istemediği bir toplum, giderek aptallaşacaktır. 20'li yaşlarının başındaki gençlerle konuştuğumda hayrete düşüyorum: Ellerine tek bir klasik eser almamışlar. Oysa biz o kitapları çocukken okurduk. Bilgi ve anlayış yoksa insanın içini korku kaplar. Bilgi, zekâ ve anlayış insanlara değişimle baş etme araçları kazandırır. Farklı bir bakış açısından ele alıp, "Ben buna katılmıyorum ama böyle de bir gerçek var, belki geçerli olduğu durumlar da vardır, üzerinde düşüneyim" demenizi sağlar.

 

Koyun gibi mi yaşamalı, kaplan gibi mi? Herkes tarafından sevilmek gerekli değil. Mümkün de değil. Belli bir dünya görüşünü savunarak, inandığınız şeyler için mücadele ederek eninde sonunda birilerini rencide etmeniz kaçınılmaz. Bu iyi bir şeydir. Hayatınız boyunca dikkatli olup herkes tarafından onaylanmaktansa, bir konuda bir tavır ortaya koyup birilerini incitmek kesinlikle daha önemli. Psikiyatri uzmanlarının dediği gibi, "yüz yıl koyun gibi yaşamaktansa bir yıl kaplan gibi yaşamak" daha iyi.

 

Mümin Sekman'ın "Hayat Bilgesi. Şu Hayatı Nasıl Yaşamalı" kitabını okumakta büyük fayda var. Bildiğimiz standart, kalıplaşmış bir " Kişisel Gelişim Kitabı " değil. Yukarıdaki gibi, birçok tanıdığınız insanın yaşama nasıl baktıklarını görmek düşüncelerinizi aydınlatacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter