İGA 100. Yıl
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

İŞ HAYATI NANKÖR

Atatürk Havalimanı'nda görevime başlayalı tam 40 yıl oldu, çalışma hayatım boyunca hep söylediğim bir söz vardır.

'Bizler hancıyız, onlar yolcu'...

Gördüğüm onlarca Genel Müdür, Ceo, İcra Kurulu Başkanı, Basın Müşaviri, havalimanında görev yapan polis arkadaşlarım, gümrük memurları, çalışma arkadaşlarım oldu. Hepsi gittiler, yerlerine yenileri geldi, yenileri de gittiler onların da yerlerine yenileri geldi.

Bugün balon egosuyla küçük dağları ben yarattım havasında gezen bazı üst düzey yöneticiler var, onlar da bir gün gidecek ve vazgeçilmez olmadıklarını şirketinin onlar olmasa da batmayacağını o zaman anlayacaklar. Manşetimizdeki haberden yola çıkarak Türk Hava Yolları'nı ele alırsak, uzun yıllar boyunca THY yönetiminde THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı
Hamdi Topçu, THY Genel Müdürü Doç Dr. Temel Kotil ve THY Basın Müşaviri Dr. Ali Genç üçlüsü bulunuyordu. Hepsi de sanki hayatlarının sonuna kadar görevlerinin başında olacak gibiydiler. Arada bir söylentiler çıksa da onlar uzun yıllar görevlerini yapmaya devam etti. Maalesef nankör global çalışma hayatında 'Kör ölünce badem gözlü' olmuyor. Hepsinin başarıları ve hataları vardır ama hepsi unutuldu gitti. Hamdi Topçu'nun istifasının ardından verdiği bir röportajda söylemiş olduğu bir cümle vardı. Altını çizerek kimsenin kendisini istifaya zorlamadığını dile getirerek, 'Muktedir olamazsanız karar veremezsiniz. Karar veremiyorsanız da patinaj yapmaya gerek yok. Kimseden telkin almadım, ama değişim istendiğini hissettiğim an bunun önünü açmam gerekiyordu' dedi.

Kendisinden sonra geleceklerin belki mecburen, belki isteyerek, belki yorgunluğa yenik düşerek önünü açması gerektiğine karar vermişti. Doç. Dr Temel Kotil ve Dr. Ali Genç de görevlerini uzun yıllar layıkıyla yerine getirdiler, bugün Sayın Kotil, tecrübesi ve akademik kariyerinin çok iyi olması sebebiyle yine Türkiye'nin önde gelen havacılık kuruluşlarından biri TAİ'de Genel Müdürlük görevine devam ediyor.
Demem o ki, yıllarınızı da verseniz, emek de harcasanız, başarılı da olsanız, çok başarısız olup şirketi zarara da soksanız bu görevi yürütebilirsiniz. Ama bir gün gideceksiniz ve durumu ölümsüzmüş kıvamında yaşamaya gerek yok. O kapıdan çıktığınızda artık yanınızda kimse olmayacak...

Bir başka değişim de bu ay çok konuşulan 2 isim...
Geçtiğimiz günlerde İstanbul için önemli 2 havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı ve İGA Havalimanı İşletmesi'ndeki 2 önemli şahsiyetin yerine 2 önemli şahsiyet göreve başladı.
Sabiha Gökçen Havalimanı'nın uzun yıllar boyunca Ceo'luk görevini yürüten Gökhan Buğday, geçtiğimiz Mart ayında görevinden alınmıştı. Şirketinin sahibi olan Malaysia Airports Holdings bir açıklamada bulunmuş Türkiye'de büyüme kararı aldıklarını ileterek yönetim de değişikliğe gitme sebeplerini açıklamıştı.
Ardından Eylül ayı başında Sabiha Gökçen Havalimanı Ceo'luğuna Ersel Göral getirildi. Daha sonrasında da Türkiye' nin en büyük havalimanı olacak olan 3. Havalimanı yani İGA Havalimanı İşletmesin'nde İcra Kurulu Başkanlığı yapan Hüseyin Keskin'in yerine Hüseyin Kadri Samsunlu'nun getirildiğini öğrendik.
Sevgili Hüseyin Keskin'I uzun yıllardır tanırım, daha önce havalimanında yeni kurulan başka alanlarda da görev almıştı. Maalesef yeni kurulan şirketleri yükselişe geçirip zirvedeyken tecrübeli başka arkadaşlarına devretmek durumunda kalıyor. Keşke İGA yapmış olduğu değişim açıklamasında bunca zamandır emek verdiği için Sayın Hüseyin Keskin'e de bir teşekkür cümlesi yazmayı tercih etseydi. Yukarıda da belirttiğim gibi tekrarlıyorum 'Nankör iş hayatı'...
Tüm görevdeki ve göreve yeni gelen, görevinden ayrılmak durumunda kalan arkadaşlarım hakkında hayırlısını diliyorum.
Saygılarımla

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter