İGA 100. Yıl
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Atatürk Havalimanı nasıl taşınacak?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olan 3. Havalimanı müjdesini verdikten sonra, Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı Atatürk Havalimanı'nın kapatılacağını açıkladı. Havacılık sektörüyle yakından ya da uzaktan alakası olan herkes bu durumdan haberdar ama bir de sektörle ilgili bilgi sahibi olmayanlar var. Havalimanında görevli olduğumu öğrenen herkes 3. Havalimanı açılınca Atatürk Havalimanı ne olacak diye soruyor. Üzülerek belirtiyorum ki, Atatürk Havalimanı kapatılacak, hatta yerine yapılacak olan fuar alanı projesinin taslakları bile hazır. Atatürk Havalimanı'nın kapatılacağına önce hiç kimse inanamadı, 3. Havalimanı'nın zamanında biteceğine de kimse inanamadı. Açıkçası 3. havalimanı inşaatını ziyarete gittiğimde henüz yapılması gereken çok iş olduğunu düşündüm zira havalimanı işletmesi kurmak çok detaylı bir iş ve hata kaldırmaz. İGA İşletmesi'yle yönetilecek olan 3. Havalimanı için isim olarak da henüz hiçbir ipucu verilmiyor.

Turkish Cargo'nun ilk 777 Kargo uçağının teslimat töreninde görüştüğümüz Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, THY'nin yeni evine taşınma gayreti içinde olduğunu söyledi. Daha önce havacılık uzmanı bir dostumla taşınma konusu hakkında fikir alışverişi yapmıştık. Havalimanı işletmesinin parça parça taşınamayacağını, bir gecede tüm sistemlerin ve işletmelerin detaylarıyla birlikte taşınması gerektiğini aksi taktirde çok ciddi olumsuzlukların yaşanabilineceğini konuşmuştuk. İlker Aycı da, aynı konuya değindi, dünyadaki büyük havalimanlarının taşınma emsallerini incelediklerini ve en uygun taşınma sistemini değerlendirdiklerini iletti. THY kendine en uygun ve en özgün taşınma biçimini uygulayacaktır ve orada olacaktır. Yeni yerimiz, yeni Hub'umuz, yeni transfer merkezimiz kapasite sorunumuzun hallolduğu, teknolojik anlamda Dünya'daki herkesin gıptayla bakacağı bir havalimanına gideceğiz. Bununla alakalı hazırlıklarımız son sürat devam ediyor.
Yeni evlerine geçmek için sabırsızlanan THY yönetimi, 29 Ekim 2018'de 3. Havalimanında olmayı planladıklarını belirtti.
29 Ekim'de tam zamanlı bir açılış olur mu onu bizlere zaman gösterecek ama Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum günü olan 26 Şubat'ta 3. Havalimanı'na ilk uçak inişinin gerçekleşeceği haberini verebilirim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter