ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Eğer Kendinize İnanırsanız...

Kendisine inanan insanlar sonunda başarılı olup istedikleri noktaya ulaşıyorlar.  
İşte hepimizin tanıdığı insanların yaşanmışlarından örnekler.
Beethoven: Dünya müzik tarihinin en önemli isimlerinden olan Beethoven'e, onun keman tutuşunu gören hocası " "Kesinlikle müzisyen olamaz demişti". Eserlerini halen dinliyoruz.
Sylvester Stallone: Başarılı olana kadar film yapımcılarından bine yakın ret cevabı almıştı. Nedense oyunculuk bürolarının tümü onu geri çevirmişti. Yılmadı. Bin birinci müracaatı Rocky filmi için yaptı. Ve de sonrası malum.
Michael Jordan: İnanması güç ama okul basket takımının çalıştırıcısı onu bu konuda yetenekli olmamasından ötürü takıma almamıştı. Annesinin yüreklendirmesi ile çalıştı, çalıştı ve bir efsane oldu.
Walt Disney: Nedense hiçbir kimseye çizimlerini beğendirememişti. Kansas City'de bir gazetenin editörü onda zerre kadar resim kabiliyeti olmadığını söylemişti. Disneyland öncesi bir kaç defa iflas etmişti. Çalıştı ve başardı.
Margaret Mitchell: Ünlü Rüzgâr Gibi geçti romanını tam 38 defa reddedildikten sonra bastırabildi.
Enrico Caruso: Müzik hocası "Senin sesin pencere kenarından giren rüzgârın ıslık sesine benziyor" demiş ve kendisine müzik dersi vermeyi reddetmişti. Caruso şimdi dünyanın en büyük tenorlarından biri.
Henry Ford: başarılı olana kadar beş kez iflas eden Ford'u kredi istediği banka müdürünün talebini reddederken söylediği söz onu çok kamçıladı. Otomotiv sektörünün kurucusu ve bir numaralı ismi olmayı başardı.
Thomas Alva Edison: İlkokuldayken öğretmeni "O beyinsiz bir çocuk ve hiçbir işte başarılı olamaz demişti." O 'kafasız' çocuk elektrik ampulü ve insan yaşamını kolaylaştıran buluşları ile her zaman hatırlarda.
Winston Churchill: İngiltere'nin Sandharts Askeri Akademisine giriş imtihanına üç kez girdi ve ancak son denemede zor zor kaydını yaptırabildi.
Yaşam sayfaları karıştırılırsa benzeri örneklere daha çok rastlayabiliriz. Geçmiş bu tür insanların başarıları ile aydınlanıyor.
1864 yılında Mobil Körfezinde kazandığı zaferle ünlenen Amiral David Farragut donanmasını Charleston limanından çıkartamayan ve savaşı kaybetme mazeretini bir bir sıralayan Samuel Dupont'u dinliyordu. Dupont açıklamalarını bitirdiği zaman Ferragut şöyle dedi: "Unuttuğunuz bir sebep daha var. Siz yapabileceğinize inanmamıştınız"
Ralph V. Emerson'un "Nereye gittiğini bilen adama bütün dünya yol verir" sözü doğru. Evet; eğer yapabileceğinize inanırsanız. Yaparsınız.
(Derleme Akın Alıcı- Hayata yön veren öyküler)

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter