ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Kim, Hangi Şirket Üzerine Alır Bilemem

Son zamanlarda sektör bayağı kan kaybediyor. Hafta geçmiyor ki işten çıkartılma haberleri okumayalım. Biz de ha babam tenkit ediyoruz bunu yapanları. Senelerce önce de böyleymiş, şimdi de aynı. Zamanında bu yazıyı kimin için kaleme aldığımı ben biliyorum. Nasıl bir iş ise şimdikilerin üzerine dikilmiş gibi.
Sürekli, hemen hemen yönetim konusu ile ilgili her yazıda işlediğimiz konuya bir de başka açıdan bakalım. Bu kez çalışanlar görev yaptıkları kurumda işveren vekili olsun. Daha doğrusu olduğunuzu farz edin. Arada bir "çalışma şartlarını düzeltelim" deseniz de nasıl olsa personeliniz bunu ciddiye almayacaktır. Siz yine de aynen devam edin. Amacınız, eksik istihdamla, personeli fazla çalıştırarak, onların sosyal yaşamına asgari saygıyı bile göstermeyen çalışma programı uygulamaları ile yılsonu karını artırmaktan / zararını azaltmaktan öte olmadığı da tüm çalışanlarınızca bilinsin. Ve de ne ifade eder bilmem ama üçüncü şahıs, kurum ve kuruluşlarının da şirketinizi bu şekilde tanıdığını bilin. Uygulamalarınızın çalışanlarınızca benimsenmediğini bile bile kurumun özellikle istihdama yönelik faaliyetinin bu yönde sürdürülmesini inatla sağlayın. Kurum içerisinden uygulamalarınıza bir şekilde karşı çıkma niyeti içinde olanlara açık tavır koyun ve çalışanlarınız açık veya gizli olarak onlara destek veremesin. Yöneticileriniz bu türe nasıl davranılması gerektiğini zaten bilirler. Ne mutlu size ki şirkette belirlediğiniz hiç mutsuzluk emaresi yok. Siz altınızdakilerden minik bir serzeniş bile duymayacaksınız. Buna eminim. Bir iki mırıltı olsa da sizin kata ulaştırmayacaklardır. Tablo bu iken, çalışanların konforu için, salt onlar böyle veya şöyle istiyor diye işveren veya vekili olarak sene sonu bilançosunu sağ alt tarafında yazılan rakamı istediğiniz yöne götüren bu uygulamaları değiştirir misiniz? Böyle bir fedakârlık yapar mısınız? Bana göre hayır. Nedeni ortada.  İnsanın o kötü yapısı böyle. Sizde insansınız. İşte durumun vaziyeti budur. Ve de çalışanların bu tutumu zorunlu olarak devam ettikçe benim istismar çalışanlarınızın ise sömürülme adını verdikleri bu düzen aynen devam edecektir. Çare yok. Zira kaşının üzerinde gözün var, performansın düşük vb. nedenlerle çalışanların işten uzaklaştırılmaları ve de bunun mevzuata uygun bir şekilde yapılması siz saygıdeğer uygulayıcılar için hiç de zor olmayacaktır.
Evet; tepelere hâkim olan hava işte böyle. Siz en iyisi yerinize dönün. Oyundan vazgeçelim. Aşağılara inin tekrar. Neme lazım tepelere alışır ve bu davranışları benimserseniz bir gün gelir bana küfredersiniz. Ne zaman mı?
Şirketin tepelerindeki görevli olmanıza ve de her söyleneni " evet"  diyerek uygulamanıza rağmen hâkimi mutlak olan patron, yukarıda sıralanan çirkinlikleri size bire bir yaşatıp kapının önüne koyduğu zaman.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin