ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Avuç İçi Kadar Bir Ülke:İzlanda

Evet;  bu İzlanda 330.000 nüfuslu, 103.000 m2'lik avuç içi kadar bir ada ülkesi. Geçen seneki Avrupa futbol Şampiyonasında gösterdiği üstün performans ile dikkatleri üzerinde toplamıştı. Hele hele İngiltere'yi yendikten sonra turnuvanın en çok konuşulan takımı olmuştu.
İnanılır gibi değil ama, 1627'de Murat Reis önderliğindeki Osmanlı donanması, yaklaşık 26 günde 400 civarında İzlandalıyı esir almıştı.  Grindavik, Austfiroir ve Vestmannaeyjar şehirlerinde gerçekleşen adam kaçırmalar nedeniyle 1627 yılında İzlanda'ya ayak basan Türk vatandaşlarının öldürülmesi serbest bırakıldı. Ancak bu yasa nedeniyle hiçbir Türk vatandaşı öldürülmedi. Hatta bu yasa daha sonraki yıllarda unutuldu. Ta ki bir İzlandalı'nın yeniden bu yasayı gündeme getirmesine kadar. Türklerin öldürülmesine serbestlik tanıyan bu yasa 1970'lerde kaldırıldı. Enteresan bir ülke..
Nasıl bir ülke ise hükümette Sosyal İşler ve Eşitlik Bakanlığı var. Bu güne kadar İzlanda'da hiç kadın cinayeti olmamış. Başka bir deyişle burada eşini, sevgilisini, eski eşini öldüren erkek yok. İşte böyle bir ülke İzlanda.
Çalışan hakları ile ilgili olarak ülkede son atılan adım, İzlanda'nın hem kamu hem de özel sektördeki işverenlerden cinsiyet, etnik köken, cinsel eğilim ya da milliyete bakılmaksızın eşit işe eşit ücret ödemelerini bir sertifikayla kanıtlamalarını zorunlu kılan ilk ülke olmasını sağlayacak.
İzlanda Dünya Ekonomik Forumu'nun hazırladığı cinsiyet eşitliği listesinde ilk sırada ancak İzlandalı kadınlar hala erkeklerden ortalama yüzde 14 ila 18 daha az kazandığı söyleniyor.. Ülkede geçen yıl Ekim ayında binlerce kadın çalışan saat 14:38'de iş bırakmış ve cinsiyetler arası ücret eşitsizliğini protesto etmişti. Kadın hakları grubu, kadınların erkeklerle karşılaştırıldığında 14:38'den sonraki mesai saatlerini bedavaya çalıştığını hesaplamıştı. Bu serzenişi  değerlendiren Eşitlik Bakanlığı  konu ile ilgili yasa tasarısını bu ay parlamentoya getireceğini ve 25'ten fazla personel çalıştıran bütün işverenlerin eşit işe eşit ücret ödediklerine dair bir sertifika alması gerekeceğini açıkladı. Yasa tasarısı Muhalefet partisi tarafından da  desteklendiği için önerinin kanunlaşacağına mutlak gözü ile bakılıyor.
Aslında başka ülkelerde ve ABD'nin Minnesota eyaletinin eşit ücret sertifikası gerekliliği bulunuyor ancak İzlanda'nın bunu hem kamu hem de özel sektöre zorunlu kılan ilk ülke olduğu düşünülüyor.
Sosyal İşler ve Eşitlik Bakanı Thorsteinn Viglundsson "Bu konuda radikal bir adım atmanın zamanı geldi. Eşit haklar insan hakkıdır. Erkeklerin ve kadınların iş yerlerinde eşit haklardan yararlandığından emin olmalıyız. Bunu gerçekleştirmek için her türlü önlemi almak görevimiz" diyor. Darısı her konuda başımıza.


 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin