İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

3. Havalimanından uçmak hem eziyet hem lüks olacak gibi

3. Havalimanı inşaatı son hız devam ediyor. Yeni havalimanının açılışı 29 Ekim 2018'de yapılacak.

Bir çok kişinin haberi yok ama açılışla birlikte Atatürk Havalimanı kapatılacak ve yeni havalimanı Bakırköy'den yola çıktığınızı düşünürseniz yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta ve ulaşım büyük sorun.

29 Ekim'de açılacak havalimanı için metro çalışmaları daha başlamadı. İhale bile yapılmadı. Klasik Türk projelerinden biri yani. Evi yap yolu yapma gibi. 

 

Metro olmayan yeni havalimanına İstanbul trafiğinde nasıl gidersiniz. Ya gece uçuşlarını düşünün ya da uçaktan 4-5 saat önce yola çıkın. Yola çıkmakla bitmiyor tabi yeni yapılan ICA 3. Havalimanı yolu üzerinde HGS'nizden sürekli para kesiliyor.  Otoban parası cep yakıyor. Girdiğiniz yere göre değişen otoban ücreti 35 TL'ye kadar çıkıyor.  Otoban özel firmaya bağlı olduğu için HGS'nizde limit yoksa katlanmış olarak evinize ceza geliyor. Sonra HGS'me para yatırırım ceza düşer olmuyor yani.

Sonuç olarak yeni havalimanına arabanızla giderseniz gidiş dönüş otoban ücreti 70 TL artı 50 km gidiş, 50 km dönüş benzin ücreti ödeyeceksiniz.

Taksiyle giderseniz yeni havalimanına otoban ücreti artı taksi ücreti ödeyeceksiniz.  Yani yakın mesafelere uçak ile gitmek artık pek anlamsız görünüyor.

 

Yetkililerin sürekli helikopterle gittikleri 3. Havalimanına bir kez de halk gibi yoldan gitmelerini tavsiye ediyorum. Böylelikle her gün binlerce kişinin uçacağı havalimanındaki insanların ulaşım problemlerini yakından görmüş olurlar ve etkili bir çözüm bulurlar.

Şehrin dışına yapılan yeni havalimanı için 'Avrupa'da havalimanları hep şehir dışında' savunması yapılıyor. Evet oralarda da şehir dışında havalimanları var. Ama adamların örümcek ağı gibi her yere ulaşabildiğin metroları, 350 km ile giden hızlı trenleri var.

Yeni havalimanına ulaşım zor peki uçak bilet fiyatları derseniz. Yeni havalimanında kiraların da Atatürk Havalimanına göre 3 katı pahalı olacağı bildirildi. Tüm bu zamlar tabi ki biletlere ve yolculara yansıyacak. Yeni havalimanı ile birlikte ucuz uçuşlara veda edebiliriz. Onur Air ve Atlasjet gibi uygun uçuşlar düzenleyen havayollarının yeni havalimanındaki yüksek fiyat politikası karşısında ne yapacağını merakla bekliyorum. 

Ekim ayına kadar gitmek istediğiniz yerlere aldığınız ucuz biletlerinizle şehirdeki Atatürk Havalimanından rahatça uçuşlarınızı yapmanızı tavsiye ediyorum.

Ekim ayı sonrası uçmak hem eziyet hem lüks olacak gibi gözüküyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner