Pegasus
İGA Simply The Best
Faik Kaptan
Faik Kaptan

SANİ ŞENER OLMAK

Mütevazilik mi? Belki...
Kendine güven mi? Olabilir...
Ammaa, en önemlisi, işi bilmek. Daha doğrusu işi iyi bilmek.
Kimi söylüyorum?
TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener.
Aslen, başındaki baretiyle Makine Mühendisi. Fakat 18 yılın sonunda ise dünya çapında, uluslararası birçok havalimanına hem inşaat, hem de işletme olarak imza atmış bir lider.
Şimdi, başka bir ortaklık tarafından Yeni Havalimanı yapılıyor. En çetin doğa şartlarında iş devam ediyor. Bittiği zaman ilk fazda yıllık 90 milyon yolcuya hizmet, 2023'de 150 milyon yolcu, daha sonrası da Allaha emanet. Allaha emanet diyorum. Bölgeyi iyi bildiğim, Batı Karadeniz'i iyi tanıdığım için söylüyorum. Meteorolojide belirtilen "Hamleli Rüzgarların" en çok estiği bölge. Allah çalışanlara ve işletecek olanlara kolaylıklar versin diyelim.
TAV NE YAPIYOR?
Pekiyi bu kadar başarıya imza atmış TAV ne yapıyor?
Bakın arkadaşlar! Yurt içinde ve yurt dışında tam 10 adet havalimanını işleten TAV bu yıl 114 milyon yolcuya hizmet verirken, 835 bin 500 uçak trafiğini de yönetti.
Yeni Havalimanı tek bir faz'da 90 milyon yolcuya hizmet verecek. TAV ise içerde ve dışarda 10 ayrı mekandaki işlettiği havalimanlarında 114 milyon yolcuya hizmet vermiş.
Kafalara bir soru takılıyor. Otoritenin hakim olduğu tek bir merkezi mi yönetmek, yoksa uluslararası 10 ayrı havalimanlarının olduğu 10 ayrı merkezi mi yönetmek...
Bunların 10'unda da başarılı olmak...
Sani Şener mucizesi sanırım bu...
Onun lakabı havalimanı camiasında "Sani Baba"dır. Personeliyle beraber yemek yer. Yüzünden gülümsemesi eksik olmaz. Konuştuğu için bilgilidir, bilgili olduğu için konuşur.
Kargasekmezin teneke barakalarından kurtulup 18 yıldır modern binaları ve işletme yönetseli açısından mükemmele yakın bir şekilde ülkeye hizmet veren Atatürk Havalimanı'nın ve 10 ayrı havalimanının arkasındaki gerçek.
Her an ne yapacağı belli olmaz... Bazen Güney Amerika ufuklarında da gezdiği oluyor.
TAV Havalimanları hakkında
Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV Havalimanları, Türkiye'de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Gazipaşa Alanya havalimanlarını işletiyor. TAV yurtdışında ise Gürcistan'ın Tiflis ve Batum, Tunus'un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya'nın Üsküp ile Ohrid, Suudi Arabistan'ın Medine ve Hırvatistan'ın Zagreb Havalimanı'nda faaliyet gösteriyor. Holding, duty free, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilişim, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer
alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede TAV Havalimanları, Letonya'nın Riga Havalimanı'nda da duty free, yiyecek içecek ve diğer ticari alanların işletmesini gerçekleştiriyor. Şirket 2016'da iştirakleriyle birlikte 808 bin uçak seferine ve 104 milyon yolcuya hizmet sundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI