İGA 100. Yıl
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Atatürk Havalimanı Kapatılmasın

Türkiye'nin en köklü, en popüler havalimanı su götürmez bir gerçek ki 'Atatürk Havalimanı'dır. Bunun aksini kimse iddia edemez, şuanda 100 kişiye sorsak Atatürk Havalimanı mı, Yeni Havalimanı mı diye, cevapları herkes az çok tahmin eder. Maalesef ki, hava sahalarının çakışması sebebiyle Atatürk Havalimanı kapatılarak hava sahasını rahatlatma bahaneleri var. 3. Havalimanı ortakları Cengiz- Kolin- Limak Mapa ve Kalyon bu ihaleye girerken işlerini garantiye alarak uluslarası bir sözleşme yaptılar ve bu sözleşme gereği 3. Havalimanı açılışı yapıldığı andan itibaren Atatürk Havalimanı'na 1 uçak dahi inip kalkmayacak. Bunun sebebini ticari kaygılara bağlıyorum, 3. Havalimanı, Atatürk Havalimanı'nın gölgesinde kalır da istenilen ve beklenilen ilgiyi görmezse bu durum da Türkiye tarihindeki en büyük fiyasko olur. Geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye 3. bir köprü yapıldı, diğer 2 köprünün gölgesinde kaldı, mecburi kamyon ve otobüsler dışında henüz çok kullanan yok o zaman bu mantıkla çalışacaksak diğer 2 boğaz köprüsünü kapatmalıyız. Ama buradaki mantık şu ki, yıllar sonra artık bu 2 köprü bize yetmeyecek -zaten yetmiyor- ve 3. Köprünün de geçişleri piyasa koşulları sebebiyle makul fiyatlara indirilecek böylece 3. Köprüde şuanda yetmeyen diğer 2 köprü gibi trafikle boğuşacak. 
Eğer TAV Holding ve 3. Havalimanı ortakları bir masada oturup yapılan sözleşmeyle ilgili şartnameleri biraz esnetirse, İstanbul'daki büyük havacılık pazarını paylaşarak Atatürk Havalimanı'nın kapanmasını engelleyerek bu kadar ekmek yiyen kişiyi de mağdur etmemiş olurlar. Şuanda Atatürk Havalimanı'nda yaklaşık 30.000 çalışan varsa hepsi  'Burası kapandıktan sonra ne yapacağım' derdindeler. 
Ama korkulacak birşey yok; açgözlülük de yapmaya gerek yok, kocaman bir havacılık sektörü pastası var. Bu pastadan her havalimanına bir dilim düşer. Sabiha Gökçen Havalimanı açılmadan önce yıllarca atıl durumda kaldı, hep Atatürk Havalimanı'na rakip olacağı konuşuldu. Şuan gelinen noktaya bakıldığında her iki havalimanı da havacılık sektöründe öncü ve popüler markalar haline geldiler. Her iki havalimanı da paylarına düşenden memnunlar. Şuanda bu paya bir ortak daha geliyor ve Atatürk Havalimanı'nın kapatılmasını istemekle tabiri caizse dağdan gelip bağdakini kovuyor.

Bir diğer mesele de, Atatürk Havalimanı kapandıktan sonra 3. Havalimanında herhangi bir acil durum söz konusu olduğunda, büyük gövdeli uçaklar hangi hava meydanlarına yönlendirilecek? 
Bu uçaklar için gerekli şartları sağlayan Türkiye'de kaç havalimanı bulunuyor? İstanbul Uluslarası Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki parallel pist 2012 yılından beri yani 5 senedir tamamlanamıyor. Şuan mevcut pistin sorun ve elverişsiz olduğunu biliyoruz.

Ankara, İzmir, Çorlu, Trabzon, Antalya bugüne kadar hangisine bir A380 indi? Hangisinin pisti, yer hizmetleri personeli, teçhizatı tam durumda?

Demem o ki, umuyorum Atatürk Havalimanı kapatılmaz. 3. Havalimanı açıldığında Atatürk Havalimanı'ndaki tüm ekipler ve sistemler 1 gecede 3. Havalimanına taşınacak ve artık geri dönüşü söz konusu olmayacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter