ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Havalimanındaki Çalışma Şartları Personeli Hırpalıyor

Çalışma şartlarını içinde yaşayanlara uzun uzun anlatmama gerek yok. Geçen ay Havalimanında çalışan bir kardeşimizle sohbet etme imkânım oldu. Anlatımları bana THY' da çalıştığım süreçte içine düştüğüm ruh halini hatırlattı. Majör Depresyon demişlerdi. Şirketten kaynaklanan sorunlar bir tarafa görev yapılan yerin kendine has zorluklarının birleşimi çalışanı hayli hırpaladığı meydanda.
İnsan vücudu sisteminin,  işteki tüm olumsuzlukların üzerine ev / geçim sıkıntısının ilave olmasının sonuçlarına dayanabilmesi inanılmaz zor olup bu durumun, insanı ayakta tutan mekanizmayı bayağı yıprattığı açık. Bu zorlanmanın doğal sonucu depresyondur. Belki de majör bir depresyon sizi bekliyor olacaktır.
Her ne ise, kendinizi dinleyin aşağıdaki sorunlardan hangilerini yaşıyorsunuz? Bu sıkıntıyı yakın bir geçmişte yaşamış / kısmen de olsa rahatlamış sizden yaşlı birinin bu uyarısını dikkate alın. Ve şayet aşağıda belirtilen durumlardan bir kaçını yaşıyorsanız, önünüzdeki güzel seneleri de perişan etmemek için yardım ve takviye alın.
KONSANTRASYON SORUNLARI:  Her hangi bir konuya konsantre olamama, bir kitabın veya filmin veya kitabın sonunu getirmekte zorlanma. DETAYLARI HATIRLAMAKTA ZORLANMA: Yaşanmış bir olayın önemli detaylarını unutma, KARAR VERME GÜÇLÜĞÜ: Daha önceden kolaylıkla verilen kararları depresyon nedeniyle verememe. HALSİZLİK VE ENERJİ AZLIĞI: Nedensiz halsizlik, hobilere karşı ilgisizlik. SUÇLULUK, DEĞERSİZLİK VE / VEYA BECERİKSİZLİK HİSLERİ: Nedensiz olarak ya da sizin kontrolünüzde olmayan olaylar nedeniyle yaşanan suçluluk hissi, günlük aktiviteler sırasında dahi beceriksizlik hissi. NORMALDEN FAZLA VEYA AZ UYUMA: Uykunuz olsa dahi bir türlü uykuya dalamama veya tam tersi olarak yorgun olmasanız dahi günde 9-10 saat uyuma. OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİN ÖNÜNE GEÇEMEME: Her şey yolunda olsa dahi gelecekten kaygılanma, kendinizle ya da sevdiklerinizle ilgili önüne geçemediğiniz olumsuz düşünceler. NORMALİN ÜZERİNDE  ALKOL TÜKETİMİ: Depresyonda olan kişilerde alkol tüketiminin artması dışında aşırı hızlı araç kullanma, kumar oynama ve tehlikeli sporlar yapma gibi düşüncesiz davranışlarda artış görülebilmektedir HUZURSUZLUK HİSSİ, AGRESİF OLMA HALİ: Ortada bir neden yokken kendini huzursuz hissetmek, olaylar karşısında aşırı sinirli ve agresif tepkiler vermek. HAYATIN YAŞAMAYA DEĞER OLMADIĞI DÜŞÜNCESİ: Renkli bir sosyal yaşantınız, iyi ilişkileriniz ve başarılı bir işiniz olabilir ancak depresyondaysanız bunların hayatınıza değer kattığını görmeden yaşamanın bir anlamı olmadığı düşünebilirsiniz.
Evet; çalışanların bir bölümünün ruh hali yukarıda anlatıldığı veya benzeri gibi, iç acıcı değil.  Ya çalışacak iş bulamayanların, 2 fakülte bitirip bu kadar boş kaldıktan sonra ne iş olsa yaparım diyecek noktaya gelenlerin hali onlardan da beter. Bunu örneklemenin satır doldurmaktan başka bir faydası olmayacak. Genç kuşağın durumu kötü. Ülkenin geleceği için gençler desteklenmeli. Ama nasıl? Onlara güvenerek. İşe yerleştirme konusunda öncelikle onları değerlendirerek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin