ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Bu Çirkin İnsanları Evinize Sokmayın

Değişik kitaplarda ve uzmanlarca verilen konferanslarda "Yöneticiliğin " çeşitli tarifleri yer alıyor ve ifade ediliyor. Küçük farklılıklarla. Bu da Basketbol Koçu Reggie Jackson'ın tarifi. Genel anlamı itibarı ile kelime kelime doğru harika bir özet. "Harika bir yönetici oyuncularına olduklarından daha iyi olduklarını düşündürme yeteneğine sahiptir. Sizi kendinizi daha iyi görmeye zorlar. Size inandığını söyler. Kendinizden daha fazla faydalanmanızı sağlar. Ve gerçekten ne kadar iyi olduğunuzu bir kez öğrendikten sonra elinizden gelenin en azını yapmaya asla razı olmazsınız ".Bir dakika düşünün. Bu tarifin çalıştığınız iş yerine uyup uymadığını düşünün. Kısacası eminim ki sektörün yöneticilerinin de bu görüşte olduklarını çalışanlar anlıyorlardır.
Evet; bizim yöneticilerimiz her şeyden önce iyi bir insandır. Çalışanlara saygı duyarlar, kendisine yakın çalışanlar için her şeyin en iyisini hak görürken, diğerlerini bunlardan mahrum edip haksızlık yapmazlar. Herkese yeteneği çerçevesinde görev ve sorumluluk verirler. Adil ve güvenilirdirler. Hiçbir şekilde çalışanlar arasında ayırımcılık yapmazlar ve hasız rekabete neden olacak vesileler yaratmazlar. Tüm çalışanlara eşit uzaklıkta dururlar. Üst yönetime karşı her zaman çalışanın yanında dururlar. Çalışmayanın yükünü çalışana yüklememek konusunda aşırı hassastırlar. Eleştiriye açıktırlar. Hatalarını düzeltmeyi meziyet addederler. Nazik, kibar ve centilmendirler. Vb. Vb...  
Yukarıda yer alan paragraftaki her nokta işaretinden önce siz cümlenin son kelimesine uygun gelen ( mı ) ve ( mi ) eklerinden birini koyun ve de sonuna bir soru işareti ekleyin. Acaba anlamında. Bilmem anlatabildim mi?
Çalışan erkeklerin bir kısmı iş yaşamında yüklendiği gerginliği evine taşır. Ve evde sessizleşir ve içine kapalı hale girer. Bunun sonucunda eşle münakaşa kaçınılmazdır. Bu Çocuklar için ise üzücü bir durumdur. Tabii ki bu stresi eve kızgınlık ve öfke ile de taşıyanlar da var. Bu daha da kötü.
İşte stres yaşayan kadın çalışanlar ise evde de yüklenmiş oldukları sorumluluklar sebebiyle aile bireylerine karşı daha olumsuz davranışlar için de bulunabiliyorlar. Dolayısı ile kadın çalışanların çocuklarının istek ve arzularına karşı tahammülsüzlük, göstermeleri doğal.
Yaşamın devamı için çalışmak tabii ki bir mecburiyet. Dolayısı ile ondan kaynaklanan sıkıntıları da göğüslemeye mecburuz.
Evet; işyerindeki bir yöneticinin olumsuz davranışları maalesef kişinin iş dışı yaşamımızı da etkiliyor. Neticeten, huzursuz bir hayat ve kırgın insanlar. Yaşam o kadar zor ki, oluşan olumsuzluklar yalnız iş yaşamı ile sınırlı değil.  Mümkün mertebe yaşadığımız sıkıntıları eve taşımamalıyız. 24 saat süren ve de daha uzun süre devam edecek olan olumsuzlukların insanın moral yapısını nasıl etkileyeceği malum.
Bir de şöyle düşünün.  Ben yukarıda belirtilen hususlarda çok uzak bir adamım ve de sayılanlara vasıf diyorsak hiç birine sahip değilim. Hatta yönetici vasfı olarak belirtilen tüm bu hususların tersini yapar olayım. Bir torpil bulmuş ve buralara gelmiş olayım. Ve de sizin talihsizliğiniz, aynı işyerinde buluşmamız ve yöneticiniz olmam olsun.  Sizinle iş yaşamınızda zorunlu olarak birlikte olalım. Böyle tatsız biri ile böylesine bir bozuk karakterle iş yeri dışında arkadaşlık ve dostluk eder misiniz? Peki; beni evinize davet edip eşinizle ailenizle tanıştırır mısınız? Çocuklarınızı sevebilir miyim? Eminim ki hayır diyeceksiniz. O zaman öfkenizi kontrol etmeyi öğrenin ve karakter yoksunu bir yönetici yüzünden evinizin de tadını kaçırmayın. Bu adi yöneticinin değil kendisini, düşüncesini bile  evinize sokmayın.
Hepimiz biliyoruz ki; yaşam devam ettikçe, olumsuzluklar da devam edecektir. Ve de. ne olursa olsun evinizi ailenizi, çocuklarınızı bunların kötü etkilerinden uzak tutun. Ne Çetin ne de bir başkası ufkunuzu karartamasın. Başaracaksınız Karar verin ve deneyin.
Değerli dostum. Biliyorsun, vefatından önce bu konuşmayı senin için birisi ile yapmıştım. O yöneticinin de adı Çetin' di. Tesadüf bu ya. Anlatsam kimse inanmaz. Nur için de yat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin