İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

SAHA İstanbul Ve TAI Buluşması

Uçak, helikopter, insansız hava araçları ve uydu alt sistemlerinin yerli ve milli üretimi için çalışmalara başlandı.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)'nün ev sahipliği yaptığı çalışma kapsamında TAİ yetkilileri, (SAHA İstanbul) Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği üye sanayicileriyle bir araya geldi. Proje kapsamında, Kuzey Marmara bölgesinde yer alan firmaların, savunma - uzay sanayine parça üretmesi sağlanacak.
İTÜ'nün Maslak yerleşkesinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Rektör Karaca, zor günler geçirdiğimizi belirterek, "Allah'ın izniyle bunun üstesinden de gelecek bu millet. Bunun emarelerini de görüyoruz" diye konuştu. TAİ'nin Türkiye'nin büyük bir markası olduğunu ve beklentilerinin büyük olduğunu belirten Prof. Dr. Karaca, "İTÜ olarak biz gelecek nesillerle iş yapmaya hazırız. Siz bize güvenirseniz, elimizden geleni yapacağız. Zaten kurumsal olarak insana yatırım yapmaya başladık. İnşallah bu toplantı vesile olur" dedi.
İTÜ'nün 1773 yılında savunma sanayiinden doğmuş bir üniversite olduğunu belirterek, İTÜ'nün öğrencileri ve akademisyenleriyle her kurumuna, her sektörüne damga vurmuş bir kurum olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karaca, "Türkiye'de '3. nesil üniversite'ye en yakın üniversite İTÜ'dür. Savunma sanayiindeki yerli üretim çalışmalarında İstanbul'daki üniversitelerin katkısı olmalıdır." dedi.  
"Dünyayı Yakalamalıyız"
SAHA Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede ise kendisinin de İTÜ mezunu olduğunu hatırlatarak, millete ve hocalarına karşı milli uçağımızı üretme konusunda vebali olduklarını söyledi. Güçlü bir Türkiye için yerli silahları, uçağı, nükleer sistemleri ve her türlü alt sistemleri üretmek gerekliliğine değinen Büyükdede, Kuzey Marmara olarak buna hazır olduklarını kaydetti. TAİ, İTÜ ve firmalar arasında köprü olacaklarını belirten Büyükdede, savuma-uzay ve uçak sanayisi için üretilecek parçaların yüzde yüz yerli olması için çalışacaklarını belirtti.
TUSAŞ TAİ Genel Müdür Yardımcısı Bekir Ata Yılmaz, uçak, insansız hava araçları ve uzay teknolojilerine yönelik detay parçanın yüzde 70'inin sanayiden geldiğini söyleyerek, TUSAŞ olarak sistem entegrasyonuna yönelerek dünyayı yakalamanın öncelikli hedefleri olduğunu anlattı. Yılmaz, bu sebeple SAHA'nın bu girişiminin çok kıymetli olduğunu vurgulayarak,  hava platformlarında uluslararası standartlara uygun üretimin, sektörün uyması gereken en önemli kural olduğunu ifade etti.
Çalışma Neyi Kapsıyor?
Çalışma kapsamında, Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği üye sanayicileriyle TAİ yetkileri bir araya gelecek. Kuzey Marmara bölgesinde yer alan şirketlerin, savunma -uzay sanayisine yönlendirilmesi amaçlanan projeyle, yerli ve milli üretimin yapılması sağlanacak. 380 şirketin yer aldığı çalışma kapsamında, uçak, helikopter, insansız hava araçları ve uydu alt sistemlerinin üretiminde İstanbul firmalarının daha fazla görev almalarını sağlamaya dönük bir çalışma yapılacak.
Tek tek parça üretiminden sistem yaklaşımına geçilmesinin hedeflendiği çalışma kapsamında, TAİ ihtiyacını tanımlayacak, firmalar da bu ihtiyacın karşılanması için çalışacak. Proje kapsamında, firmaların hangi alt sistemlerini üretip, hangilerini üretemeyeceği belirlenerek, ona göre çalışmalar başlatılacak. Bütün bileşenler üretilebilir hale gelindiğinde de, alt sistemin bütün olarak projelendirilip yerli olarak üretilmesi istenecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 287
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner