Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Kabin yasağı başladı: Elektronik cihazlar tek tek teslim edildi

ABD ve Britanya'ya İstanbul'dan yapılan direkt uçuşlarda yolcuların cep telefonlarından büyük elektronik cihazlarının kabine alınmamasını öngören yasak Türk Hava Yolları (THY) uçaklarında uygulanmaya başladı.
Atatürk Havalimanı'nda ABD ve Britanya'ya giden yolcular bilet işlemlerini yapmak için geldikleri kontuarlarda görevli personeller tarafından yasaklı elektronik cihazlar konusunda uyarıldı.
Yolcular uçağa biniş sırasında bilgisayar, tablet, fotoğraf makinesi, kamera ve müzik çalar gibi cep telefonundan büyük elektronik cihazlarını, özel bir kutu içerisinde kargo kısmında taşınması için görevlilere teslim etti.
Elektronik cihazlar nasıl teslim ediliyor?
Türk Hava Yolları, havalimanına gelen yolculara ilk uyarıyı, check-in kontuarında yapıyor. Transit yani farklı bir noktadan gelen yolculara ise transit salonunda bilgi veriliyor.
Yolcular uçağa binmeden önce cep telefonundan daha büyük olan diz üstü bilgisayar, tablet, fotoğraf makinesi, kamera, DVD oynatıcılar toplanıyor.
Aletler bir ambalaj malzemesiyla sarılıyor. Etiket üzerinde yolcunun bilgileri yazılıyor. Daha sonra cihazlar THY'nin özel bavuluna yerleştiriliyor. Bu bavul, yer hizmetleri görevlisi tarafından uçak altındaki kargo bölümüne konuluyor.
Bedava İnternet Geliyor
THY'nin bu uygulamaya karşı hamlesi ise uçaklarda bedava internet hizmeti olacak. THY yetkilisi, ücretsiz Wi-fi hizmeti için çalıştıklarını belirterek, "Uçuşlarımızda Wi-fi hizmeti ücretli olarak veriliyordu. Bunun ücretsiz verilmesi için bir süredir çalışma yapıyorduk. Herkes ücretsiz kullandığında internet hızında yavaşlama olmaması için altyapı üzerinde çalışıyorduk" dedi.
Yetkili şöyle devam etti:"Ancak bu son gelişmenin ardından altyapı çalışmalarını hızlandırdık. Altyapı tamamlanırsa, Boeing 777 ve Airbus 330 tipi uçaklarda herkese ücretsiz wi-fi hizmetine çok yakın zamanda geçmeyi planlıyoruz. Uygulama ilk etapta ABD uçuşlarına yönelik hayata geçirilecek."
Amerika ve İngiltere'nin kararına karşı THY'nin bir planı daha bulunuyor. Daha bazı uçaklarda denenen "yolcuya tablet" uygulamasını THY, tekrar hayata geçirmek için kolları sıvadı. THY daha önce Airbus A320 ve Boeing 737 uçaklarında koltuklarda kişisel ekranın olmadığı uçaklarda business class yolcularına tablet vermeye başlamıştı. Bu gelişmelerle birlikte uzun uçuşlarda da business ve ekonomi yolcularına uçakta tablet verilmesi planlanıyor. Yolcular böylelikle bedava internet hizmeti ile tabletlerinden her türlü çalışma ve film izleme imkananı yakalamış olacak.
Yeni uçakları ve ikramlarıyla Avrupalı ve Amerikalı havayolu şirketlerinin pazar kaybetmesine sebep olan THY ve Emirates gibi havayolu şirketlerinin bu yasaktan etkilenmemek için uçak içi eğlence sistemini de geliştirmesi bekleniyor. THY ilk etapta mevcut film, müzik, belgesel ve TV kanallarının sayısını arttıracak. Özellikle çocuk kanallarının içeriğini yenilemek için harekete geçen şirket, yeni oyunlarla uçuşları daha cazip hale getirecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI