İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

THY ve Onur Air'e de böylesi yakışırdı...

Mayıs ayı içinde şahane organizasyonlar düzenlendi...
Onur Air 15. yaşını THY ise 74. yıldönümünü kutladı...
Her iki havayolu da personeline ve misafirlerine unutulmaz bir gece yaşatmak konusunda birbirleriyle yarıştı.
THY'nin yıl dönümü kutlamaları gündüz başladı. Genel müdürlük binasının bahçesinde tam bir panayır havası vardı... Langırttan, nargileye, ebru sanatı, hat sanatı, cam işleme gibi el sanatları stantlarından sıcak gözlemeye kadar her şey düşünülmüştü... Çok samimi ve sıcak bir atmosfer vardı. Temel Kotil'de tüm personeli tek tek gezdi hatta hatıra fotoğrafı çektirdi. Gerçi yaklaşık 10 bin çalışandan sadece 1200'ü bu günü yaşadı ama geri kalanı içinde harika bir Sezen Aksu konseri vardı. Abdi İpekçi spor salonu Sezen Aksu'yla coştu. Geçen yıl da yıl dönümü kutlamaları için Anadolu Ateşi aynı salonda sahne almıştı. Salonda oturacak yer yoktu. Bu yıl katılım daha azdı ama yoğun yağmurun sebebi olabilir.
Gerçi Sezen Aksu ayağınıza kadar getirilmiş. Servisler kapınızdan almış... Muhteşem bir organizasyon düzenlenmiş. Kalkıp gelmemek de garip...
Her şey güzeldi de basına ayrılan bölüm maalesef sahneyi göremiyordu. Sağ da köşe de önlerde yer ayrılmış fakat o kadar köşe ki... Kenarlara konan LED ekrandan izledik biz Sezen Aksu'yu ancak...  
Amaa Sezen Aksu coştu coşturdu... Yerlerde yuvarlandı. Vokalistiyle timsah yürüyüşü bile yaptı. 19.40 da sahne aldı 21.00 civarı ayrıldı. Yetti mi? Yetmedi tabi. Tadı damağımızda kaldı... Ben Sezen Aksu konserine yıllar önce gitmiştim. Ne kadar harika olduğunu unutmaya başlamışım. THY yönetimine ve Sezen Aksu'yu davet etme fikrini ortaya atan herkese şahsım adına teşekkür ederim.
Konserin sonunda Türk Hava Yolları yöneticileri, çalışanları ve 68 ülkeden gelen yerel personel, sahneye çıktı. THY Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Candan Karlıtekin, THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil Sezen Aksu ile birlikte Samanyolu şarkısını söyledi. Karlıtekin'in rahatlığının yanında Kotil'in çekingenliği görülmeye değerdi.
Çok kıskandığım bir de jest yapmıştı THY, Sezen Aksu'ya Singapur'dan özel toplanıp getirilen orkideler hediye etti.
Aynı gece Onur Air'de 15. kuruluş yıl dönümü için Lütfü Kırdar'da bir gece düzenledi. Onur Air, gecede IOSA belgesini de aldı. Bu güzel düşünülmüştü.
Gecede ilginç olansa Onur Air Yönetim Kurulu Başkanı Cankut Bagana'nın bir önerisiydi. Bagana, yeni ve eski Ulaştırma Bakanlarına hitaben "İstanbul'u Open Sky yapalım" önerisi getirdi. Bagana, "Yabancıları Türkiye'ye kavuşturalım. İstanbul'u open sky (açık semalar) ilan edelim. Zor olacak ama bunun için çalışalım dünyanın incisi İstanbul'u bütün herkesin rahatlıkla gelebileceği hiç bir önleme tabi olmayan bir open sky ilan edelim" dedi.  
İlginç bir öneri... Daha detaylı konuşmak için röportaj talep ettik kendisinden.
Dünyada bazı şehirler için uygulanan bu sistem İstanbul için nasıl olur bilemiyorum. Bürokratik mevzuatlardan arındırılmış sistem tam olarak oturtulabilirse İstanbul için büyük gelişme olabilir.
Yeniliklere sıcak bakan eskimeyen bakanımız olsa bu iş olmuştu diyebilirdim. Eskimeyen bakanımız diyorum. Bu tabiri THY gecesinde Sayın Binali Yıldırım'a hitaben Candan Karlıtekin kullandı. Benimde çok hoşuma gitti.
Havacılık sektöründe ismi unutulmayacak bir Bakan gerçekten de Sayın Binali Yıldırım. Görevinden gözyaşlarıyla ayrılan, sektörün sesi olan TÖSHİD tarafından tüm gazetelerde bir sayfa adına ilan verilen şimdi de yine adına Çırağan'da bir veda yemeği düzenlenen bir Bakan Yıldırım.
Bunları boşuna hak etmedi. Türk havacılığına damgasını vurdu. Bu Türkiye'de uçmayan kalmayacak dedi. Rakamlar 4 yılda rekor sayılara ulaştı. Hem THY'yi hem özel havayollarını göklere çıkardı. Tüm davetlere katıldı. Tüm soruları yanıtladı.
Sayın Binali Yıldırım, Dergimizin muhabirine sen bu sektöre büyük emek veriyorsun sana plaket verilmeli diyecek kadar etrafını gören, verilen değeri ödüllendiren bir Bakan.
Biz de kendisine Türkiye'deki ilk ve tek havacılık dergisi olarak dört yıllık başarılı hizmetinden dolayı teşekkür ediyoruz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner