İGA Simply The Best
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

3. Havalimanı hakkındaki herşey

Son dönemin en popüler mevzusu herkesin bildiği gibi 3. Havalimanı...

Türkiye'nin en büyük projeleri arasında yer alan İstanbul Yeni Havalimanı için öncelikle altını çizmek istediğim konu öyle sanıldığı gibi %97'si bitmedi. Bu bir kelime oyunu, şuanda 1.fazın %97'sinin bittiğinden bahsediliyor. Daha en büyük havalimanı olabilmesi için 2028 yılına kadar inşaat çalışmalarının devam etmesi gerekiyor. Açılışın gerçekleşmesi için 1. Fazın tamamlanması koşulu var. Çünkü 5 fazdan oluşacak olan İstanbul Yeni Havalimanı eğer tarihlerde sarkma olmazsa 2028 yılında tamamlanacak.

İlk açıldığıdan 90 milyona hizmet verecek havalimanı 2028 yılında ise 200 milyon yolcuya hizmet vermeyi hedefliyor. Tabi 2028'e daha 10 yıl var o zamana kadar kim öle kim kala... Velasıl 1. Fazın bitişi ve açılış 1. Fazın tamamlanması için ise çok eksikler var henüz yapılması gereken çok iş var, 29 Ekim 2018'de açılışının yapılması planlanıyor ama bu kadar yapılması gereken iş nasıl yetişecek inanın ben de çok merak ediyorum.

Gece gündüz çalışan işçilerin bile bazıları yetişir tabi derken bazıları mümkünatı yok açılmaz diyor. Belli bir kesim ise, gururu ayaklar altına almazlar yarım da olsa açılacak diyor. Bir havalimanının yarım da olsa açılacak düşüncesi ise bence bir felaket senoryasudur.

Eğer 1. faz tamamlanmadan açılış gerçekleşirse uçuşların aksamalarını falan geçtim, hizmet verilmesi plananan 90 milyon yolcunun canını emanet edeceğini unutmamak gerekiyor. Zaten böyle bir duruma Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, IATA gibi kurumlar asla göz yummaz.

3. Havalimanı 29 Ekim 2018'de açılıyor Sonuç olarak, DHMİ, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, THY, İGA'nın kendisi sürekli olarak 29 Ekim'de açılacak diye açıklamalar yapıyor. Bekleyip hep beraber nasıl açıldığını göreceğiz. 29 Ekim 2018'e çok zaman kalmadı. Çalışmalar son sürat devam ediyor. Türkiye'nin önde gelen havacılık kurumları da sürekli olarak açılacak açıklamalarını yaptığına göre kendilerine ve İGA'ya güveniyorlar diye düşünüyorum.

 Kurbanda işçiler çalışmak istemiyor

Bir de uzun aylardır soluksuz çalışan işçiler artık isyan bayrağını çekti ve kurban bayramında izin kullanmak istediklerini söylediler. Eğer kurban bayramında çalışılmazsa kalan süreden 10 gün daha düşmeliyiz.

Atatürk Havalimanı İstanbul Yeni Havalimanı'na nasıl taşınacak?

Asıl meselelerden bir diğeri ise, Atatürk Havalimanı'nın İstanbul Yeni Havalimanı'na nasıl taşınacağı? Atatürk Havalimanı başlı başına bir dünya, havacılık sektöründe insan hayatının emanet edildiği köklü sistemlerin sökülüp başka bir yere taşınacak olması, hayallerini, hatıralarını burada yaşamış olan insanlar, binlerce çalışan -bir kısmı maalesef işsiz kalacak- buranın kapanacak ve hatta yıkılarak bir milli bahçeye dönüşecek olması 40 yıldır Atatürk Havalimanı'nda görev yapan bana duygusal olarak çok büyük üzüntü veriyor.

Konumuza dönecek olursak, Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınma sürecini Devlet Hava Meydanları İşletmesi bir notam yayınlayarak duyurdu.

Taşınma Süreci 45 Saat Sürecek İstanbul Yeni Havalimanı'na 25 Ekim 2018 tarihi öncesi deneme uçuşları haricinde hiçbir uçuş gerçekleştirilmeyecek.
25-30 Ekim 2018 saat 00:00 UTC tarihleri arasında İstanbul Yeni Havalimanı'na sadece base taşıyıcılar tarafından sınırlı sayıda intikal uçuşları düzenlenebilir.

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Yeni Havalimanı'na 45 saatlik taşınma süreci olacak. 30 Ekim 2018'de saat 00.00'da başlayacak, 31 Ekim 2018 saat 21:00'da tamamlanacak. Bu 45 saatlik süreçte her iki havalimanı da sadece base taşıyıcılara açık olacak.
Aynı zamanda da her iki havalimanı da müşterek saatlik azaltılmış kapasite ile işletilecek.

Atatürk Havalimanı 31 ekim 2018 saat 21:00 itibariyle iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferleri kapatılacaktır. Bu tarihten itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı müstakil kargo, bakım onarım, genel havacılık, hava taksi, iş uçuşları, devlet uçakları ile yapılan uçuşlar ve otoritenin uygun göreceği trafiklerde kullanılacak.

Son olarak da, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı açıkladı. İstanbul Yeni Havalimanı'ndan ilk iç hat uçuş İstanbul - Ankara olarak 31 Ekim 2018 saat 14:00'da gerçekleşecek. Dış hat uçuşlarında ise ilk olarak KKTC ve Azerbaycan'a yapılacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter