İGA Simply The Best
Faik Kaptan
Faik Kaptan

AYAK BASTI PARASI NE Kİ?

Bu başlık; Gazeteci Ahmet Hakan'ın Hürriyet'te dün yayınlanan köşe yazısından bir bölümün başlığı. Özeti, yanlış bilgilenmeden kaynaklanan ve araştırılmadan yazılan bir bilgi.

Sevgili Hakan, ortalıkta dolaştığını iddia ettiği bir yazı için şunları yazdı:

" İstanbul'da açılışı yapılacak olan yeni havalimanında yurt dışına gidecek her yolcudan 'hizmet bedeli' adı altında 20 Euro alınacakmış"

Yazı sahte midir, doğru mudur? Diye de sorguluyor.

Evet doğrudur. Bu ücret ihale aşamasında sözleşmede belirlenmiştir. Fakat ince detayları pek duyulmayan bu sözleşmede ihaleyi kazanan şirkete tahsis edilen gelirler ve garanti kısmı vardır.
Devlet bazı garantileri verir. Dış hat giden yolcu servis ücreti 20 Euro, dış hattan gelip dış hatta giden için(Transit yolcu) 5 Euro. İç hat giden yolcu için 3 Euro. Garanti süresi 12 yıl. Toplamda da 6.3 milyar Euro. Eğer gelir, belirlenen tutarın altında kalırsa Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) şirkete, üstünde çıkarsa da İşletici Firma (İGA), DHMİ'ye bu farkı ödeyecektir.

Yani anlayacağınız Sayın Ahmet Hakan işin özeti budur. Sizin ortalıkta dolaşıyor dediğiniz yazı, 3 Mayıs 2013 tarihinde yapılan ve 22 Milyar 152 Milyon Euro'luk teklif veren Ortak Girişim Grubu(İGA)'nın kazandığı ihale şartnamesinde vardır.

ADI; AYAK BASTI PARASI.

Havacılık camiasında bu paraya ayak bastı parası denir. Biliyorsunuz son zamanlarda bu tanımlamaya bir de Şampiyonlar Ligi kazananı da eklendi.
Daha doğrusu Şampiyonlar Ligine katılma hakkını kazanan takımlarımızın UEFA''dan aldıkları paraya da bizim spor medyamızın taktığı isim de aynıdır.

Yeni Havalimanı da Atatürk Havalimanı gibi Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılıyor. İşletme süresi 25 yıl.

İstanbul Yeni Havalimanı ihalesinde yer alan 20 Euro'luk yolcu hizmet bedeli (Ayak Bastı parası) konusunda Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından sizin bu yazınız ve sosyal medyada çıkan söylemler üzerine bugün şu açıklama yapıldı:

""Bazı basın yayın organlarında yer alan haber ve sosyal medyadaki paylaşımlarda, "İstanbul Yeni Havalimanı'nda dış hat yolcuları için alınacak ücretlere" ilişkin hatalı değerlendirmeler yapıldığından aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür.

Haber ve paylaşımlarda ilave bir ücretten söz edilmesi gerçeği yansıtmamaktadır. Haberlerde söz konusu edilen 20 Euro ücret; yurtdışına çıkış yapacak yolculardan alınacak bir meblağ olup, yolcu servis ücreti olarak tanımlanmaktadır."

Sonuçta halen Atatürk Havalimanı'nda dış hat yolcu biletlerine yansıtılan 15 Dolar tutarındaki yolcu hizmet bedeli yeni havalimanının devreye girmesi ile birlikte 20 Euro olarak tahsil edilecek. Kur farkı nedeniyle şimdilik yaklaşık yüzde 40 zamlanmış olacak.

Bu uygulama bütün dünya havalimanlarında uygulanmaktadır. Ederini de her ülkenin havacılık otoritesi belirler.

Sayın Hakan, yazılarınızın devamlı okuyucularındanım. Hürriyet Camiasında tam 44 yıl ve bunun son 40 yılını da havalimanı muhabiri olarak çalıştığım için bu yazıyı yazma gereği duydum. Kolaylıklar diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter