ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Elimizdeki Beş Top

İnsanların, herkesin bu yaşamdan bekledikleri şeyler tabii ki değişik. Yaşamın alışılagelen standartta devamı için "iş" konusu çok önemli. Bu devirde, ülkemizde işsizlik küçümsenmesi mümkün olmayan boyutlardayken insanın işinden ayrılıp kendisine uygun yeni bir iş bulması kolay değil. Bu zorluğun insanı belirli şeylere katlanmaya ve bazı konularda kendisinden fedakârlık etmeğe zorladığı da bir gerçek. Bunu yapmak hoşumuza gidiyor mu? Tabii gitmiyor. Ama şartlar maalesef insanları buna mecbur kılıyor.
Bugün şirket sahiplerinin, ülkedeki siyasi ve ekonomik belirsizlikten sonra en çok şikâyet ettikleri konulardan birisi de nitelikli, çalışkan ve becerikli insan kaynaklarına erişememek ve elde tutamamak. Gençlerimizin niteliklerini geliştirmesi şart. Ancak üstün vasıflara sahip çalışanları sistemde tutabilmek de, işverenlerin konusu. Mutlak aynı fikirdesinizdir. "Hayattaki en acı şey boşa harcanmış yeteneklerdir" Bu maalesef bizde çok var.
Gelelim Can Yücel'ın satırlarına. Senelerce önce yayınlanmıştı. Saklamışım.
"Hayatın 5 topla oynanan bir oyun olduğunu düşünelim ve bu topları aşağıdaki şekilde isimlendirelim. 1. İşimiz, 2. Sağlığımız, 3. Sevdiğimiz, 4. Dostlarımız ve 5. Benliğimizdir.
Bunlar içerisinde yalnız "işimiz" lastikten yapılmış bir toptur. Onu elimizden düşürürsek zıplayabilir. Bir kez, bir daha vb. Diğer dört top ise camdan imal edilmiş. Onları düşürüp kırarsak yerine bir yenisi zor konur. Bunu anlamalı ve hayatımızı bu hassas dengeye göre kurmalıyız."
Hepimiz o ilk lastik topu elde tutabilmek için diğerlerini bile bile kırmıyor muyuz? Özellikle genç kardeşlerimin bundan çıkartacağı çok çok önemli dersler var. Evet, zaman zaman hepimiz kırıyoruz yaşamın kristal toplarını. Bilerek veya bilmeden.
Bu kadar kırık dökük içerisinde iken bir de bakıyorsunuz ki 2 numaralı top da kırılmış ve sağlığınız bozulmuş, sevdikleriniz de yok etrafınızda. Dostlar da kaybolmuş ve de benliğiniz zedelenmiş, parçalara ayrılmak üzere. Netice: Siz siz olmaktan çıkmışsınız.
Hangisine yanasınız. Kırılan cam topa, kaybettiğiniz işinize mi? Yoksa bozulan sağlığa, yitirilen sevgilere, dostlara ve zedelenen benliğinize mi? Evet; bir yöntem olmalı? Diğer topları zedelemeden, kırmadan plastik topu kaybetmemenin bir yöntemi mutlak olmalı.
Demek ki lastik topu iyi korumanın ve de diğer toplara zarar vermeden, onları zedelemeden yaşamı huzur ve sevgi ile sürdürmenin yolu, hayata iyi hazırlanmış olmaktan ve de her topun ayrı ayrı kıymetini bilip onları özenle korumaktan geçiyor. İyi bir kariyer, görgülü, sevecen, saygılı ve dürüst bir karakter, kişiyi yaşamdaki başarıya hazırlıyor. Ve de İnsanın bu alt yapıyı ancak yaşamının gençlik döneminde hazırlaması mümkün. Sevgili gençler ellerindeki fırsatı kaçırmamalı ve de topları özenle muhafaza etmenin alt yapısını yaşamlarının bu döneminde hazırlamalı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter