ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Personel Hileleri Artışta Ve de Geliri Yutuyor

Geçenlerde bir arkadaşımızla sohbet ederken " işyerlerinde vuku bulan bir suiistimal olayından bahsetti. İşverenin bu işi yapan çalışanın tüm haklarını ödeyerek işten uzaklaştırdığını anlattı. Buna aklının ermediğini söylüyordu. Kendisini " işin hukuka intikali halinde konunun herkes tarafından duyulacağını ve işyerinin bundan zedeleneceğini ve işverenin de bu durumu göze almak istememiş olabileceğini " anlatmaya çalıştım. Daha sonra tanıdığım şirketlerde çalışan iki kişi ile görüştüm. Ve de onlarda daha küçük çaplı suistimallerden bahsettiler. Bu işin yaygınlaşabileceğini düşünmek zor değildi dinlediklerimden sonra. Bunun üzerine 26 Şubat günü bu köşe için bir yazı kaleme aldım. Başlığı "Baş Edebilmek İçin Hilekârlar Gibi Düşünebilmenin Bir Yolunu Bulmak Gerek" Yazıyı yazdık, Yönerticiler dışındakiler okudu.  Benim açımdan konu kapandı .Uzatmadım zira  Aslına bakarsanız yazı fazla rağbet de görmemişti.

Gel gelelim, 10 Mart 2018 Hürriyet gazetesinin IK ekinde aynı konu 1.sahife de manşetti. Başlığı ise  "Personel Hileleri Artışta " Yazının 2 sahife devamının başlığı ise "Personel Hileleri Geliri Yutuyor" Ben yazımda PwC Denetim ve Danışmanlık Bürosunun bu konudaki 2016 yılı rapor sonuçlarından bahsetmiştim.  Gazete tabii ki bana göre daha güncel. 2018' de ilan edilen sonuçları işlemişler.  Çalışmaya 52' si üst yönetici olmak üzere 7200 kişi katılmış ve de çalışanlar tarafından işlenen ekonomik suç ve hile oranı bu iki yıl zarfında % 46'dan % 52' ye tırmanırken oluşumdaki üst yönetici payı ise % 16' dan % 24' e yükselmiş. Bu olayların yalnız % 91'i üst yönetimle paylaşılmış.

Genel de organizasyonda olup biten her şeyden haberdar olması gereken yöneticiler şirketlerde yaşanan bu etik dışı durumdan direk sorumlu tutuluyor. Ve de özellikle üst düzey yöneticinin haberim yoktu şeklindeki savunmaları da kabul görmüyormuş.

Peki, ben bu konuya neden mi geri döndüm. Orta ve üste yakın seviyedeki yöneticilere mesajımın alınması ve anlaşılması temennisi ile küçük bir uyarıda bulunmak için.

Astlarınızın biri tarafından yapılan bu tür yakışıksız olayı size de yansıması mümkün olan sonuçlarından ötürü tepelerden saklama ve suçluyu başka nedenler öne sürerek ve de kanunun öngördüğü ödemeleri yapılmasını sağlayarak işyerinden uzaklaştırma hakkınız yok.  Bu iş bir gün ortaya çıkar ve size sorarlar. " Ona ortak mıydın? " O durumda bu suali cevaplayabilmek, anlatabilmek güçtür,  Evet öyle veya böyle, dönüp dolaşıp bu çirkinliğin sonuçları size bir şekilde yansıyacaktır.  Hem de ilk etaptakinden daha ağır bir şekilde.  Aslında bir suçu gizlemenin bir anlamda ona yataklık etmekten farkı yoktur de hukukçular.  Kim olursanız olun seveyim, sevmeyeyim bunu yaşamanızı istemem. İfade etmek isterim ki bu anlatılan bir öngörü değildir. Bir yaşanmışın sizlere nakledilmesidir.  Bilmem derdimi anlatabildim mi? Anlatamamış olmama karşın bu yazıyı diğer yazdığım sitede de yayınlayacağım. Belki konunun ciddiyetini anlayan birileri çıkar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter