İGA Simply The Best
Faik Kaptan
Faik Kaptan

AMATÖR KÜMELER DE NELER OLUYOR?

YARALILAR HASTANELERE GİDERKEN, HAKEMLERE KAFA ATILIYOR.
BİZLER Mİ? HALA AYKUT KOCAMAN'IN İSTİFASINI KONUŞUYORUZ.
Spor medyamız son iki gündür Aykut Kocaman istifa etti mi, etmedi mi? Polemiği ile meşgul. Pekiyi öbür taraflarda neler oluyor? Kimsenin umurunda değil.
Ben buradan sizlere sadece tesadüfen rastladığım Bölgesel Amatör Küme de oynanan bir maçı anlatan amatör spiker kardeşimizin ağzından pasajlarla gerçeği anlatmaya çalışacağım.
Sosyal alemde Periskop adında bir program var. Burada insanlar ne istiyorlarsa yapıyorlar. Ahlaksızlık diz boyu. Ancak bir de sporu sevenlerin de vaz geçilmez ekranı. Neredeyse halı saha maçları bile amatörce veriliyor. Ben memleketim olan Sakaryaspor'un maçlarını buradan izliyorum.
MAÇTA ÜÇ YARALI.
Dün Sakarya'nın maçını ararken gözüm bir kareye takıldı. Ekranda şöyle yazıyordu:
"Maçta üç yaralı var"
Allah Allah acaba ne maçı diyerek karenin üstünü tıkladım, karşıma Bölgesel Amatör 4. Grup da oynanan Yeni Amasya Spor- Sivas Şarkışla Spor maçı çıktı. Kimler yaralı acaba diye merakla beklerken amatör spiker arkadaş kendi güzel şivesiyle anlatıyordu.
Kalecilerinin üstüne rakip takım futbolcularından biri ayağı ile basınca kıyamet kopmuş. Çıkan kavganın sonunda üç yaralı ambülanslarla hastaneye kaldırılmış.
Dayanamadım, kendimi kaptırdım ve bu maçı amatör spiker arkadaşın sesinden izlemeye başladım. İşte bana maçı sonuna kadar izleten o karşılaşmanın diyalogları.
TAŞ KAFA'NIN YASAĞI BİTTİ.
Takımından bir futbolcu golü kaçırmasına rağmen bizim spiker den tepki; " Canın yerim be"
Spiker arkadaş maçın çekimini yaptığı telefonunun kamerasını bu sırada yanındaki hafif sakallı arkadaşına çeviriyor ve maçı bırakıp anlatmaya başlıyor:
"Bu var ya. Bunun lakabı Taş Kafa. İki yıldır maçlara gelemiyordu. Sahaya yabancı madde attığı için yasaklıydı. Bugün siftah yaptı. Çaktırmayın ben de bir yıl ceza almıştım. Her hafta karakola gidip imza verdik. Artık tövbeliyiz"  
Bazı seyirciler yazıyla yaralıları merak ediyor. Ölen var mı ? diye soranlara karşı polemik cevaplar çıkınca, bizim spiker gereken cevabı veriyor.
SANKİ NEU CAMP'TALAR.
Sempatik spiker arkadaşımız bu çekimi yaparken kamerayı ön tarafta sakin sakin maç izleyen bir gruba çeviriyor. Bu taraftarların tezahürata katılmamasına sinirlenen spiker kardeşimizden bir inci daha:
"Şunlara bak sanki Neu Camp'talar"
Ardından maçı izleyen küçük bir taraftarı gösteriyor ve " Taraftar çıldırıyor. Bakın küçük taraftarlar bile soğukta gelmiş."
TARİHİ AMASYA KALESİ.
Spiker arkadaş maç biraz durgunlaşınca bu kez, " Abiler size biraz Amasya'yı tanıtıp etrafı seyrettireyim" diyerek kamerayı bu kez çevrede gezdirmeye başlıyor:
"Burası tarihi Amasya Kalesi. Şu manzaranın güzelliğine bakın."
Bu arada manzarayı seyreden telefonları başındakiler ise " Abi manzarayı seyrettir maçtan daha güzel" diyerek notlar yazınca da," Esas işimiz maç. Ara sıra etrafı göstermeye devam ederiz" diye cevap veriyor.
Tekrar maça dönen spiker bu kez takımları tanımayan izleyicileri de bilgilendirerek, " Beyazlar Sivas, Yeşiller Amasya. Barca mısın mübarek?"
Bu sırada rakip 10 numara biraz sert girince hemen tepki geliyor, " On numara adam ol ülen"
Bu olaya Taş Kafa biraz sinirlenince de hemen yanındaki diğer arkadaşlarını uyarıyor ve " Taş Kafa'yı zincire bağlayın oğlum. İki Sıfır galibiz. Halt etmeyin "diye de ikaz ediyor.
Bu sırada devamlı yaralıları merak edenler, " Ölü var mı" diye sorunca, " Sadece yarılalar var. Onlar da hastanede. Bakın Çevik Kuvvet de geldi. Merak etmeyin" diye cevap veriyor.
KAVGAYA RANDEVU.
Bu sırada Sivas Şarkışlaspor bir gol atıyor. Tabi bir kıyamet daha kopuyor. İtirazlar biraz uzayınca 4. Hakem da sahaya girip kavgayı ayırıyor. Oyun kısa bir süre duruyor.
Bizim spiker adeta çoşmuş bir halde:
"Spikeriniz çok çılgın. Taraftarlar da çılgın."
Sahaya birkaç pet şişe gelince bizim spiker, spikerliğini unutup Fair Play savunucusu olarak onlara bağırıyor:
"Atmayın oğlum ceza yiyeceğiz."
Sivas'tan Hüseyin Kırmızı kartı görünce ortalık biraz sakinleşiyor.
Bu sırada ekranda,Turgut adında birisi bizim spikere küfür yazmaya başlıyor. Spiker onu önce ikaz ediyor. "Oğlum bu bir amatör küme maçı. Sen galiba UEFA ön eleme maçı zannediyorsun" diyor.
Ancak o Turgut küfüre devam edince dayanamayan spikerimiz, " Oğlum zaten sinirliyim. Bana küfür ettirme" diye cevap veriyor.
Turgut küfüre devam edince sonunda patlayan spiker kardeşimiz sinirden stadlarının da adını unutunca yanındaki arkadaşlarına dönüp, " Neydi oğlum bizim stadın adı? Ha 12 Haziran Stadı"
Tekrar Turgut'a bağıran spiker sonunda meydan okuyarak, " Gel seni bekliyorum. Stadın A kapısı önüne geliyorum. Üstümde siyah Mont, ayağım da bot var. Delikanlıysan gel bekliyorum" diyerek maçın bitimine dört dakika kala yayını kesiyor. Belki de randevuya gidiyor.
 Maçın sonunu Federasyonun sitesinde öğrendim. 2-1 bitmiş Ama olaylar hakkında tek satır yok. Gazeteler de yok. Ama. Aykut Kocaman galiba istifa edecekmiş
KAYSERİ'DE DE HAKEME KAFA.
Bir olay da Kayseri'den. Hakeme kafa atılıp kan çıkınca bazı gazeteler yer vermiş. Şöyle:
"Kayseri'de oynanan Süper Amatör Küme de Yahyalıspor-Real Çelik maçında yaptığı faül sonrası maçın orta hakemi Necati Selçuk'un penaltı karar vermesine sinirlenen ve gördüğü itiraz sonrası kırmızı kartla cezalandırılan kaleci Ebubekir Kara, maçın orta hakemine kafa atarak hakemin dudağını patlattı.
Dudağı patlayan hakem maçı tatil etti."
Beyler daha doğrusu önce Federasyon, sonra spor medyası ve il yöneticileri şu amatör maçlara biraz daha ilgi gösterin. Sonumuz iyiye gitmiyor.
Netice Spor sadece futbol değil, futbol da sadece Aykut Kocaman'ın istifası değil.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter