ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Barselona'nın Başarısından Alınacak Dersler

Türkiye'de geniş kitlelere, psikolojinin insan ihtiyaçları ve iş hayatının sorunları için bir çözüm olduğunu göstermiş öncü bir psikolog olan Prof. Dr. Acar Baltaş geçtiğimiz ay Türkiye Futbol Federasyonunun düzenlediği pro-lisans kursunda üçüncü kez birinci lig antrenör adayları ile bir araya geldi.  
Futbolcularla olan kendi kişisel yaşantılarımdan çok iyi bildiğim bu durumu, pro-lisans kursu katılımcılarıyla yaptığımız uygulamalı çalışmalarla aştığımızı düşünüyorum. Aşağıdaki yazı, kurs katılımcılarının düşündüğü gibi, futbolun sadece sahada oynanan ve sahada hazırlık yapılan bir oyun olmadığını çok iyi anlatıyor. Ancak bunun için öncelikle dört temel zihniyet değişikliği yapmak gerekiyor:
Şans ve şanssızlık kelimelerini düşünmemek ve konuşmamak:  Yıl sonu performansının şansa ve hakeme bağlı olmayacağını kabul etmek ve kurban rolü oynamamak.  
İnsan Olumlu bir tutum içinde olmalı: Bu iyimser olmak değil, enerjiyi değiştirilemeyecek olmuş olana değil, değiştirilebilecek olacak olana odaklamak.
Etki alanımızı belirlemek ve onun içinde kalmak: Günlük hayatta ve işimizi yaparken bizi ilgilendiren çok şey vardır. Ancak biz bunların sınırlı bir bölümüne etki edebiliriz, büyük bir bölümüne de etki edemeyiz. Bu nedenle başarı, enerjimizi bizi ilgilendiren konulara değil, bizim etkileyebileceğimiz konulara yöneltmekten geçer.
Başarısızlığı gelişme yolunda bir fırsat olarak görmek: Başarısızlık hayatın bir parçasıdır. Yüksek hedeflere yönelen birinin başarısızlık yaşaması kaçınılmazdır. Buna takılmamak gerekir. Temel ilkemiz: "Enerjimizi nereye koyarsak hayat orada gelişir".
Futbol hayatın küçük bir modelidir. Heyecan dozu yüksek bir maçta neredeyse hayatın bütününe yetecek kadar çok ders çıkabilir ancak bunun için iki koşul gerekir. Birincisi topu seyretmeyip sahayı seyretmektir. Çünkü topu izlemek oyunun bütününü gözden kaçırmaya neden olur. Böylece saha içinde kaytaranları, arkadaşlarımın emeğine ortak olanları, rakip meslektaşlarının emeğini çalanları, hakemi aldatanları görmek mümkün olur. Benzer şekilde hayatı anlamak için de olaylara bakmak bizi yanıltır. Çünkü olaylar daha önce yapılanların ve yapılmayanların sonucudur. Hayatla tek bir maçlık performans arasında bunun gibi kişilerin tutumları yönünden birçok benzerlik bulmak mümkün diyor Sn. Acar Baltaş.
Evet Sn. Baltaş'ın bir kısmı yukarıda bulunan bu konudaki yazısını okumak tüm yöneticiler ve çalışanlar için faydalı olacaktır. Arzu eden okurlar [email protected] adresine konu bölümünde Prof. Dr. Acar Baltaş yazan boş bir mail gönderirlerse, yazının bütününü kendilerine zevk ile göndereceğim. Faydalı olması ümidi ile.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin