Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Sani Şener, Dubai'de TAV'ın başarı hikayesini anlattı

TAV Grubu CEO'su Sani Şener, Dubai'de bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Global Airports Leaders' Forum"da konuştu. Airport Show kapsamında Dubai Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen forumun açılışına Dubai Sivil Havacılık Otoritesi Başkanı, Emirates Havayolları ve Dubai Havalimanları'nın Yönetim Kurulu Başkanı HH Sheikh Ahmed bin Saeed al Maktoum ile havacılık sektörünün önde gelen yöneticileri katıldı.
Şener etkinliğin ilk günü bölgedeki yatırımlar ve projeler, yolcu arz ve talep sorunları, petrol fiyatındaki dalgalanmaların havalimanı yatırımlarına etkileri, operasyonel verimlilik, havalimanlarında artan güvenliğin rolü ve gelecekte havacılık sektöründeki beklentilerin tartışıldığı "Körfez Bölgesi" panelinde konuştu.
Şener, İstanbul Atatürk Havalimanı ile başlayan TAV'ın bugün 17 ülkede 70 havalimanında ayak izine sahip olduğunu söyledi. Başarıya giden yolda yenilikçi ve dinamik bir organizasyon yapısına sahip olmanın yanında sürekli iletişim ve işbirliği içinde olmanın önemini vurgulayarak, etkin iletişimin verimliliği beraberinde getirdiğini belirtti. Havalimanı operasyonlarının başarısının tüm paydaşların sağlıklı, verimli ve etkin bilgi paylaşımı ve işbirliği ile mümkün olduğunu söyleyen Şener, havalimanı terminallerinin ve bağlı tesislerin yapısal ve teknolojik altyapı tasarımından, inşaat ve operasyonuna kadar tüm koordinasyonu ve entegrasyonunu sağlayan "Building Information Modeling-BIM" sisteminin buna en güzel örnek olduğunu ifade etti.
Şener, TAV'ın büyümesinin üç düzlemde gerçekleşeceğini öngördüklerini söyledi. "Bunlardan ilki organik büyüme; yani varolan havalimanlarımızdaki büyüme olacak. İkincisi inorganik büyüme; kamu-özel sektör ortaklıkları kapsamında yeni havalimanlarını portföyümüze katmak. Şu ana kadar havalimanlarına 2 milyar doların üstünde yatırım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. TAV İnşaat, yeni ihalesini kazandığımız Bahreyn Havalimanı Yeni Terminal Binası dahil olmak üzere Körfez bölgesinde en önemli havalimanlarını inşaa etmeye devam ediyor ve bu bölgede büyümeye devam edecek. Üçüncü olaraksa hizmet şirketlerimizle büyümeye; Amerika Birleşik Devletleri'nden Afrika'ya, Ortadoğu'dan Güneydoğu Asya'ya kadar havalimanlarında yer almaya devam edeceğiz" dedi.
Dubai Aviation City Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Khalifa Al Zaffin'in moderatörlüğünü üstlendiği panelde Umman Havalimanları Yönetim Şirketi CEO'su Sheikh Aiman Al Hosni ve Hill International Başkan Vekili Melvyn Ford da yer aldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI