ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Şu Yaşlılık Nasıl Bir Şey Ki?

Kaç yaşında başlıyor bu yaşlılık? Adamına göre değişiyor mu?  68 yaşında iş yaşamım noktalandı. Dört senedir neler hissediyorum? Emeklilik hayatının ilk başında " sanki hiç bir işe yaramazmışım gibi" bir duygu yerleşmişti içime. Uzun süre onunla boğuşmuştum. Ufak tefek meşguliyetlerim vardı ama belli ki yetmiyordu.  Hayli fazla okuyordum.  Bu suretle yeni şeyler de öğreniyordum. Bu arada üç beş satır da yazmaya vakit ayırıyordum. Günde bir parti tavla ne kadar vaktimi alırsa. Bu yaşa kadar sürekli çalıştığım için kahve veya kulübe gitme ve oralarda zaman geçirme gibi bir kültürümde yok. Evet; sıklıkla " İyi de bu yaştan sonra ben ne işe yararım" diye sorar olmuştum kendime. Kendime yönelttiğim bu suali  " Pek bir işe yaramam" diye cevaplamam halinde yaşlılığımın başlayacağına inandırdım kendimi. İyi de oldu. Doğduğumdan bu güne kadar 72 yaş aldım. Ama halen öğrenme merakım devam ettiğine göre, ihtiyarlamadım.
Evet; Galileo Galilei ayın günlük ve aylık hareketlerinin resimlerini yaparken 73 yaşındaymış. İmmanuel Kant " Ahlak metafiziği ve Antropoloji " adlı eserlerini yazdığında 74 yaşındaydı. Noah Webster İngilizcenin en büyük lügatini tamamladığında 70 yaşındaydı. Mimar Sinan ustamız kalfalık dönemi eseri olarak nitelendirdiği Süleymaniye Camiini bitirdiğinde 70 yaşını geçmiş, ustalık eseri olarak saydığı Selimiye Camiini tamamladığında ise yaşı 86'ya ulaşmıştı. Goethe en büyük eseri olan Faust'u ölümünden bir yıl önce, 82 yaşında bitirmişti. Harvard Üniversitesinin dünya çapında ünlü profesörü Roscoe Pound 86 yaşında Amerika Adli Sistemi üzerine yazmaya başladığı 5 ciltlik büyük eserini 89 yaşında tamamlamıştı.
Tabii ki bu büyük insanlar başka. Eğitimleri, kabiliyetleri vb. Ve de tabii ki anlatmak istediğimiz insanların kendilerine ve yaşlarına uygun bir meşgale bulabilecekleri. Çoğumuz iş yaşamında kendimizi yalnız işimize veriyor ve iş için yaşadığımız moduna girerek, vakit yetersizliği nedeni ile başka konuda hiçbir hobi edinmek aklımıza gelmiyordu. Bu durumda emeklilik döneminde de uğraşacak bir şey bulunamamasını tabii ki doğal karşılamak gerek.
Hayatı boyunca çalışmış ve önemli başarılara imza atmış olan Otomobil sektörünün bir numaralı ismi Henry Ford yaşamı daimi bir yürüyüş olarak görürdü. Henry Ford yaşlanma ilgili kendisine yöneltilen bir suali şöyle cevaplar. " Öğrenmeyi bırakan kişi yirmisinde de olsa, sekseninde de olsa yaşlıdır "  Öğrenmeyi sürdüren kişi gençtir. Yaşamdaki en muhteşem şey zihni genç tutmaktır." diye cevaplar.
Clemenceau Birinci dünya savaşı esnasında Fransa'nın Başbakanı olarak görev yapıyordu. Doktor Voronof ünlü başbakanı ziyaret ederek aşı ile onu gençleştirebileceğini söyler. Clemenceau'nun cevabı oldukça ilginçtir. " Teklifinizi şimdilik kabul edemeyeceğim. İhtiyarladığım zaman belki düşünürüm." Clemenceau bu cevabı verdiği zaman 83 yaşındaydı.
Evet, Sayın okurlar. Çalışma hayatından uzaklaştıktan sonra yaşayarak inandığım bir şeyi yazımın sonunda sizlerle paylaşmak istiyorum. Emekliliğe hazırlık yapmış olmak için , çalışırken ek uğraşlar bulmak ve hobi'ler edinmek gerek ki, o süreçte yaşlanmayasınız ve de orta yaşta kalasınız. Sağlık dileklerim ve en iyi temennilerimle.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter