İstanbul Airport 1
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

2 Adam İlker Aycı ve Sezgin Baran Korkmaz

Hava yolculuğuna yeni bir bakış temasıyla 2008 yılında havacılık sektöründe yerini alan 'Borajet' hava yolculuğuna son bakış temasıyla uçuşlarını durdu. Uçuşlarını durdururken arkasında 400 kadar çalışan personelini ve 10'larca erken rezervasyonla bilet alan yolcularını mağdur etti.
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, şirket sadece el değiştirdi. Borajet'i satın alan SBK Holding'in Kurucusu Karslı İş adamı Sezgin Baran Korkmaz satın alma işlemlerinden sonra yönetim değişikliklerine gideceklerini 3. Havalimanı'na gelişmiş teknolojiler, genişletilmiş filo ve yepyeni bir kadroyla bomba gibi döneceğini belirten bir açıklama yaptı. Uçaklar Atatürk Havalimanı'ndaki hangarda gelecek o günleri bekliyor.
Pek kıymetli misafirlerimiz...
Borajet, planlamasını 3. Havalimanına göre yapıyor ama ileri tarihlere bilet almış yolcularını da düşünüyor.
İnternet sitesinde Pek kıymetli misafirlerimizin mağduriyeti..... diye başlayan bir yazı var, bu yazıya hiç kulak asmayın zira şuan havacılık sektörü pek kıymetli Borajet mağdurlarıyla dolu.
Borajet yetkilileri yolcularını mağdur etmemek için, ileri tarihe alınmış olan biletleri Türk Hava Yolları'yla anlaşmak suretiyle yolcularına tahsis edeceklerini belirtti. Yolcuların, Türk Hava Yolları'na aktarılan uçak biletleri komik aktarmalara ev sahipliği yapıyor. Son gün, son gece aranarak uçuş bilgileri iletiliyor, aldıkları biletlere ne saatler, ne de tarihler hiç bir şekilde uygun olmuyor, uçaklara aktarmalı şekilde gönderilmek istenen yolcular itiraz ettiklerinde 'İster gidin isterseniz biletiniz yanar' gibi tabirler kullanılıyor.
Sevgili Borajet'in yeni sahibi ve SBK Holding'in Kurucusu Sezgin Baran Korkmaz veya Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı acaba bu şartlarda sizler uçmak ister miydiniz, akşam üzeri toplantınız varken biletinizin size danışılmadan sabah uçağına kesildiğini duysanız mesela?
Istemezdiniz ve asla da uçmazdınız diye tahmin ederek yolcularınıza bu zulmü neden yaptığınızı anlayamıyorum. Özellikle Borajet olarak, bu sektöre geri gelmeyi planlıyorken, Türk Halkının bu kadar güvenini kaybetmişken ne yüzle döneceksiniz çok merak ediyorum?
Çağrı merkezleri bomboş
Uçuşları hakkında bilgi almaya çalışan yolculara Borajet'in çağrı merkezinden, maillerinden ve sosyal medya mesajlarından hiç bir yetkili, hiç bir şekilde yanıt verilmiyor. Hatta kurum Twitter hesabından kibarca 'çağrı merkezini boşuna aramayın' bile dedi.
Çareyi Türk Hava Yolları'nı aramakta bulan yolcular,  'Merhaba, konuyla ilgili olarak Borajet ile iletişime geçmenizi rica ederiz. İyi günler' yanıtını alıyorlar.
SHGM'ye başvurun
O zaman benden size tavsiye öncelikle erken rezervasyon biletinizin üzerine buz gibi bir bardak su için... Daha sonra bir kaç örneğine rastladım, Tüketici Haklarına evraklarınızla giderseniz bilet paranızın iadesini alma şansınız var. Bunun dışında yapabileceğiniz bir hamle daha var. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne konuyla ilgili şikayetinizi iletmeniz, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün sitesinden online olarak şikayetinizi iletirseniz gerekli inceleme ve işlemleri en kısa sürede yapacaklardır.
Aman geçti artık daha uğraşmak istemiyorum diye düşünmeyin, bu şirket kapanan ya da iflas eden bir şirket değil, sadece uçuşlarına 'S' vermiş bir şirket.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 287
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 286
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner