Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Yeni Havalimanının ismi Atatürk Havalimanı olmalı

İstanbul'da yapımı devam eden 3. havalimanının inşaatında tüm hazırlıklar hız kesmeden devam ederken, piste ilk inişi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın içinde bulunduğu uçak gerçekleştirdi.

Resmi açılışının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında yapılması planlanan yeni havalimanının açılması ile Atatürk Havalimanı kapatılacak. Bu yüzden 2023'te tamamen bittiğinde dünyanın en büyük havalimanı olması planlanan yeni havalimanına dünyanın ve Türkiye'nin en büyüğünün isminin verilmesinin doğru olacağını düşünüyorum.  

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında açılacak olan yeni havalimanının adının Atatürk Havalimanı olması büyük bir gurur olacaktır.  Farklı bir isim düşünülmesi yanlış olacaktır.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı İstanbul Yeni Havalimanı'nda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, pilotlar, kabin memurları, havalimanı işçileri karşıladı. Erdoğan, daha sonra tören mangasını selamladı.

Havalimanında bekleyen itfaiye takımı, ilk kez iniş yapması sebebiyle Erdoğan'ın uçağını bir havacılık geleneği olan su takı ile karşıladı. Uçak daha sonra su püskürten bu iki itfaiye aracının arasından geçti.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, bu günün çok anlamlı bir gün olduğunu söyledi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda bu muhteşem havalimanının açılışını yapacaklarını hatırlatan Erdoğan, "Havalimanımızın son durumunu yerinde kontrol etmek için geldik ve Gaziantep'ten buraya iniş yaptık. Bu inişle birlikte de gerek muhteşem pistimizi, bunun yanında terminal binamızı görme imkanını bulduk." ifadelerini kullandı.

Toplamda 42 ayda tamamlanacak ilk etapta, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış imkanı, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi, 62 kilometrelik güvenlik çemberi bulunacak. Havalimanının, 73 milyar liralık ekonomik katkı ve 225 bin kişiye istihdam imkanı sağlaması bekleniyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI