Pegasus
İGA Simply The Best
Faik Kaptan
Faik Kaptan

ACELE İŞE ŞEYTAN KARIŞIR

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürünün her yılın ilk aylarında düzenlediği değerlendirme toplantısında ana gündem maddesi 29 Ekim'de açılması planlanan Yeni Havalimanı oldu.
Florya'daki DHMİ Sosyal Tesislerinde Genel Müdür Funda Ocak'ın düzenlediği toplantıya beraberinde başta uzun yıllar Atatürk Havalimanı'nda Başmüdürlük yapan Genel Müdür Yardımcısı Celal Özuğur olmak üzere tüm kurmay heyeti ve havalimanı muhabirleri katıldı.
  Ben ise emekli bir havalimanı muhabiri ve yeni havacılık kitabı yazarı olarak bu toplantıda bulundum.
 İki gündür toplantıyla ilgili tüm detayları yazılı medyada okudunuz, TV'lerde ise seyrederek dinlediniz. Genel Müdür Ocak değerlendirme ile açıklaması bittikten sonra gazetecilerin tüm sorularına açıklıkla ve samimiyetle cevap verdi. Uzmanlar tarafından detaylandırılması gereken soruların cevaplarını da heyetindeki yardımcılarına bıraktı.
 Sizlere buradan Sayın Ocak'ın özellikle inşaası hızla ilerleyen Yeni Havalimanı ile ilgili sorulara verdiği cevaplardaki bazı incelikleri, değerlendirmede nelerin yapıldığını kısa kısa başlıklar halinde aktarmaya çalışacağım.
VEHBİ'NİN KERRAKESİ KAMULAŞTIRMADAKİ SIKINTI.
Allah kısmet ederse ve de İnşallah diyelim Yeni Havalimanı 29 Ekim 2018 günü törenle hizmete girecek.
 Açılış ile ilgili detayları okuyup araştırdığım zaman ilk fazda terminale göre sağlı ve sollu olmak üzere iki paralel pist ile birlikte biz eskilerin 06/24 dediğimiz, şimdilerde ise yani dünyanın ekseni kaydıktan sonra yeniden kodlanan 05/25 pistiyle birlikte toplam üç ana pist ile hizmete girecekti.
 Havacılar bu pistin önemini iyi bilir. Bu pist hani şu Ataköylülerin yıllardır iflahını kesen o malum pistle eşdeğerdir. Meteorolojik raporlara göre şiddetli olarak esen yan rüzgarlarda iniş ve kalkış için kullanılan pisttir.
 Yapılan açıklamada bu pist gözükmüyor. Üstelik açılacak olan iki pist de tearminale göre sağlı  sollu olarak belirlenenler değil de yan yana iki pist olarak açılıyor. İşte ben çok merak ettiğim bu konuyu sordum. Bu konudaki soruya Sayın Ocak uzman olan yardımcısının cevap vermesini istedi. Sorum ve cevabı aynen şöyle:
- "Açılışı yapılacak birinci fazda sadece yan yana iki pist var. 1947 yılında açılan ilk havalimanımız da bile 06/24 pisti vardı. Bu pistin şiddetli yan rüzgarlar için gerekli olduğu bilinen bir gerçektir. Niçin yapılmadığı konusunda bilgi verebilir misinin? "
- "Bu iki pist yeterlidir. Bu, şayet çok şiddetli yan rüzgar olursa dediğiniz olur. O da rüzgarın çok şiddetli olması gerekir. Bu olursa zaten kıyamet günü olur."
- Ben bu kez, " Efendim ben Batı Karadenizliyim. Amasralıyım. Bakın üç gün önce bu yönde esen şiddetli bir fırtına çok büyük kaya parçalarını denize sürükledi ama kıyamet kopmadı. "
şeklindeki söylemim üzerine bu kez Sayın Funda Ocak sözü aldı ve aynen şunu söyledi:
 " Evet biz aslında ilk fazın açılışında bu pisti de yapacaktık. Ancak o bölgede kamulaştırma ilgili bir sorun var. Halledilmek üzere. Sanırım gelecek yıl başlarız."
Evet doğru cevabı almıştım. Kamulaştırma da sıkıntı vardı. Fakat sorun yoktu. Yılda kaç kez eseceği belli olmayan böyle şiddetli yan rüzgarda uçakların yedek meydanı ya tekrar Atatürk Havalimanı, ya da Sabiha Gökçen Havalimanı olacak. Yani pek sıkıntı yaşanmaz. Ama olsaydı iyi olurdu.
THY'NİN İKRAMLARI

Bir arkadaşımız da ilginç bir soru sordu:
 " Açılıştan önce veya sonra önemli bir aksaklık çıkması durumunda bir (B) planınız var mı? THY'nin özellikle ikram konusunda bir çekincesi olmuştu."
Sayın Ocak şu cevabı verdi:
" Bütün senaryoları çalışıyoruz. Ortak akıl toplantıları yapıyoruz. Evet, THY'nin bazı çekinceleri olmuştu. Örneğin ikram sorunları vardı. İkramı yetiştiremeyecekleri endişeleri vardı. Bu ciddi bir noktaya geldi. Bu da çözüldü. THY'nin ikramı bir süre buradan devam edecek. Ona göre tedbirler alındı, çalışma yapıldı. Özel dondurulmuş kamyonlarla ulaşım yapılacak."
 DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak Yeni Havalimanı'nın açılışında her hangi bir gecikme ve öteleme olmayacağını israrla söylerken , " Bu bir barış öyküsü olacak. Gelecek nesillere bir dönüm noktası olacak " dedi.
KAÇAN YOLCU BAŞKA DESTİNASYONLARA ALIŞMAMALI.
Genel Müdür Ocak Sayın Cumhurbaşkanımızın doğum günü olan 26 Şubat günü uçağı ile Yeni Havalimanı'na ineceği yolunda çıkan haberler için, " Biz hazırız. Buna Sayın Cumhurbaşkanımız karar verecektir " dedi.
 Genel Müdür Ocak'ın, değerlendirme toplantısında verdiği 2017 ile ilgili bilgilerin özet başlıkları şöyle:
" 2017 yılında krizler nedeniyle zorluk yaşadık. Mayıs ayından itibaren toparlanmaya başladık. Kaçan yolcu başka destinasyonlara alışırsa dönüşü zor olur. Burada Rusları döndürdük. Ancak Almanlar ve Hollandalılar hala olmadı.
 Ticari uçaklarda 2017'yi çok şükür kazasız atlattık. Bu yıl yatırım bütçemiz 821 milyon oldu. 2018'de Samsun'a yeni bir terminal kazandıracağız.
 Ülke çapındaki toplam 1 milyon 912 bin uçak trafiğinin 521 bini Atatürk Havalimanı oldu. Hava sahasını Yeni Havalimanı ile birlikte yeniden dizayn ediyoruz. Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen tüm hava trafiğinin yüzde 67'si. Biz DHMİ olarak hava sahasına hazırız. Yeni Havalimanı'nda tüm sistem ve cihazların montajı Temmuz ayında bitecek.
 Ülkemiz için kurak bir kış geçti ama bize faydası oldu. Ünlü 'Terminal 2' 7 yılda bitti. Biz 42 ayda bitiriyoruz. Şu anda sahada 35 bin kişi çalışıyor. Daha fazlası olamaz.
Uçakların yaklaşma hizmetleri Yeni Havalimanı açıldıktan sonra Atatürk Havalimanı'ndan 14 ay daha devam edecek. Havalimanına ulaşım yolları bizim gerimizde kaldı. Atatürk Havalimanı'nın kiracıları da bizim sorumluluğumuzdadır. Merak etmesinler.
 Funda Ocak son olarak , ' Tüm sahalarda Atatürk Havalimanı ile koordinasyonumuz devam edecek" dedi.

Bizlere de sadece "Hayırlı Olsun" demek kaldı. 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI