ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Her Musibetten Bir Hayır Çıkar mı?

15 Temmuz akşamı yaşadığımız milli iradeye karşı yapılan darbe girişimi konusunda sözlü basın kanalı ile halka bilgi veren Başbakanımız  "Bir kalkışma" ile karşı karşıya olduğumuzu ifade ederken amacı kamuoyu nezdinde darbe girişiminin boyutlarının küçük olduğunu ve TSK'nin bütününü kapsamadığını vurgulamaktı. Ve de ilk bakışta olayı ifade ediş şekli doğruydu. Halkın aklında bu yakıştırma kaldı.
İlerleyen saatlerde yaşananların "kalkışma" sözü ile ifade edilemeyecek boyutta önemli olduğunu gördük. Evet bu çirkinliğe bulaşanlar asker üniformalı teröristlerdi. Ulusumuza yönelik bir hain girişimle karşı karşıya bulunuyorduk. Allahtan adı her ne ise bu kötü girişim başarılı olmadı. Sonrası ise kendi rutinin de devam etti.
Konu ile ilgili olarak detaya girmeye gerek yok. Zira yazılı ve sözlü basın o günden bu yana tüm gelişmeleri kamuoyuna duyuruyor. Konumuz bizlerin, Türk halkının bu kalkışmadan ve sonuçlarından ne öğrenmemizin gerektiği.
Tarihte halkı bölünmüş devletlerin yaşadıkları hüsranların anlatımları var. Bunları okuyup öğrenmemiz bile bizlerin öncelikle ne yapmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Siyasi mülahazalar bizi böldü. Devlet yönetimine dini unsurların karıştırılmasının bizi nasıl yıprattığını bu terör örgütünün yaptığı darbe girişiminden net olarak anladık. Öyle veya böyle sonuçta Türk Askeri, Türk halkına silah çekti. Bu gün bu kalkışmadan kaynaklanan 246 adet can kaybı var. Bunların büyük bir kısmı şehitlik mertebesine yükselen vatandaşlarımız ( Türk Halkına ateş açan asker üniformalı teröristlere şehit diyemiyorum).
Gazetelerde büyük şirketlerimizin sayfalarca duyurusu yayınlandı. Hepsi demokrasiye bağlılığı ve de birlik ve beraber olmamızın önemini vurgulayan sözler yer alıyordu. Sektörümüzün iki kuruluşunun ( MNG ve PEGASUS ) yaptığı duyurular, sade, üç beş satır ile konunun ruhuna dokunan duyurulardı. Düşüncelerine sağlık. Artık" Demokrasi" adı verilen bir uçağımızın semalarımızda dolaşacağını öğrenmek ne güzel.
Evet, her şey bir yana bizler ilk önce bir ve beraber, tek yumruk olmayı öğrenmeliyiz. Kısır siyasi ve dini çekişmeler, sizden bizden şeklindeki ayırımlar bir birimize karşı tutumumuzun mihengi olmamalı artık. Cumhuriyetimizin temel değeri olan demokrasimize ve egemenliğimize bu ruh birliği içinde hepimiz sahip çıkmalıyız.
Evet, bizim en büyük sorunumuz bölünmüşlüğümüz. Umarım ki buna yol açanlar da bu kötü yaşanmıştan kendilerine bir ders çıkartmışlardır.
Halkı bölünmüş, şu veya bu nedenle birbirine düşman olmuş bir ülkeden hayır gelmeyeceği ortada.
Evet, hepimizin bildiği üzere tarih tekerrürden ibaret. Bizler tarihin yaşanmışlarını değil, yarınlarımızı el ele, kol kola dostluk ve kardeşlikle yaşamak istiyoruz.
Umarım herkesçe paylaşılır ve umarım ki etkili ve yetkililer dâhil herkes bunu ister.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin