TAV BANNER
ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Bulaşıcı Hastalık: İş Yerinde Depresyon

İşini sev, zamanında ve doğru yap, çok çalış.
Ama işyerine körü körüne bağlanma.
Zira iş yerinin sana ne kadar bağlı kalacağını bilemezsin.
Hint Atasözü
Her ne kadar bu araştırmanın hangi ülkede yapıldığını bilmememe rağmen işyerlerinde her 20 kişiden birinin depresyon geçirdiğini okudum. Umuyorum ki bizim ülkede yapılmamıştır. Zira bizdeki oranın daha fazla olduğuna inanıyorum. Depresyon insanları tehdit eden en büyük sağlık sorunlarının ilk sıralarında yer alıyor. Bu konuda araştırma yapanların ülkemize uğrayıp sektörümüz işyerlerini ziyaret etmeleri ve bu arada depresyonla yakından tanışmalarını isterim. Sonra da mukayese etmelerini tabii ki.
Bu depresif ortamı hazırlayanlar kim? Genelde patronlar ve onların hık deyicileri. Bu depresyon denilen hastalığın iş yerlerine tabii ki bir maliyeti var. 2010'da Avrupa'da bu ölçüm yapılmış. Bu günü bilemem ama o tarihte bunun Avrupa Birliği üyesi devletlere toplam maliyeti 92 Milyon EURO civarındaymış. Ülkemizde depresyona girenlerin 3/4'ü bu rahatsızlık nedeni ile işyerinden 32 gün civarında izin alıyorlar.
İş yerlerinde bu konuda rahatsızlık hissedenlerin büyük bir bölümünün yanlış değerlendirilebileceği düşüncesi ile tıbbi destek almaya çekindiklerini yakından bilmekteyim. Tıbbi destek alanların bir bölümü de yine aynı nedenden ötürü gizliyor.
Her insanın strese gösterdiği tolerans farklı olmasına rağmen, çoğumuz stresin tehlikelerinin ve dayanıklılık derecelerimizin farkında değiliz. Oysa stresim küçümsenmeyecek kadar çok türü var.
Birçok araştırma sonucu gösteriyor ki; işyerinde stres yaratan faktörlerin çoğu ortak karakterde. (Karier.net). Bu nedenleri kısaca özetlersek; Teknoloji, Kazanç, Sistemsiz Kontrol, Kötü Yönetim, İnsan Ayırımı,  Uzun çalışma saatleri vb. nedenlerle listeyi uzatmak mümkün.
Hangi işyerinde bu nedenler yok. Bilemiyorum.
Peki; insan vücudu ve ruhsal durumu bunlara ne şekilde fiziksel ve duygusal tepkiler veriyorlar dersiniz? Yorgunluk, hevessizlik, bitkinlik hissi, baş ağrıları, mide rahatsızlıkları, kilo kaybı, uyuma zorlukları, sabırsızlık, çabuk sinirlenme, konsantrasyon bozukluğu, terleme, vücut ısısında sık değişiklikler, çok sık öfkelenme, dargınlık, alınganlık, kendini yararsız, önemsiz hissetme, işini kaybetme, hiçbir işi becerememe, işverenlerini memnun edememe korkusu, iletişim isteksizliği.
Uzmanların ifade ettiklerine ve de biz çalışanların düşüncemize göre; stres iş hayatımızda her zaman olacaktır. Belki de bir ölçüye kadar daha iyi iş yapmamızı ve motive olmamızı da sağlıyor, bunun da farkındayız. Ama ya sürekliyse. İşte o zaman stres depresyona dönüşüyor. Depresyonun da başka bir hastalığa dönüşmesinden Allah çalışanları korusun. Evet; bulaşıcı hastalık gibidir stres ve depresyon. Başkalarından kapabilir, başkalarına bulaştırabilirsiniz.
İşyerlerinde buna sebebiyet verenler, kendilerine, kendi şirketlerine zarar verdiklerini hiç düşünmezler mi? Anlamak mümkün değil.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin