İGA 100. Yıl
Faik Kaptan
Faik Kaptan

149 GÜN KALDI, BİZE DE BİR "MEZURA" LAZIM...

 Galiba emekliye ayrılmakla iyi ettim. 29 Ekim'de açılması planlanan Yeni Havalimanı yolları için söylüyorum.  Bu yollarda heralde perişan olurdum. Hesap yaptım, bugün dahil tam 149 gün kaldı. Eskiden terzilerin kullandığı 150 cm'lik mezuralar vardı. Kıbrıs'ta bir askeri koğuşta görmüştüm. Bir asker yatağının başına bu 150 cm'lik bir mezura asmıştı. "Bu ne? " diye sorduğumda bana, " Askerliğimin bitimine 150 gün kalınca astım. Her gün bir cm kesiyorum. Gördüğün gibi 77 günüm kalmış" deyince komutan dahil hepimiz gülmüştük. Biz de bugünlerde bir mezura bulursak ofise asarız.  Geçtiğimiz hafta üç günlüğüne memleketim Amasra'ya gittim. Cumartesi günü döndüm. Dönüşte Çatalca çıkışının açıldığını öğrenince Kuzey Otoyolunu kullandım.  Hem de giderken Yeni Havalimanı'nın yanından geçeceğim için son durumu da gözlemlerim dedim. Orhanlı kavşağından girdim, Yavuz Sultan Köprüsünü geçtikten sonra, gişe olarak Mahmutbey kavşağından çıktım. Buraya kadar 27 TL yazdı. Buradan çıktıktan sonra şimdilik para alınmayan Çatalca istikametine devam ettim. Son çıkışta yarım depo benzinim gitmişti. Sanırım Mahmutbey kavşağını geçtikten 30-35 km sonra sağ tarafta Yeni Havalimanı inşaatını görüyorsunuz. Evet görünen sadece inşaat çalışması. Gözünüze ilk çarpan manzara çok sayıda kule vinç, yanında, büyük bir alanda iki, üç kat üzerine beton kolonlar, orta kısımda üstü kapatılmış bir bölüm, yoldan inşaat alanına kadar toprak olduğu için toz bulutu ve her yerden çıkan kamyonlar.   Hava da puslu olduğu için görüntü inanın hayalet şehir gibi.

METRO OLMAZSA OLMAZ.

Buradan bir kez daha söylüyorum. Kısmetse 29 Ekim'de açılacağı bildirilen Yeni Havalimanı hiç olmazsa Gayrettepe metrosu getirilmezse yolcu için bir kabus olur. Çalışanları getirip götürecek servisler sanırım tüm sözleşmelerini yenileyecek ve yeni teklifle işverenin karşısına gelecektir.   Bugün Hürriyet Gazetesi bir araştırma yapmış ve taksi fiyatlarını yazmış, E-5'ten giderseniz Taksim'den 39 km 102 TL, Bakırköy'den 45 km 117 TL., Büyükçekmece'den 57 km 147 TL  TEM'i kullanırsanız biraz daha pahalı. Ancak taksicilerin de Yeni Havalimanı'na gitmeye şimdilik pek niyetleri yok. Çünkü, dönüşte yolcu almaları yasak. Adam o kadar kilometreyi boş dönmektense gitmemeyi tercih edecektir. Bir de böyle tehlike var. Özellikle Ankara'ya gidecekler için sanırım burası ekonomik olmaktan çıkıyor. Sabiha Gökçen'den kalkan uçaklarla 60 TL ile 140 TL arasında Ankara'ya uçabiliyorsunuz. Ayrıca Pendik'ten Hızlı Tren de daha ucuza üç saatte Ankara'ya gidiyor.

VARDİYELİ ÇALIŞANLAR

İnşaat süresinde bir kaç kez gittim. Hep metro gelecek dediler. Ortada metro falan yok. O kadar yolcuyu oraya nasıl götüreceksiniz? Personelin çoğu vardiya sistemi çalışıyor. Gece 23.00'de nöbet alacak Beylikdüzü'nde bir personelin servisinin akşam saat en az 21. 00'de kalkması gerekiyor. Mesafe tam 62 km Bölge genelde uzun kış süresince bir takım iklimsel tehditler altında.  Mimaroba'da oturuyorum. Bir kış günü yola Haramidere'de bir TIR yattı. Tam 13 saat sonra eve varabildik. Buralarda kapanacak bir yolda insan kurda kuşa yem olur. Metro sistemini getirmeden bu havalimanını açmak çok büyük yanlıştır. Pilotları bile uçaklarına zor yetiştirirsiniz.  Henüz ortada yan rüzgarların şiddetli olduğu günlerde uçakların kullanacağı bizim 05-35 dediğimiz kısa pist yok. Genel Müdürün demesine göre yeri konusunda arsa sahibi ile hala mahkeme devam ediyor. THY'nin ikramı en az bir yıl Atatürk Havalimanı'ndan gidecek. Daha çok sayarım ama uzatmaya değmez, ille açacağız diyorsanız, tüm bunları göz önüne getirin. Mesela Beylikdüzü'nden, Avcılar'dan, Bakırköy'den, Taksim'den, Levent'ten, Kadıköy'den, Göztepe'den, Ataşehir'den, Üsküdar'dan, Ümraniye'den sık aralıklarla metrobüs hattı kurup otobüs kaldırmalısınız. Yoksa yandı gülüm keten helva. Yol güzergahına karayolları havalimanının adını da koymuş ve yeşil otoyol levhalarına "Yeni Havalimanı" yazılmış. Hatta bir yerde de DHMİ VİP yazısı bile var.  Bakalım göreceğiz. Bu arada bu yapıyı bugüne kadar getiren başarılı yönetici Yusuf Akçayoğlu'nun ayrıldığını da duydum. Kendisine yeni yaşamında mutluluklar dilerim. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter