ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Etik Ve Uyum Sorumlusu: Sanki Bünyemize Uygun Değil(?)

Etik kelimesinin sözlük anlamı ( TDK )  Töre bilimi, çeşitli meslek kolları arasında tarafların uyması veya kaçınması gereken davranışlar bütünüdür. Ayın ilk günlerinde bu konu ile ilgili bir yazı okumuştum gazetelerin birinde. Bu yazıda ondan esinlendim. Firmaların etik ve uyum yöneticilerine talebi giderek artıyor diyordu bu yazıda.
Acaba; neden? Yoksa meslek kolları arasında uzak durulması gereken davranışlardan kaçınmak bir yana çalışanlar bu etik kurallara bilerek mi uymuyorlar? Sizce bundan olabilir mi?
- Hadi bir oyun oynayalım.  
Siz önemli bir kuruluşun etik ve uyum konularından sorumlu bir yönetici olarak o göreve yeni atanmış olun. Şirketi tanıdıktan sonra konunuz açısından riskli alanları belirlemeniz gerek ki ona göre plan ve program yapasınız. Ve de riskli alanlar, tüm kurumlardaki gibi kamu ihaleleri, hediye politikaları, kişisel menfaat sağlamak, yapılan bağışlar vb. olsun.
Çalışanların işyerinde dönen dolapları, bildikleri, gördükleri usulsüzlükleri zamanında dile getirebilmelerine imkân tanıyan bir kültür yaratılmasına öncülük ederken aynı zamanda bünyedeki bu tür davranışları dile getirdikleri için cezalandırılmayacakları hususunda onları inandırmak ve bu konuda güvenlerini kazanmak gerekir. Bununla birlikte özellikle kurumun çalışanlarının üst yönetimin desteğinin konunun ve sizin arkanızda olduğuna inanmalarını sağlamanız gerekir..
- Yahu daha göreve başlayalı üç gün oldu. O istifa mektubu da ne?  Ortadan kaldır onu ki çalışmaya devam edelim.
Malum insanlar tenkit edilmekten ve de tutum ve davranışlarının yanlış olduğu söylenmesinden mutlu olmazlar. Hatta bazıları refleks halinde olumsuz tepki verirler. İşte bu durumlarda Etik ve uyum yöneticisinin görevi çalışanları hatalı davranışları konusunda ikna ederek onları doğruya yönlendirmektir. Yüksek ikna kabiliyetine sahip olmanız gerekir. Anlayacağınız üzere aynı zamanda sabırlı bir kişilik olmanız da şart. Tabii ki çatışma yönetimi konusunda da bilgili olmanızda fayda var.  Evet; bunlar çalışanlarla ilgili hususların özeti.
Şimdi bunu iyi dinleyin. Esas zor olanı şirket yöneticileri ile direk ilgili olan konularda yapacaklarınız. Herhangi bir proje Yönetim Kurulunda görüşülürken konunuz açısından riskli olduğunu ifade ederek şirketin bu işe başlamamasının gerektiğini anlatmalısınız. Tabii ki size şirket bu işten çok para kazanacaktır diye karşı çıkanlar olacaktır. Akıllı riskler alabilmeyi önermek ve bunun yöntemini anlatmak da sizin göreviniz. İmkânsız gibi ancak denemelisiniz. Bu konuda bir eksiğiniz varsa süratle gidermelisiniz. Yoksa yöneticilerin bu ihaledeki tutumlarını değiştirmeniz mümkün olmayacaktır. İnatçı ve dediğim dediktirler.
- Çok mu konuştum? Tabii sizde bir şeyler söyleyebilirsiniz. Buyurun. O da ne? Yine mi görevden affınızı istiyorsunuz? Çalışanlar neyse de yöneticilerle baş edemem mi diyorsunuz? Hele sistemde satın alma veya ihale yolu ile kişisel menfaat sağlanması varsa. Nasıl olsa beni kovarlar mı dediniz?  Mümkündür. Peki; öyle olsun. Siz göreve başlayıp bir hafta sonra vazgeçen 17. Etik sorumlusunuz. 2018 yılına da işsiz gireceksiniz bu durumda. Size de iyi yıllar olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter